Kağıt Para Yok! Kredi Kartı Yok! Ama Para Var

Bitcoin şifre değiştirme ile yeni bir kullanıcı olduğunuzu düşünürsek; yeniçağın buluşunda bütün bunların yerine Bitcoin var. Artık sanal alışverişlerinizde, dijital web dünyasında ya da para ve kredi kartı gerektiren her yerde dijital paranız var. Kimilerine göre önümüzdeki yıllarda kağıt paranın yerine geçeceği bile tahmin edilen bu sistemi kullanmak için ise bir parça bilgi sahibi olmak avantaj sağlıyor.

Bitcoin Sisteminde Şifre Oluşturma

Bitcoin sistemi güvenli bir para sistemini sağlamak amacı ile üretilmiştir. Ancak bu sistemin de güvenli korumaya gereksinimi vardır. Yani şu anda çantanızdaki fiziksel olan paranızın sahip olduğu çalınma ya da kaybolma tehlikesi aynı şekilde dijital paranız için de geçerli sayılır. Onu da güvence altına almanız gerekir. Ancak bu durumda alacağınız tüm önlemlerden de kişisel olarak siz sorumlusunuzdur. Bitcoin şifreleme ile sağlayacağınız en büyük tedbiri de almış olabilirsiniz.

Alınacak Temel Önlemler

Dijital para yerine geçecek olan kendi Bitcoin miktarınızı kullanırken tüm sistemlerde dikkatli olmanız gerekiyor. Çevrimiçi yedeklemelerini ve sanal cüzdanınızı yedeklemeniz gerekir. Ayrıca sık sık şifre değiştirme ve yenileme de işe yarayacak başka bir çözümdür. Bir başka detay da çevrimdışı cüzdan konusudur. Bugüne kadar biriktirmiş olup da harcamadığınız ne kadar birikiminiz varsa bunu da aynı şekilde depolamış olursunuz. Bitcoin şikayet türlerine baktığımızda genelde bu çözümler ile daha güven ortamı oluşturabilirsiniz. Başka bir konu da; yazılımlarınızı güncel tutma ile ilgili. Hangi Bitcoin yazılımını tercih ederseniz edin; en son düzenlenmiş ve programlanmış olan yazılımı kullanmak sizin için daha yararlı olacaktır. Yeni güncellenmiş programları kullandığınızda sistemde herhangi yükleme esnasında oluşacak sorunlar da en az seviyeye indirilir. Ayrıca dünyada her ihtimali düşünmek zorunda olduğumuz için Bitcoin kullanıcısı iseniz size bir şey olduğu takdirde birikiminizin boşa gitmemesini de sağlayın. Bu konuda yeni hazırlamış ve bu içeriği de dahil eden bir vasiyetname de hazırlatmanız faydalı olacaktır.

Genel Sistem Şikayetleri Nelerdir

Bitcoin şikayet var başlıklarına baktığımızda en büyük kaygılar yasal bir suç teşkil edip etmemesi ve sistemin para kaybedip kaybetmemesi içindir. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi herhangi bir yasal suç teşkil etmediğini belirtmiştik. Tabi bu programı herhangi bir suça teşkil edecek durumda kullanmamanız şartı ile. Sistemsel olarak yaşanacak sorun ve şikayetler de yok değil. Ancak her geçen gün programın son sürümünü yükleyip cihazını satın alarak madencilik işine yani üretim işine girmek isteyenlerin sayısı da oldukça fazla. En önemli konu olan hırsızlığa karşı kendinizi korumak için; yukarıda da belirttiğimiz üzere çoklu imza yöntemini kullanmanız olacaktır. Çünkü oluşturulmuş bir grupta beş üye varsa, bunlardan en az üçünün imzası olmadan para çekme işlemi olamaz. Bu sayede güvenliği de sağlamış olursunuz.

Farklı Alternatifler De Olur Mu

Aslında dijital para alanında ilk deneme Bitcoin değil. Ancak daha önceki onun kadar ses getirmemiş ve güncellenmemiştir. Sosyal medyada da yerini alan bu sistemi doğru kullanmak sonucunda da velinimetlerinden yararlanabilirsiniz. Ama her zaman her durumda kağıt para yerine geçerli sayılır mı, diye bir soru da aklınıza gelebilir. Bizce bu ihtimal epey uzak görünüyor. Neticede ülkelerin ve küresel ekonomi ağının böyle bir yapılanmaya razı olması ve ağıt para ya da kredi kartı yerine  bu sistemi kullanması oldukça ütopik bir düşünce şimdilik. Ama bir yandan bu dijital para sisteminden gelir elde etmeye devam edenler de bulunuyor.Sistemi sunan Bitcoin şirketleri ise, her iki tarafın da yararına olacak şekilde bir protokol hazırlıyorlar. Gizlilik esaslı olarak çalışan bu firmalarda, hükümet gelirinizden dolayı herhangi bir vergi talebinde bulunursa, sizi de haberdar ediyorlar. Vergi konusunda da kesin bir şey söylemek ve devlet kesin talep eder ya da etmez demek mümkün değil. İçeriği zaman zaman değişen mevzuata göre farklı kararlara alınabilir ve size de uygulanabilir. Bitcoin talk ya da farklı konularda danışmanlık almak isterseniz bu yöndeki firmalardan birine başvurabilirsiniz. Web ortamında ve yasal izinleri konusunda da araştırarak başlayacağınız bu şirket sayesinde belki de kısa zamanda servet sahibi olacaksınız.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir