Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Eğitimi Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Eğitimi

  • 65

Kişisel gelişim konusunda elbette ki belirli bir eğitimi almak gerekiyor. Bu alanda açılan bir kişisel gelişim uzmanlığı bölümü yok ancak Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünün yanı sıra Fen – Edebiyat fakültelerinde yer alan Psikoloji bölümlerinde kişisel gelişim ve rehberlik ile ilgili eğitimler veriliyor. Buradan alınan eğitimlerin ardından insanlara nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında bilgi alan uzmanlar 4 yıllık lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora bölümlerinde de bireysel psikoloji ve gelişim ile ilgili gerekli bilgileri edinebiliyor. Böylece bilimsel açıdan nelerin yapılması gerektiği hakkında teşhislerde bulunulabiliyor.

Kişisel Gelişimdeki Öğreticiler

İnsanların hayata karşı motive olmasını, hedeflerini belirlemesini, zamanı yönetmesini, vizyon ve misyon sahibi olabilmelerini sağlamak için çalışmalarda bulunan kişisel gelişim uzmanı öğreticiler, olumlama yöntemlerinin yanında insanlara kendilerini sorgulama şansı da sunuyor. Uzmanlar her şeyin başı olarak kişisel sorgulamayı ilk sıraya koyuyor. Bir insanın zihnini rahatsız etmesi ve o işle ilgili mutlaka yapacağım yerine yaparsam ne olacak, yapmalı mıyım şeklinde kendisini meşgul etmesi ve sorular sorması ile mümkün olabiliyor.

Kişisel gelişim uzmanı nedir şeklinde genel sorulara ise direkt olarak insanların hayata bakış açısını değiştiren kişilerdir cevabını verebiliriz ancak bu, onların elinde bir sihirli değnek olduğu anlamına gelmiyor. Aşırı teorik ifadeler yerine ilk olarak insanların karakterini analiz ederek onlara en uygun planı ve programı çizen kişiler, bu konuda kendilerini ne kadar öğrenmeye açık bırakırsa, o derece başarılı olur. Bilindiği gibi sadece okullarda verilen derslerle başarılı olmak mümkün değil. Farklı öğrenme yöntemlerini keşfetmek, zamanı doğru kullanarak planlı ve disiplinli çalışmalar gibi konularda aktif olarak başarılı bir kişisel gelişim uzmanı olmak mümkündür. Bir uzmanın karşısındaki insana yaşam motivasyon kaynağı sunabilmesi için öncelikle bu konu hakkında kendisinin yeterli bilgiye sahip olması gerekiyor. Genelde televizyonlarda, basın ve yayın hayatında başarılı olan kişilerin de teoriyi ve gündelik hayatı bir araya getiren uzmanlar olduğunu görebiliyoruz. Çünkü önemli olan sosyal yaşamı ve bilimsel veriyi bir araya getirerek pragmatist bir şekilde hayata karşı gardını almaktır.

Kişisel Gelişim Eğitimi Nasıl Alınır

Kişisel gelişim eğitim konuları artık bireylerin nasıl davrandığı ve davranış tarzlarına bağlı olarak o kişilere nasıl davranılabileceği üzerine yoğunlaşmak ve konuları eğitime uygun hale getirmek mümkün olmuştur. Böylelikle de günlük hayatta da farklı farklı işlemlerin yapılabilmesi ve her alanda bireylerin kendi karakterlerini yansıtabilmesi mümkün olabiliyor. Gerekli görüldüğü taktirde internet üzerindeki yayınlardan, makalelerden ve filmlerden de faydalanılabilir ve her türlü işlem de böylelikle rahatlıkla yapılmaya devam edilebilir. Yürütülen çalışmalar doğrultusunda son yıllardaki çıkışa uygun sonuçlar alınabileceği için de artık hem öğrenciler hem de kişisel gelişime ilgi duyanlar için istenen makalelere rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Kişisel Gelişim Eğitimlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğitimlerle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar da günümüzde ilk olarak empatinin kurulması ve öz eleştirinin yapılabilmesiyle ilişkilendirilebilmektedir. Eğer bu iki işlem yapılamıyorsa, bilgi alınabilmesi ve güncel içeriklerin yansıtılarak insanların istekleri doğrultusunda eğitime dahil edilmesi gibi bir durum söz konusu dahi olamayacaktır. Ülkemizdeki ve diğer ülkelerde de bulunduğu bilinen “Her zaman için ben haklıyım” düşüncesini savunan kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. Kişisel gelişim eğitim konuları direkt olarak insanların düşüncelerine göre şekillendirildiği için de eğitimde karşıt düşüncelere karşı neler yapılması gerektiği ön planda tutulmaktadır.

Eksikliklerini Fark Etme ve İyileştirme Süreci                                      

Dünya genelinde sürekli olarak birinin eksikliği veya hatası olduğunda bunu başka birisinin söylemesine tepki gösteren bireylerin öz eleştiri yapma konusunda da başarısız olduğu biliniyor. Doğal olarak da kişilerin kendi eksikliklerini veya hatalarını başkalarının görmesine tepki göstermelerine neden olan durum, bu işlemi kendilerinin yapamıyor olmasıdır. Yapmıyor olmak farklı bir olay olarak gösterilmekte ve yapma ihtimali varken yapılmaması olarak tanımlanmakta fakat yapamamak tamamen bireyin kendinden habersiz olmasına neden olmaktadır. Direkt olarak kişisel gelişim eğitimi nedir şeklinde sorular sorulsa dahi kolay bir şekilde bu durum anlaşılabilir hale gelecek ve insanların istekleri doğrultusunda ilgi görebilecektir. Kendi eksikliklerini iyileştirme sürecine girişen kişilerin belirli bir süre boyunca gözlem yapması ve kendinin davranışlarını kontrol edip edemediğini öğrenmesi gerekiyor. Ani karar veren bireylerin eğitimde başarıya ulaşabilmesi biraz daha uzun sürebiliyor.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?