0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

En önemli 5 Bitcoin Dolandırıcılık Faaliyeti

07 Ekim 2017
13 kez görüntülendi
En önemli 5 Bitcoin Dolandırıcılık Faaliyeti

Bitcoin kullanımını gittikçe arttıran bir sanal para birimi ve kazanç kapısı olarak pek çok kullanıcı tarafından tercih edilen bir sistem. Geçmişi 2008 yılına dayanan sistem günümüzde alım satım, alışveriş ve ticaret gibi pek çok alanda kullanılıyor. Madencilik sistemi ve farklı kazanç olanakları bulunan bu sistem için kurulmuş pek çok site bulunuyor. Bitcoin ile ödeme alan siteler çoğunlukla güvenli hizmet sunarken bazı siteler ise güvenli olduğu izlenimi sunarak insanları dolandırma yöntemini denemekteler. Bu dolandırıcılık faaliyetleri çok çeşitli olmakla birlikte anlaşılması eskisi kadar zor değil. Özellikle Türkiye’de Bitcoin kabul eden yerler gittikçe artış gösterdiği için bu dolandırıcılık faaliyetlerinin bilinmesi zarara uğranmasının önüne geçecektir.

Sahte Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin kullanacak veya kazanacak kişiler kendilerine bir cüzdan oluşturmalıdır. Bu cüzdan sisteminin güvenilir ve kullanılan bir sistem olması çok önemlidir. Bitcoin cüzdanı olarak telefon, bilgisayar veya internet sitesi tabanlı cüzdanlar bulunabilir. Güvenilir olmayan cüzdan sistemleri düşük komisyon ve sıkıntısız kullanım imkanı sunarken aniden bütün sistemi kapatıp ortadan kaybolmaktadır. Bu durumda kullanıcılar cüzdanda bulunan bütün mevduatlarını kaybederler. Böyle bir durumla karşılaşmamak için Bitcoin sisteminin önerdiği cüzdanlar veya güvenir olduğunu kanıtlamış uluslararası cüzdan sistemlerinin kullanılması zarara uğranmasını önleyecektir.

Sahte Alışveriş Siteleri

Bitcoin ile alışveriş yapmak isteyenler için oluşturulan Bitcoin kabul eden alışveriş siteleri kişilere Bitcoin karşılığı ürün veya hizmet alma imkanı sunuyor. Bu alışveriş sitelerinde cep telefonundan yiyeceğe çok farklı seçeneklerde ürün veya hizmet seçeneği bulunurken Bitcoin kabul eden firmalar gün geçtikçe artış gösteriyor. Fakat bu alışveriş sitelerini kullanırken dikkatli olmakta fayda var.  Bitcoin dolandırıcılığında alışveriş yöntemi iki şekilde kullanıcıları mağdur edebilir.

İlk yöntem bir sitenin kopyasını hazırlanarak ve adresinde küçük bir değişiklik yaparak kullanıcılara sunulması yöntemidir. Adreste küçük bir farklılık olan bu sistemlere giren kişi gerçek bir alışveriş sitesinden işlem yaptığını sanarak ödeme gerçekleştiriliyor. Ödeme işleminden sonra ürün kendisine ulaşmadığında fark edildiğinde ise herşey için çok geç oluyor.

İkinci yöntem ise yeni bir firma kurarak alışveriş hizmeti sağlayarak oluyor. Fiyatları diğer sitelere göre daha avantajlı belirlenen bu sistemlerde kişiler sıkıntısız ve sorunsuz alışveriş yaptıktan sonra bedelini ödediği ürün veya hizmete ulaşamıyor. İlk yönteme benzemesiyle birlikte kopyalama yerine tamamen yeni bir sistem olan bu sistemle dolandırılanların sayısı artıyor.

Ponzi Sistemleri

Bitcoin dolandırıcılığı yöntemlerinden en bilineni ponzi özellikle mali dolandırıcılık konusunda ün yapmış bir yöntemdir. Bu yöntemde kişi herhangi bir sisteme para yatırır. Bu yatırdığı paranın karşılığı olarak kısa sürede yüksek kazanç vaad eder. Yatırım alınan paralarla ne yapıldığı ise genelde belirsizdir veya yatırımcıları tatmin etmek için bir kazanç sağlama sistemini gösterirler. Fakat asıl olan yatırım yapılan kişilerin paralarının daha sonra yatırım yapan kişiler sayesinde ödenmesine dayanır. Fakat yatırımcılardan gelen para akışı kesildiğinde sistem çıkmaza girer.

Özellikle yatırım yapıp kısa sürede kat kat fazlasını kazanın şeklinde reklam yapan ve yatırım için Bitcoin kabul eden siteler kısa sürede yüksek kazanç aldatmacasını kullanırlar. Bu sistemlerin bir özelliği ise ilk yatırımcıların gerçekten para kazanmasıdır. Bir süre sonra nakit akışı azaldığında veya kazanç vaatleri gelen yatırımı geçtiğinde sorunlar yaşanmaya başlar ve sistemler bir süre sonra kapanır.

Alım Satım Sistemleri

Coin borsası olarak bilinen bu sistemler alım satım işlemiyle kar yapacak kişilerin çok kullandığı sistemler arasındadır. Bitcoin kabul eden bankalar dünya genelinde çok az sayıda olduğu için pek çok kullanıcı alım satım yaparak kazanç sağlamaya çalışmaktadır. Yeni açılan bu tür sitelerde işlem yapmak daha az maliyetli olurken sitenin aniden kapanıp gitmesi gibi bir sorunla karşılaşılabilir. Bu nedenle alım satım yapacak kişilerin güvenilir olduğunu kanıtlamış sistemleri kullanması ve az maliyetli her siteyi tercih etmemesi gereklidir.

Madencilik Sistemi

Kişilerin bireysel olarak madencilik yapması oldukça zor ve maliyetli olduğu için Bulut Madencilik ismi verilen bir sistem oluşmuştur. Bu sistemde kişi bir firmanın kendisine sunduğu güç seçeneklerini satın alır ve madencilik işini bir havuz yardımıyla gerçekleştirir. Kişinin cihaz almasına gerek kalmayan ve maliyeti yatırılan para kadar olan bu sistemler ise son derece risklidir. Sektörde yıllardır bilinen firmalar dışında çoğu firma yüksek kazanç vaad ederek yatırım almakta belirli bir süre sonra ise bahanelerle sistemi kapatarak gitmektedir. Madencilik sistemi kullanmayı düşünen kişilerin uzun süredir bu işle uğraşan sistemleri tercih etmeleri bu dolandırıcılık yolunun sona ermesine neden olacaktır.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 7 Ortalama: 4]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?