0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

En Kolay Bitcoin ve Altcoin Alma Yöntemleri Neler?

10 Ekim 2017
12 kez görüntülendi
En Kolay Bitcoin ve Altcoin Alma Yöntemleri Neler?

Bitcoin ortaya çıktığı 2008 senesinden beri tedavülde olan ilk sana para birimine verilen isimidir. Satoshi ismini kullanılan kişi tarafından bir proje olarak başlatılmış olan bu sanal para 2017 senesine gelindiğinde pek çok ülkede pek çok kurum ve kuruluş Bitcoin kullanımına izin vermekte veya izin vermeye hazırlanmaktadır. Kullanımının yaygınlaşması sayesinde gelecekte pek çok yerde Bitcoin kullanmak mümkün olacaktır. Bitcoin kullanmak için de Bitcoin sahibi olmak gerekmekte. Peki Bitcoin nasıl alınır?

En Kolay Bitcoin Alma Yöntemleri Neler?

Paypal uluslararası en çok kullanılan ödeme sistemlerinden birisidir. Paypal ile doğrudan Bitcoin alma seçeneği bulunmamaktadır. Aracı sistemlerle  bu işlem  biraz uzun sürse de yapılabilmekte. Fakat Türkiye’deki ilgili kurumların Paypal firmasına lisans vermemesi neticesinde 2016 senesinin Haziran ayında Paypal Türkiye ile ilgili faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. Bu karar neticesinde Türkiye’de Paypal kullanıp Bitcoin alım satım yollarını denemek mümkün değildir.

Hangi Ödeme Yöntemi?

Ödeme yöntemi herhangi bir ürün veya hizmetin alınması için para ödeme şekli olarak tanımlanır. Banka kartı, kredi kartı veya bankadan başka hesaplara para yollanması en çok kullanılan ödeme yöntemlerindendir. Bunun dışında tek kullanımlık kartlar, nakit kartları, internet üzerinden faaliyet gösteren ödeme sistemleri de kullanılarak ödeme yapılabilir. Bitcoin almak isteyen bir kişinin öncelikli olarak Bitcoin nereden alınır sorusuna cevap bulması gerekir. Alınacak yöntem belirlendikten sonra ödeme yöntemi belirlenir ve işlem gerçekleşir. Alım yerinin kararı verilmeden önce Bitcoin sahibi olmak için aynı zamanda bir Bitcoin cüzdanının olması gerektiği unutulmamalıdır. Bitcoin cüzdanı açmak ise basit bir yöntemdir. Kullanışlı ve güvenilir bir Bitcoin cüzdanı edinerek Bitcoin satın almaya hazır hale gelmek mümkündür.

Bitcoin çok farklı ödeme yöntemleriyle satın alınabilecek bir sanal para birimidir. Bitcoin bulunduran kişiye para aktarılması yoluyla banka ödemesi, elden ödeme gibi yöntemler kullanıldığı gibi herhangi bir alım satım sitesine para yatırmak, yatırılan parayla ödeme yaparak Bitcoin sahibi olunabilir.Kredi kartı Bitcoin satın almakta çok tercih edilen bir yöntem olmasa da bu iş için hazırlanmış sistemlerde bir ödeme aracı olarak kullanılabilir. Bitcoin alacak kişiler ödeme yöntemi olarak kredi kartını seçerek ödemeyi gerçekleştirdikten bir süre sonra Bitcoin sahibi olabilir.

Bitcoin Nerelerden Satın Alınır?

Bitcoin kullanımının hızla artması sayesinde pek çok yerden satın alınabilir bir para birimi haline gelmiştir. En sık kullanılan yöntemler ise kişisel alışveriş, alım satım sitelerine para transfer ederek satın alma veya bir Bitcoin ATM cihazı kullanılarak işlem gerçekleştirilebilir.  Bitcoin fiziksel bir para birimi olmadığı için gerçek hayatta para karşılığı olarak madeni para veya kağıt para seçeneği yoktur. Yurt dışında satışı yapılan Bitcoin fiziksel paraları sadece simgeseldir diğer bir deyişle gerçek Bitcoin karşılığı bulunmamaktadır.

Bitcoin alım-satım ve Bitcoini paraya çevirme işleri için kullanılan Bitcoin ATM cihazları dünyanın pek çok yerinde mevcuttur. Bitcoin ATM Türkiye sınırlarında sadece İstanbul’da bulunmaktadır. Bitcoin ATM İstanbul Atatürk Havalanı’nda bulunan Dış Hatlar Terminali içerisindedir. 2013 senesinde açılan ATM Türkiye’de işlem yapılabilen tek ATM olma özelliğini hala sürdürmekte. Başka ülkelerde ise Bitcoin kullanan yerlerin artışına paralel olarak Bitcoin ATM sayıları çok daha fazladır.

Bitcoin kullanımının yaygınlaşması nedeniyle Bitcoin ATM cihazlarının Avrupa’nın pek çok yerine kurulması planı var fakat üretici firmanın Bitcoin ATM Turkey isimli yeni ATM cihazlarının kurulmasına yönelik bir projesi bulunmuyor. Bu nedenle Bitcoin kullanımının artmasına rağmen İstanbul ilinin dışında Bitcoin ATM Ankara veya Bitcoin ATM’si bulunan yerlerin sayısında kısa vadeli artış beklenmiyor. Kısacası ATM kullanarak Bitcoin alış satışı gerçekleştirmek Türkiye için yakın zamanda gelişecek bir alan olarak görülmemekte.

Bitcoin ve Bankalar

Bitcoin fiziksel bir para birimi olmaması ve müdahele edecek bir otoritenin olmaması nedeniyle bankalar tarafından bir para birimi olarak tanınmıyor. Bu nedenle Bitcoin hangi bankalarda var sorusuna Avusturya’nın Viyana eyaletinde açılan dünyanın ilk ve tek Bitcoin bankası dışında verilebilecek bir cevap bulunmuyor. Avusturya’daki açılan Bitcoin bankası ise müşterilerine Bitcoin alım-satım işlemleri ve bilgi edinme dışında bir hizmet sunmuyor. Bu nedenle kurulan Bitcoin bankasının Bitcoin sektöründe sadece işlemlerin hızlı gerçekleşmesini sağlayan bir kuruluş olduğu ve Bitcoin fiyatlarına etki etmediği biliniyor.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 10 Ortalama: 4.6]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?