Network Marketing tanımı dilimizede çevrildiği üzere ağ pazarlama olarak bilinir ve Network Marketin tarihçesi 1930’lu yılların Amerika’sına dayanır.. Günümüzde gelişmeye devam eden bu pazarlama sektörü olan Network Marketing‘in bilinen tarihini Carl Rehnborg başlatmıştır. İnsanların birbirlerine verdiği tavsiyelerin ne kadar önemli olduğunu ve insanların kendilerine verilen tavsiyeleri ne kadar dikkate aldığını fark etmesiyle 1934’te California Vitamin Company şirketini kurmuştur.

Carl Rehnborg kendini ve kurduğu şirketi durmaksızın geliştirerek 1959’da bir adım daha ileri gidip Nutrilite Company adlı şirketi kurmuştur. 1959’da kurulan Nutrilite Company’den ayrılan Rich DeVos ve Jay Van Andel, çalıştıkları şirketten öğrendikleri ve tecrübeleriyle birlikte yeni bir şirket kurarlar. Ayrılan ikilinin kurduğu bu şirket günümüzde hala varlığını sürdükmekle beraber dünya çapında ün yapmış Amyway şirketidir. Amerika’da başlayan sektör Avrupa’ya sıçramış ve orada da durmadan gelişmiştir. Ardından  C.  Rehnborg’un şirketlinden 1945’te ayrılan ikilinin kurduğu Amyway şirketi Amerika ve Avrupa’nın ardından 1994’te ülkemiz Türkiye’de de bir temsicilik kurmuştur. Ülkemizde Network Marketing tarihi bu ikilinin kurduğu şirketin temcililikleriyle başlamış olup hala da varlığı sürdürmektedir. R. DeVos ve J. V. Andel’in burda şirketlerinin temsilciliklerini kurmasıyla ülkemiz Network Marketing sektörüyle tanışmıştır.

Şirket esesan bir aile kuruluşu olan Alticor grubuna bağlıdır ve ebeveyn grubu olan Alticor günümüzde R. DeVos ve J. V. Andel’in aileleri tarafından yönetilmektedir.

Diğer Sektörlerle Bağlantı

1934’te başlayan Network Marketing sektörü hızını kesmeyip diğer sektörlerlede bağlantı kurmuştur. 1959’da kurulan Amyway şirketi müşterilerine sunduğu ürünler farklı birçok sektöre ait ürünlerdir. Bunların başında sağlık, güzellik, temizlik, ev bakımı ve ev teknolojileri gelmektedir. Kadınlar tarafından çokça rağbet görülen Network Marketing temizlik ürünleri Amyway şirketininde başlıcaları arasında yer alır.

Takımlar

Network Marketing takımları günümüzde hala hızla çoğalmaktadır ve birçok Network Marketing takım isimleri mevcuttur. Ağ pazarlama, doğrudan satış gibi farklı isimlerle sektörü devam ettiren birçok kuruluş ve şirket vardır. Bunların başında Amyway, Avon Product Inc., Herbalife Ltd., Vorwerk Co. KG, Natura Cosmetics SA, Mary Kay Inc, Tupperware Brand Comp., Nu Skin Enterprises Inc., Oriflame Cosmetics SA, Belcorp Ltd. Gibi şirketler yer almaktadır.

Bu şirketler çoğunlukla Amerika menşeili olup Avrupa kökenli şirketlerde bulunmaktadır. Liste bu kadarla kalmayıp yüzlerce isim daha eklenebilir niteliktedir. Network Marketing sektörü dünya çapında varlığını sürdürmekte ve yeni şirketlerin kurulmasına vesile olmaktadır. Network Marketing bünyesinde çalıştırdığı ve müşterilerine sunduğu ürünlerin büyük bir çoğunluğunun kadınları ilgilendirir nitelikte olması, kadınların bu sektörde göz önünde olduğunu gösteriyor.

8 Mart 2010’da Sabah Ekonomi’nin haberinde Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) iş dünyasında kadınların konumuyla ilgili önemli bir araştırmaya yer verilmiş. Bu raporda, ABD’de %48’i bulan kadın istihdamının Türkiye’de halen %26 seviyesinde olduğunu belirtiyor. Ancak hergün bir başka Türk kadın yöneticinin başarısını duyuyor ve uluslararası çapta elde ettikleri başarılarla övünüyoruz. Yapılan bir araştırmada kadınların erkeklerden daha iyi networker olduğunu olduğunu göstermiştir.

20 Yıldan fazla, uluslararası firmaların özellikle insan kaynaklarında danışmanlık yapmış Amerikalı Douglas S. Richardson’ın araştırması ve gözlemlerine göre beş Networking noktası erkeklerle kadınları birbirinden ayırıyor. Kadınların daha etkili Networking yapmasını sağlıyor. Erişim, inat, yönetim, duruş ve empati nitelikleri göz önüne alındığında kadınlar bu beş noktada erkeklere oranla daha başarılılar.

Yapılan birçok araştırmanın ortak sonucu biriyle tanışmanın ilk senesinde erkeklerin yapılan işin miktarına konsantre olurken, kadınların ise kurulan ilişkinin etkisini değerlendirdiklerini gösteriyor. Bunu bilmek ön yargıları engelleyebilir ya da samimiyetsiz olarak değerlendirilebilecek bir davranışı doğal karşılamanızı sağlar.

Network Marketing’i Takip Edin

Networking’i konuşup sosyal ağlara değinmemek olmazdı, bu sektörü merak eden herkes internet üzerinden Network Marketing takip üzerindedir. Sosyal ağlar yüz yüze Networking’in yerine geçmese de ayrılmak bir parçası haline gelmiştir. Herkes Networking’de değişen gündemi ve trendleri takip etmelidir. Facebook size göre olmayabilir ancak etkili kullanmanın yöntemlerini arayıp bulabilirsiniz. Ayrıca bir sosyal ağ ile ilgili duyumlarınız diğerlerine karşı önyargı yaratmamalıdır. Mesela, kendinizi XING ya da Linkedln gibi daha iş dünyası odaklı ve profesyonel kanallardan mahrum kalmamalısınız. Facebook ve diğer tüm sosyal ağları kendi kişisel ayarlar ve görüntülenmesine izin verdiğiniz bilgilere kişiselleştirebilirsiniz.