Kişisel Gelişim E Kitapları ile Hayatınıza Yön Verin

Kişisel Gelişim konusu çağımızda en zirvedeki konulardan biri haline geldi ve e yaygın kişisel gelişim alanları çoğalmaya başladı. Bunun nedeni insanların depresyon, bunalım, çekingenlik ve sosyal fobi gibi iletişim konusunda sıkıntı yaratan sorunlarının artmasıdır diyebiliriz. Artan psikolojik sorunlar konusunda insanların bilinçlenmesi sonucu kişisel gelişim konusunda ilerlemeler kaydedildi. Böylece insanlar artık psikologlardan yardım alabiliyor. Hiçbir sorunu yoksa bile kendine bir yaşam koçu seçip yoluna onunla devam edebiliyor.

Kişisel Gelişimde İnsanlara Yaklaşım

Kendine uzaktan bakma ve hatalarını ve eksiklerini görme fırsatı olmayanlar yaşam koçunun kendine yön vermesini tercih ediyor. kişisel gelişim ve psikolojide şöyle bir anlayış vardır. İnsanlara yol gösterme amaçlı yap, et gibi ifadeler kullanılmaz. Kişinin yaparak ve yaşayarak kendindeki hataları görmesi sağlanır. Yolunu kendisinin bulmasına çalışılır. Verilen tavsiyeler tamamen kişinin sorunlarını idrak etmesi amaçlıdır. Yoksa şu işi yap, buraya git gibi çözüm yolları önerilmez. Kişi, yolunu kendi bulur.

Kendinizi Geliştirmek İçin E Kitaplardan Yararlanın

Kişisel gelişimde yol kat etmek ve kendini geliştirmek için araştırma yapanlar kendi başına da birtakım çalışmalar yapabileceğini öğreniyorlar. Bu çalışmaları kitaplardan okuyarak öğrenmek faydalı oluyor. Kendinde bu konuda eksiklikler gören bireyler çözüm yollarını bu kitaplardan öğrenmeyi deniyor.

Bu konuda çıkan e kitaplar da daha uygun fiyata elde edildiğinden daha fazla ilgi görüyor. E kitap kişisel gelişim indir başlığında verilen bu kitapların daha çok aynı konuyu deneyimlemiş kişiler tarafından yazıldığını görüyoruz. Böylece kendi başından geçen olayları nasıl çözüme kavuşturduğunu aynı problemle baş etmeye çalışan insanlarla paylaşmış oluyorlar. Bu tarz kitaplar bazen uzmanların yazdığı kitaplardan daha fazla ilgi görüyor. Çünkü kişiler bizzat yaşadığı olaylardan örnek verdiği için aynı yoldan kendisi geçtiği için onun verdiği bilgiler daha etkileyici geliyor.

Tabi uzman yazarlar da e kişisel gelişim kitapları çıkartabilir. Bazı kitaplar uygulama ile indirilirken bazıları da pdf şeklinde satışa sunuluyor. Bazıları da tamamen ücretsiz olabilir. Böylelikle kendini geliştirmek ve değişimi yaşamak isteyenler daha kolay ve masrafsız yollarla bu adımları atabilirler.

Çekingenlikle Baş Etmenin Yolları

Bazı kişiler diğer insanlara göre yeterince girişken değildir. ya da başka bir ifade ile çekingenlik belirtileri gösterir. Bunun daha da ilerisi ise sosyal fobi olarak karşımıza çıkar. Sosyal fobisi olan kişiler toplum içine fazla çıkamaz. Topluluk içinde konuşurken ya da ortamda bulunurken yüzleri sürekli kızarır. Çoğu kişide bu belirti gözlenir. Kişisel gelişim çekingenlik konusunda da yeni yaklaşımlar getirmektedir. Çekingenlik sorunu yaşayanlar bu konudaki sorunlarını nasıl aşabileceklerini e kitaplardan ya da uzmanlara ait matbu kitaplardan öğrenebilirler. Tabi ciddi sorun yaşayanların bir uzmandan destek alması gerekir. ama alternatif olarak çekingenliği aşmak için önerilen çözüm yolların deneyebilirler.

ü  Çekingenlik sorununuz varsa insanlara selam vermeyi alışkanlık haline getirin. Bu kişiler genelde rahat iletişim kuramaz ve bu nedenle selamlaşmayı en aza indirirler. İş arkadaşlarınıza tanıdıklarınıza kendinden emin bir sesle selam vermeyi deneyin. Unutmayın bazı şeyler zamanla kazanılır.

ü  Topluluk içinde konuşma becerilerinizi geliştirin. Bu konuda size verilen görevleri geri çevirmemeye çalışın. Ses kısıklığı yaşamamak için nefes egzersizleri yapmayı deneyin. Rahat bir ses tonu ayarlayın. Sizi yormayan bir tonda konuşmayı deneyin. İlk etapta geniş toplulukları etkileyecek tarzda konuşmalar yapamayabilirsiniz. Daha sakin bir ses tonu başlangıç için yeterli olabilir.

ü  Kitap okumayı alışkanlık haline getirin. Çünkü insanın çekingen olduğu konular genelde iyi olmadığını düşündüğü konulardır. Konuşma konusunda iyi bir noktaya gelirseniz rahatladığınızı göreceksiniz.

ü  Asıl konu sizin iyi yönleriniz neler? Sevdiğiniz işi yapıyor musunuz? İşinizde başarılı ve uyumlu musunuz? İnsanlar sizi mesleğinizle tanıyor mu? Yani konuşmak iyi güzel de temelde yatan sorun her zaman kişinin kendinde hissettiği eksikliklerdir. İç dünyanızda yetersiz olduğunuzu hissettiğiniz konular üzerine yoğunlaşın. Bir işi iyi yaptıkça kendinize güveninizin arttığını göreceksiniz. Çekingenlik de zaten güven eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

 

Kişisel Gelişimde 21 Gün Kuralı

Kişisel gelişimde size verilen tavsiyeler ve belirli alıştırmalar için 21 gün kuralı uygulanmaktadır. Kişisel gelişim 21 gün kuralına göre kişinin bazı şeyleri alışkanlık haline getirmesi ya da alışkanlıktan çıkarması için 21 gün verilen alıştırmaları yapması gerekir. Onlara göre beyin 21 günde değişimi sağlar. devamında ise bu alışkanlıkların sürdürülmesi için yeni bir program hazırlanır.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir