Kişisel Gelişim

Kendinize Ne Kadar Güvendiğinizi Biliyor musunuz? Kişisel Gelişim

Kendinize Ne Kadar Güvendiğinizi Biliyor musunuz?

  • 96

Kişisel gelişim öykülerine bakıldığında, çoğu kişinin gizliden gizliye içsel güvensizlik yaşadığı anlaşılmaktadır. Bu zayıflık ya da eksiklik de herkesin kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Kendine güvenmek ne demek?

Kişinin kendisine güvendiği çok çeşitli nüanslardan anlaşılabilmektedir. Bir ortama girdiğinde mimikler ve jestler rahatsa, burada endişe edilecek bir durum olmamaktadır. Lakin sadece bir kalabalığa girerken dahi heyecanlanıyorsanız kesinlikle kendinize güven konusunda sıkıntılarınız var demektir Kişiler birbirleriyle konuşmadıklarında, aslında kendilerinden vazgeçmiş olmaktadırlar.

Normal şartlarda geçen günün kritiklerini yapmak gerekirken iletişim korkusu yaşamak ve buna rağmen hiçbir ön adım atmamak, aslında yine özgüven eksikliğine bağlanmaktadır. Özgüven eksikliğiyle başa çıkmak son derece kolay. Bunun için çeşitli tekli ya da grup halinde telkinlere katılmak mümkün. Önemli olan bu telkinlerin, işinin ehli kişi ya da kişiler tarafından yapılıyor olmasıdır.

Bu sayede her isteyen, kendinde beğenmediği yönlerini değiştirebilmektedir.  Kendinize güvendiğinizde herşeyin daha da hayat dolu olduğunu fark edeceksiniz. Bunun için çeşitli testlerin de yapıldığı bilinmektedir Testlere yine uzman eşliğinde katılmak çok önemlidir. Profesyonel testlerin yine aynı profesyonel kişiler tarafından yorumlanması katidir.

Kişisel Gelişim Nasıl Gerçekleşir?

Kişisel gelişim özellikleri her uygulama için birbirinden farklılıklar göstermektedir. Kişisel gelişim eğitimlerinden almak isteyenler, uzman kişilerle toplantı yapmaktadırlar. Bu toplantı sonrasında, bu hizmeti almak isteyen kişiler, kendilerinde gördükleri zayıflıkları dile getirmektedirler.

Kısacası siz de güçlendirmek istediğini bir yönünüzü bu toplantılarda yetkili mercilere sunabilirsiniz. Bu sayede de sizin için çalışmalar başlatılmış olacaktır. Öfke yönünüzün törpülenmesini istiyor olabilirsiniz ya da yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz. Bu durumda kişisel gelişim çalışmalarından büyük fayda görebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken doğru kaynağa ulaşmak ve de çalışmalarda istikrar kaydetmek. İnsan, yaratılmışların en mükemmelidir ve öyle de doğar. Zaman içinde insan defolu hale gelmektedir. Özse dönebilmek için ruhun içerisindeki hüzünleri temizlemek ilk iş olmaktadır.

Özgüveniniz Eksikse Yazının Devamını Mutlaka Okuyun!

Kişisel gelişim özgüven sorunu yaşayanlar için sorgulanması gerekli olan bir detaydır. Acaba herkes kişiliğinin oluşum zamanlarında standartlarını koruyabilmişler midir? Özgüven sorunu dünyadaki herkeste yaşanan sorunlardan biridir. Doğuştan gelen mükemmel yapı maalesef daha hamilelik sürecinde dahi örselenebilmektedir.

Kişilik gelişim anne karnında başlamakta ve 7 yaşa dek de sürmektedir. Bundan dolayı çocuklarınız varsa mutlaka onlara dikkatli davranmanız gerektiğini kavramalısınız. Çünkü bilmelisiniz ki siz ne yapıyorsanız onlar da aynını yapacaklar. Kişisel gelişim üzerine yazılmış kitapların özellikle çocuklara yönelik olanları da mevcut.  Dünya bu kitaplara çok önem veriyor.

Daha doğrusu dünyadaki gelişmiş ülkelerde eğitim sırasında kütüphanelerde bu türden çok kitap öğrencilerle buluşturuluyor. Ödev kitaplar olarak daha fazla sanat kitaplarıyla birlikte, kişisel gelişim kitapları veriliyor. Bu sayede daha bilinçli ve eksiksiz kişilikler oluşabiliyor. Eğer sizin de bir sorununuz varsa, eksik olduğunuzu düşünüyorsanız, okumaya devam edin ve içinizi doğrularla doldurun. Bilgi her zaman tamamlayacaktır.

Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak İster misiniz?

Kişisel gelişim üniversite puanlarına bakabilir ve kendinize sorabilirsiniz. Acaba siz evrendeki seyahatinizde bir taraftan diğerlerine rehberlik etmek ister miydiniz? Yaşınızı lütfen unutun. Evrende yaş sınırlaması asla yok. Her zaman âşıkolabilirsiniz ve her zaman öğrencilik size yakışabilir.

Önemli olan nereye gitmek istediğinize karar vermeniz. Bundan sonrası sadece hareket etmek olacaktır. Kişisel gelişim uzmanı olmak için eğitim almanız gerekiyor. Bunun için yurt içinde ve yurt dışında önemli eğitim kurumları var. İyi bir araştırmayla olmak istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Nereden Bilgi Alabilirsiniz?

Kişisel gelişim üniversitesi adı altında bilinen yerler var. Buralara ulaşabilir ve tüm sorularınıza bu şekilde yanıt bulabilirsiniz. Her eğitim kurumu farklı anlayışla çalıştığı için eğitim süreleri de birbirinden farklılık göstermekte. Bundan dolayı size uygun olanını sadece siz seçebilirsiniz. Bu anlamda bir tavsiyeye ihtiyacınız yok.

Kişisel gelişim ünlü yazarların da önem verdiği bir konu. Bu amaçla özellikle kişisel gelişim kitaplarını da imzalayan isimler mevcut. Tavsiyeler kısmında bu kişilerin yayınlarının takip edilmesi de doğru olacaktır. İyi bir yer her zaman daha pahalı olanı değildir. Bundan ötürü en iyisi biraz tavsiye ve çokça da içinizden geçen duygudur sizi doğruya götürecek olan.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?