En Ön Sırada Olmak İsteyenler İçin Kişisel Gelişim

Hayatımızın her anında mücadele halindeyiz. İstediklerimizi elde edebilmenin yolu kendimizi ön plana çıkarmaktan geçiyor. Haliyle de rakibimiz çok fazla oluyor. Peki aynı iş yerinde çalıştığınız, aynı görevi yaptığınız, aynı okulda okuduğunuz insanlardan sizi farklı kılan ne olacak? Neden binlerce kişi arasından seçilen siz olacaksınız? Bilgi birikiminizi bir yana bırakalım. Yükselmek için iyi bir altyapıya sahip olmanın gerekliliği herkes tarafından bilinen bir şey. Sizi ön plana çıkaran “kişisel gelişmişlik”lerinizdir.

Kişisel gelişiminiz kalitenizi ve verimliliğinizi arttırır. Yani hem kendinize hem de geleceğinize yatırım yapmış oluyorsunuz. Sadece akademik veya kariyer bağlamda değerlendirmeyin bunu. Kişisel gelişim bir insanın kendi karakterine verebileceği en güzel hediyedir. Mental ve entelektüel açıdan kendini geliştirmiş bir insan hayata herkesle aynı yerden bakmaz. Herkesin bakış açısınından bakmayı ve saygı duymayı bilir ama her zaman kendi yolunda ilerler. Asla yabana atılmaması gereken bir konu olan kişisel gelişimi gelin biraz inceleyelim.

Kişisel Gelişimi Nasıl Sağlayabilirim?

İstekli olduğunuzu göstererek ilk adımı atmış oldunuz. Tebrikler! Sizi geliştirmeyi amaç edinmiş kurumlar,etkinlikler ve kitaplar sayesinde kendinizi sürekli güncel ve dinamik tutabilirsiniz. “Kişisel Gelişim Zirvesi” adı verilen seminerlere katılarak, kendini belli alanlarda uzmanlaştırmış insanların fikirleri sayesinde kendinize yeni bir yol çizebilirsiniz. Bu elbette anlatılan şeyi alıp tamamen aynı şekilde uygulamaya kalkışmak anlamına gelmiyor. Sizde çeşitli çağrışımlar uyandıran bu konuşmaları kendi hayatınıza nasıl uygulayacağınıza siz karar vermelisiniz.

Program Nasıl İşliyor?

Kişisel gelişim zirvesi, genelde eğitim ve danışmanlık firmalarının desteklediği programlar aracılığıyla yapılır. Belli bir alanda bir topluluğı eğitmek için konunu uzmanları olarak bilinen kişiler bir araya getirilerek bir seminer programı oluşturulur. Belli bir ücret karşılığında seminere katıldıktan sonra da sertifikanızı alırsınız. Ancak sertifika almak yolu tamamlamak demek değil. Önemli olan bu konuşmaların size neler kazandırdığı.

Bireysel gelişim formu oluşturarak bu ilerlemenizi takip edebilirsiniz. Bu form eksik olan özelliğinize yönelik olarak hazırlanır ve gelişiminiz kaydedilir. Ne kadar ilerlediğinizi gördükçe daha azimle çalışacaksınız. Hemen hemen tüm şehirlerde bu tarz programlara rastlarken özellikle İstanbul, kişisel gelişim zirvesi programlarının göbeğidir diyebiliriz.

Akademik başarıları ve kaliteli eğitimiyle ünlü ODTÜ “Bireysel Gelişim Günleri” adı altında bu tarz seminerler düzenliyor. ODTÜ Verimlilik Topluluğu tarafından programlanan gelişim günlerinde amaç, katılımcıların teroik bilgilerini pratiğe dönüştürmelerini sağlayacak bilgi ve becerilerini arttırmaktır. Kişisel gelişim zirveleriyle benzer mantıkta işleyen bu programda da yine alanında uzman kişiler yol gösterici olarak karşımıza çıkıyor.

Bu seminerler tamamen siz katılımcıları geliştirmeye odaklı olup sizi sınırlarınızı zorlamaya itecek. Bireysel gelişim raporunda ilerlemenizi gördükçe hem mutlu olacak hem de daha fazlasını isteyeceksiniz. Bu seminerlere katılmak rakiplerinizin bir adım önüne geçmenizi sağlarken, bu fikirleri hayata geçirme yönteminiz ilerlemenizi belirleyecek olan kriterdir. Seminerden çıkıp sertifikayı aldıktan sonra her şeyin aklınızdan uçup gitmesi sadece yaptığınız girişimin anlık mutluluğu olacaktır. Ancak irdeleyip düşünmeye ve araştırmaya devam etmeniz, size hayat boyu sürecek nitelikler ve farklı bakış açıları kazandırır. Hem resmi hem de sosyal yaşantınızda size bambaşka kapılar açacak bu uzman fikirlerine sahip olduğunuz için çok şanslı olduğunuzu fark edeceksiniz.

Seminerlerden Sonra Kitaplar

Kitap okumak zaten bir insanın yemek yemek, su içmek gibi gerçekleştirmesi gereken bir eylemdir. Okuduğumuz her kitap, kötü bile olsa, bize mutlaka bir şeyler kazandırır. Kötü bir kitap bile en azından bir doğru cümle içerir. En azından kaliteli ve kötü kitap arasındaki farkı anlamamızı sağlar. Kişisel gelişim konusu üzerinde yazılmış kitaplar yine size en çok faydası dokunan kaynaklardan biri olacak. İster seminerde dinleme fırsatı bulduğunuz bir uzmanın kitaplarını alıp fikirlerinizi pekiştirin ister bambaşka insanları fikirlerini inceleme fırsatı bulun.

Teknolojiyle bu kadar iç içe olmamızın güzel yanlarından biri olan e-booklar bu noktada çok işinize yarayacak. Metroda, kafede, işte her an elinizde olan tablet veya telefonlarımıza indirebileceğimiz kişisel gelişim e-book’u yolda yürürken bile kitap okumanıza yardımcı olacak. Gelişime aç ama vakti dar insanlar için alternatif bir seçenek olan e-kitap, kişisel gelişiminize yardımcı olmak için hep elinizin altında olacak. Her zaman elle tutulan bir kitabın keyfini savunsam da e-kitapların da rahatlığını göz ardı edemeyiz. Kendinizi geliştirmeye bugünden başlayın!

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir