0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

internet Sayesinde Zamanı Kazanca Çevirme

18 Eylül 2017
9 kez görüntülendi
internet Sayesinde Zamanı Kazanca Çevirme

İnternetten para kazanma yaygınlaştıkça, bunu gerçekleştirmek isteyen kişilerin sayısı da arttı. Buna bağlı olarak internetten para kazanmak nasıl oluyor diye merak eden pek çok kişi hemen araştırmaya başlıyor. İnternetten para kazanmak mümkün mü diye düşünüp şüphelenen pek çok kişi araştırdıkça görüyor ki, internetten para kazanmanın birçok ciddi yolu var.

İnternette Reklam Yayıncılığı

Kişiye ait web sayfasında reklam yayınlayarak para kazanmak oldukça yaygın bir yöntemdir. Reklam yayınlama amacına hizmet eden pek çok sistem var. Eğer web sayfanızın görüntülenme sayısı fazlaysa ve bu görüntülenme sayısı istikrarlıysa bu sistemlerden biriyle anlaşarak siz de reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz. Reklamlara ne kadar çok kişi tıklarsa siz de o kadar para kazanacağınızdan belli bir kitleye sahip olmalı ve onlara hitap eden reklamlar yerleştirmelisiniz. Reklam yayıncılığı yaparak para kazanmanın en avantajlı yanı ise, güvenilir hizmet ağı bulmakta zorlanmamaktır. En çok kullanılan hizmet ağının Google Adsense olması da bunun bir işaretidir. İnternetten para kazanmak reklam yayıncılığı yoluyla web sayfası sahipleri ve bloggerlar için güvenilir ve kazançlı bir hale gelmiştir.

Serbest Zamanlı Çalışan Olmak

İnternet üzerinden yapabileceğiniz o kadar çok iş var ki: Yazı yazmak, logo dizaynı yapmak, çeviri yapmak, web sitesi tasarlamak… Dolayısıyla içerik yazarı olmak gibi serbest zamanlı işler  internetten para kazanmak için tercih edilebilecek yöntemler arasında başı çekiyor. İnternetteki ilanlara bakarak yeteneğinize göre yapabileceğiniz freelance bir iş ilanına başvurabilirsiniz. Ayrıca freelance işler bulabileceğiniz web siteleri de var. Bu sitelerde yaptığınız iş başına para kazanıyorsunuz.

  • Stok Fotoğrafları Satmak

Belli bir Kavramı basitçe anlatan, ticari olarak kullanılabilen telifsiz fotoğraflardır. Çekilen fotoğraflarda yüksek çözünürlük ve iyi teknik aranmaktadır. İnternet üzerindeki stok fotoğrafçılığı sitelerine kaydolarak fotoğraflarınızı satma imkânı bulabilirsiniz. Bu siteler fotoğraf satışlarından para kazanırlar ve size de belli bir komisyon verirler.

Anket Doldurarak Para Kazanmak

İnternette doldurduğunuz anket başına sizlere küçük miktar ödeme yapan siteler bulunuyor. Genelde bu ödemeleri almanız için belli bir miktara ulaşması gerekiyor. Anket doldurarak para kazanmak maalesef genel olarak sorunlu bir konu. Bilindiği gibi internet herkesin erişiminin bulunduğu bir alandır. Dolayısıyla kötü niyetli pek çok kişi insanları kandırmak için fırsat kolluyor. Yani doldurduğunuz tüm anketlere ve harcadığınız tüm vakte rağmen kazandığınız parayı alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlar insanın aklında ’’İnternetten para kazanmak ne kadar güvenilir?’’ sorusunu oluşturuyor. Anket başına yüksek fiyat vereceğini söyleyen siteleri dikkate almayınız, bunlar açık biçimde insanları dolandırmayı hedefleyen sitelerdir. Yandex Toloka gibi bilindik ve güvenilir olan siteler de zaten görev başına yalnızca 0.01 dolar veriyor.

İnternetten Kazanılan Paranın Vergi Durumu

Araştırmanızı yaptınız, internetten para kazanmaya başlayacaksınız. Böyle bir durumda her vatandaşın görevi ilgili kanunları öğrenmektir. Kazandığınız para internet üzerinden de olsa vergi ödemeniz zorunludur. 2017 yılında vergi geliri düzenlemesi şu şekildedir:

13.000 TL’ye kadar % 15
30.000 TL’nin 13.000 TL’si için 1.950 TL, fazlası % 20
70.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.350 TL, (ücret gelirlerinde 110.000 TL’nin
30.000 TL’si için 5.350 TL), fazlası
% 27
70.000 TL’den fazlasının 70.000 TL’si için 16.150 TL, (ücret gelirlerinde
110.000 TL’den fazlasının 110.000 TL’si için 26.950 TL), fazlası
% 35

 

İkametgâhınız Türkiye sınırları içerisindeyse tüm kazançlarınız gelir vergisine tabidir. Dolayısıyla internetten para kazanmak vergi ödemeniz gereken bir gelir şeklidir. Çünkü ilgili kanunda belirtilene göre ticari kazançlar, zirai kazançlar, ücretler, serbest meslek kazançları, gayrimenkul sermaye iratları, menkul sermaye iratları, diğer kazanç ve iratların hepsi vergilendirilecek gelirler arasındadır. Zaten internet üzerinden kazanılan gelirlerin çoğu ticari, ücret veya serbest meslek kazançlarına girer. İkametgâhınız Türkiye’de ise bu vergi konusunda tam yükümlülüğünüz vardır. Türk vatandaşı iseniz ancak Türkiye’de oturmuyorsanız, yalnızca Türkiye sınırları içerisinde kazandığınız gelirlerden vergilendirilirsiniz. Çifte vatandaşlık sahibi Türk vatandaşlarının ikametgâhı Maliye Bakanlığınca bulundukları ülke olarak kabul edilmektedir. Eğer bir yıl içinde altı aydan fazla Türkiye’de bulunduysanız sizden tam vergi alınır.

İnternetten kazanılan para düzenli değilse vergilendirilmez. Verilen linke tıklayarak testi çözerek internetten kazandığınız parayla ilgili bir görüşe sahip olabilirsiniz: http://egirisimci.gov.tr/

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?