0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Fark Edilmenizi Sağlayan Taktikler

16 Ekim 2017
2 kez görüntülendi
Fark Edilmenizi Sağlayan Taktikler

Çalışan sayısı fazla olan büyük firmalarda, çok uluslu şirketlerde çalışıyorsanız, fark edilen olmak ve aranılan kişi sıfatına layık olmak öyle kolay bir durum değildir. İnsanlar bunun için yapması gerekenden çok daha fazla çaba harcayarak standartları yıkıp, ötesine geçmek için uğraş vermektedirler.

Hatta kişisel gelişim ve liderlik konularında kitaplar okuyup, kişisel gelişim ve liderlik semineri varsa hemen kaydını yaptırmaktadır. Kendine yatırım yaptığını, eksikliklerini tamamladığını ve çaba harcadığını göstermenin yollarından biri de budur. Bunu başardığınızda hem kişisel motivasyonunuz açısından hem de kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmanız bakımından sizin için oldukça önemli ve faydalı sonuçlar doğuracağı aşikârdır. Maaş artışları, primler, performans değerlendirme notları gibi çalışanı motive edici unsurlar olmasa bile fark edilebilirliğini sağlayan, tüm bunları göz ardı edip, elinden geleni değil daha fazlasını isteyen, bunun için koşturan kişi olduğunuzda patronunuz tarafından kısa sürede fark edilirsiniz. Fark edildiğinizde ise, eğer maaşınız olması gerekenden daha az bir oranda artmışsa, performans değerlendirme kriterlerinde adaletsizlik ya da gerekeni vermeme gibi bir durum varsa tüm bu sorunları ortadan kaldırmış olursunuz. Çünkü siz de artık o ofiste görünür biri haline gelmişsinizdir ve göz önündeki birine bu durumların uygulanması şirket için pek iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Fark Edilmenizi Sağlayan Taktikler

Kişi eğer, Süpermen gibi adaletsizliğe karşı koymak için tüm vaktini fark edilebilir olmaya adarsa, bu durum da o kişinin şirket içi imajını olumsuz etkileyen bir etken olarak karşısına dikilen bir engel duvarı oluşturacaktır. Kişisel gelişim videosu izlemek ya da kişisel gelişim ve girişimcilik zirvesi için bilet almak burada ters tepen bir durum olabilir. Çünkü her şeyden önce yaptığınız işi doğru ve eksiksiz yapıp, kaliteli sonuçlar doğurmayı amaçlamalısınız. Bunları düzenli bir şekilde yaptığınızda, biraz da çaba harcarsanız kısa sürede fark edilebilir biri olursunuz. Yani istikrarlı bir performans göstermeniz fark edilebilmenizi sağlayacak en önemli sebeptir.

Eğer fark edilmek istiyorsanız bunu kendiniz başarmalısınız. Bunu yapmak isterken bazı kurallara uymalısınız ki yukarıda bahsedildiği gibi yöneticiniz sizi yanlış anlamasın. Bu kurallardan biri de başkalarına yardım etmektir. Bunun amacı, sorunların çözümünde aranılan kişi olmayı sağlamak, ikincisi ise sizin yaşadığınız durumlarda, size yardım edebilecek birilerini bulabilmektir. Bunun dışında, çevrenize idealleriniz konusunda ve kariyerinizi orada şekillendirmek isteğinde ne kadar hevesli olduğunuzu anlatmanızdır. Şirketin başarılarına olan katkılarınızdan, övünmeden ve böbürlenmeden bahsetmelisiniz ki verdiğiniz emek çevrenizdekiler tarafından anlaşılsın.

Yöneticilerinizle iletişimde de yeni fikirlere ve yeni fikirler üretmeye açık olduğunuzu her zaman göstermelisiniz. Yaptığınız işlere yeni bir soluk kazandıracak fikirler üretmek ve bunları uygulayabilmek, kısa sürede fark edilmenizi sağlayacaktır.

Görünmez olmamak için uygulayacağınız fikirler arasında, kendi alanında başarıları kanıtlanmış bireyleri örnek almak da vardır. Bu insanların nasıl başarıya ulaştığını, zorluklarla baş etme yöntemlerini öğrenin. Kendinize uyarlamaya çalışın. Ayrıca kişisel gelişim yabancı yazarlar tarafından da ustaca işlenmekte ve dünya çapında tanınmış yazarları ve insanları göstermektedir. Bunları bilmek de işinize yarayacaktır.

İşinizle ilgili düzenlenen konferans, seminer ve etkinlikleri ve fuarları takip edip, katılım sağlamak da sadece ofis içi değil, ofis dışında da olduğunuz için fark edilebilirliğinizi kolaylaştıracaktır. Bu fuarlarda yeni kişilerle tanışın ve sektörünüzden olan kişilerden bir kişi ağı oluşturun. Yapılan söyleşilerde söz alıp, katılımınızı ve ilginizi herkese gösterin. Tüm bunlardan önce, konferans ve söyleşi ne hakkındaysa oraya gitmeden önce, küçük de olsa araştırmalar yapıp notlar çıkarın ki konuşmalarınız çok daha sağlam temellere dayansın. Yani hazırlık yaparak gitmenin size katacağı artı değeri avantaja çevirin. Tüm bunların dışında bu etkinliklerde konuşmacı olmak için ne yapılması gerekiyorsa bu alanda çaba harcayın. Uyandırdığınız büyük etki kısa sürede herkes tarafından tanınmanıza yardımcı olacaktır. Kendi alanınızla ilgili yazacağınız makale tekliflerini değerlendirin. Başarılarınızı arttırdıkça, kalıcılığınızı da arttırmış olacaksınız.

Bazı insanlar, tüm bunları bir kenara bırakıp sadece işine gitmek, boş zamanlarında da sevdikleriyle vakit geçirmek gibi nispeten daha basit aktivitelerle zamanını geçirebilir. Bu da bir tercih meselesidir. Ancak hedefleri ve idealleri büyük olan ve yönetici olmak isteyen insanlar gelişimine önem verip kişisel gelişim vikipedi sayfalarını tarayıp, önündeki zorlu yolları bilen ve bunun için adımlarını sağlam atmak isteyen kişilerdir. Kariyerinizi planlarken bu insanlardan olmak istiyorsanız yukarıdaki tavsiyeler büyük işe yarayacaktır.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?