Kişisel Gelişim Bitmeyen Bir Yolculuktur

Kişisel gelişim hayat boyu öğrenme denilen kavramın en çok yansıtıldığı alanlardan biridir. Kişisel gelişim ömür boyu sürer ve bu öğrenme hayata gözlerinizi kapattığınız ana kadar devam eder. Öğrenebileceğiniz şeyler bir kütüphane olusu kitap okumakla ya da birçok alanda lisans yapmakla elde edebileceğiniz şeyler değildir. Bilgi yaşayarak elde edilir ve siz isterseniz pencerenizin önüne konan bir kuştan ya da bir parkta yere düşmüş bir çocuktan bile bir şeyler öğrenebilirsiniz. Hayat tecrübenizin son gününüze kadar devam edeceğini ve hiçbir gününüzün bir sonraki günle aynı olmayacağını da bilmelisiniz. Öğrenmeye karşı bir açlık hissettiğiniz zaman bilge bir insan olma yolunda adım atmış olursunuz. Zaten bilge bir insan olabilmeniz içinde sürekli bir arayış ve araştırma içinde olan meraklı bir hayat öğrencisi olmanız gerekiyor.

Hayatınızı Kendiniz Kontrol Edin

Öğrenme yolu denilen hayatınızda sizin çabalarınız ve keşfiniz sürerken sizi etkileyen ya da sizi yolunuzdan alı koymak isteyen bazı durumlar olabilir. Bu durumlar bazen siz kaynaklı, bazen de sizin yolunuzu değiştirmek isteyen başka insanlardan kaynaklı olabilir. Kendi seçimlerinizi yapabilmeniz ve hayatınızın yolunu kendiniz belirleyebilmeniz için yapmanız gereken tek şey zamanı geldiğinde ‘’hayır’’diyebilmektir. Hayrı demeyi öğrenmenin size ne kadar büyük bir özellik ve mutluluk katacağını tahmin bile edemezsiniz. Hayrı demek bir kabalık ya da ret değildir. Kişisel gelişim hayır demek size uymayan, sizin için mantıklı olmayan, sizin hayatınızı sekteye uğratırken bir başkasının faydasına olan bir durumu engellemek için tepki göstermektir. Siz de kendi yolunuzda ipleri kendi elinize almalı ve başkalarını hoşnut etmek ya da bir şeyleri kanıtlamak uğruna kendi doğrularınızdan vazgeçmemelisiniz.

Maceranıza Başlarken Hedef Belirleyin

Kişisel gelişim hedef örnekleri içinde sizin hikayenizin de yer alması için maceranıza başlarken hedefinizi de belirlemeniz gerekiyor. Kötü bir dönemden çıkabilmenin en iyi yolu hedef belirlemektir. Çünkü hedefler sonucunda ödül olan ve uğrunda yorulmaya değer görülen bitiş noktalarıdır. Hayatınızdan sıkıldığınız ya da hayatınızı anlamsız bulduğunuz anlarda küçük hedeflerle başlayarak kendinizi adım atmaya ve hayat içinde debelenmeye teşvik edebilirsiniz. Öncelikle küçük hedeflerle başlayarak bu yolda bir adım atabilirsiniz. Mesela bir günlük kısa hedefler uyguladıktan sonra bir haftalık hedefler, bir aylık hedefler ve sonunda büyük hedeflere doğru kendinizi aşılamanız hayatınızı oldukça renklendirecektir. Sonucunda neler başardığınızın muhakemesini yapabilecek duruma geldiğinizde geriye dönüp baktığınızda sonuçtan siz de mutlu olacaksınız. Belki başkalarının göremediği ayrıntılardan mutlu olacak, kendi içinizde kendinizi anlamayı başarabileceksiniz.

Hedefinize Ulaşınca Değişeceksiniz

Kişisel gelişim hedefleri gerçekleştirebilmek için kendi motivasyonunu sağlama becerisini en yüksek seviyede ister. Sizin kendi belirlediğiniz hedefinizi gerçekleştirme yolunda neler yapabileceğiniz bilmeniz ve oldukça inançlı olmanız hem bu hedefe ulaşma yolunda yaşadıklarınızla kendinizi büyütmenizi, hem de hedefi gerçekleştirdiğiniz anda geriye dönüp baktığınızda ne kadar başka bir insan olduğunuzu görmenizi sağlayacaktır. Bu değişim hayatınızın en büyük artısına da dönüşebilir. Hedeflerinizi gerçekleştirmek yolunda attığınız adımlar sırasında öğrendiklerinizi hayatınızın her alanında kullanabilir, oldukça başarılı ve kendine yetebilen mutlu bir insan haline dönüşebilirsiniz. Sizin için önemli olan şeylerin değerini bilip hayatınızdaki yerlerini sınıflandırdığınız zaman, kendi değerinizi daha fazla bileceksiniz. Çünkü bütün bu yaptıklarınızın kendiniz için olduğunu ve özgür olduğunuzu anlayabileceksiniz.

Başarmış İnsanlar

Kişisel gelişim hikayeleri içinde birçok farklı insanın öyküsüne rastlayabilirsiniz. Okuduğunuz ya da dinlediğiniz bu öykülerin hepsi başarı ile sonuçlanır. Siz de kendi başarı öykünüzü yaratabilmek için ilk olarak kendinizi tanımalı ve hayatınızda nelere ihtiyacınız olduğunu ya da nelerin sizin yolunuza taş koyduğunu iyi belirlemelisiniz. Hangi durumda ne yaparak kendinize ve çevrenize en az zararı verebilir ve en yüksek faydayı sağlayabilirsiniz öğrenmeniz gerekiyor. Başarılı ve iyi olduğunuz yönlerinizi bir artıya çevirmek için nasıl kullanacağınızı tespit etmek ne kadar özverili olduğunuzu gösterecektir. Kendi kişisel gelişim hikayesini yaratmış her insan gibi siz de yarattığınız ‘’ben’’den ne kadar mutlu olduğunuzu ve yolculuğunuzun size neler kattığını paylaşarak kendinizle gurur duyabilirsiniz. Hem kendiniz fark edeceğiniz hem de çevrenizdeki insanlar tarafından fark edilecek olan bu büyük değişim ve kişisel yeterlilik için savaşmalı ve kazanmalısınız.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir