En Kolay Bitcoin ve Altcoin Alma Yöntemleri Neler?

Ana sayfa » Bitcoin » En Kolay Bitcoin ve Altcoin Alma Yöntemleri Neler?

En Kolay Bitcoin ve Altcoin Alma Yöntemleri Neler?

En Kolay Bitcoin ve Altcoin Alma Yöntemleri bu yazımda. Nasıl alırım? Nasıl satarım gibi tüm sorularınız cevabı burada.

Bitcoin ortaya çıktığı 2008 senesinden beri tedavülde olan ilk sana para birimine verilen isimidir. Satoshi ismini kullanılan kişi tarafından bir proje olarak başlatılmış olan bu sanal para 2017 senesine gelindiğinde pek çok ülkede pek çok kurum ve kuruluş Bitcoin kullanımına izin vermekte veya izin vermeye hazırlanmaktadır. Kullanımının yaygınlaşması sayesinde gelecekte pek çok yerde Bitcoin kullanmak mümkün olacaktır. Bitcoin kullanmak için de Bitcoin sahibi olmak gerekmekte. Peki Bitcoin nasıl alınır?

En Kolay Bitcoin Alma Yöntemleri Neler?

Paypal uluslararası en çok kullanılan ödeme sistemlerinden birisidir. Paypal ile doğrudan Bitcoin alma seçeneği bulunmamaktadır. Aracı sistemlerle  bu işlem  biraz uzun sürse de yapılabilmekte. Fakat Türkiye’deki ilgili kurumların Paypal firmasına lisans vermemesi neticesinde 2016 senesinin Haziran ayında Paypal Türkiye ile ilgili faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. Bu karar neticesinde Türkiye’de Paypal kullanıp Bitcoin alım satım yollarını denemek mümkün değildir.

Hangi Ödeme Yöntemi?

En Kolay Bitcoin Alma Yöntemleri Neler?Ödeme yöntemi herhangi bir ürün veya hizmetin alınması için para ödeme şekli olarak tanımlanır. Banka kartı, kredi kartı veya bankadan başka hesaplara para yollanması en çok kullanılan ödeme yöntemlerindendir. Bunun dışında tek kullanımlık kartlar, nakit kartları, internet üzerinden faaliyet gösteren ödeme sistemleri de kullanılarak ödeme yapılabilir. Bitcoin almak isteyen bir kişinin öncelikli olarak Bitcoin nereden alınır sorusuna cevap bulması gerekir. Alınacak yöntem belirlendikten sonra ödeme yöntemi belirlenir ve işlem gerçekleşir.

Alım yerinin kararı verilmeden önce Bitcoin sahibi olmak için aynı zamanda bir Bitcoin cüzdanının olması gerektiği unutulmamalıdır. Bitcoin cüzdanı açmak ise basit bir yöntemdir. Kullanışlı ve güvenilir bir Bitcoin cüzdanı edinerek Bitcoin satın almaya hazır hale gelmek mümkündür.

Bitcoin çok farklı ödeme yöntemleriyle satın alınabilecek bir sanal para birimidir. Bitcoin bulunduran kişiye para aktarılması yoluyla banka ödemesi, elden ödeme gibi yöntemler kullanıldığı gibi herhangi bir alım satım sitesine para yatırmak, yatırılan parayla ödeme yaparak Bitcoin sahibi olunabilir.Kredi kartı Bitcoin satın almakta çok tercih edilen bir yöntem olmasa da bu iş için hazırlanmış sistemlerde bir ödeme aracı olarak kullanılabilir. Bitcoin alacak kişiler ödeme yöntemi olarak kredi kartını seçerek ödemeyi gerçekleştirdikten bir süre sonra Bitcoin sahibi olabilir.

Bitcoin Nerelerden Satın Alınır?

Bitcoin kullanımının hızla artması sayesinde pek çok yerden satın alınabilir bir para birimi haline gelmiştir. En sık kullanılan yöntemler ise kişisel alışveriş, alım satım sitelerine para transfer ederek satın alma veya bir Bitcoin ATM cihazı kullanılarak işlem gerçekleştirilebilir.  Bitcoin fiziksel bir para birimi olmadığı için gerçek hayatta para karşılığı olarak madeni para veya kağıt para seçeneği yoktur. Yurt dışında satışı yapılan Bitcoin fiziksel paraları sadece simgeseldir diğer bir deyişle gerçek Bitcoin karşılığı bulunmamaktadır.

En Kolay Bitcoin Alma Yöntemleri Neler

En Kolay Bitcoin Alma Yöntemleri Neler

Bitcoin alım-satım ve Bitcoini paraya çevirme işleri için kullanılan Bitcoin ATM cihazları dünyanın pek çok yerinde mevcuttur. Bitcoin ATM Türkiye sınırlarında sadece İstanbul’da bulunmaktadır. Bitcoin ATM İstanbul Atatürk Havalanı’nda bulunan Dış Hatlar Terminali içerisindedir. 2013 senesinde açılan ATM Türkiye’de işlem yapılabilen tek ATM olma özelliğini hala sürdürmekte. Başka ülkelerde ise Bitcoin kullanan yerlerin artışına paralel olarak Bitcoin ATM sayıları çok daha fazladır.

Bitcoin kullanımının yaygınlaşması nedeniyle Bitcoin ATM cihazlarının Avrupa’nın pek çok yerine kurulması planı var fakat üretici firmanın Bitcoin ATM Turkey isimli yeni ATM cihazlarının kurulmasına yönelik bir projesi bulunmuyor. Bu nedenle Bitcoin kullanımının artmasına rağmen İstanbul ilinin dışında Bitcoin ATM Ankara veya Bitcoin ATM’si bulunan yerlerin sayısında kısa vadeli artış beklenmiyor. Kısacası ATM kullanarak Bitcoin alış satışı gerçekleştirmek Türkiye için yakın zamanda gelişecek bir alan olarak görülmemekte.

Bitcoin ve Bankalar

Bitcoin fiziksel bir para birimi olmaması ve müdahele edecek bir otoritenin olmaması nedeniyle bankalar tarafından bir para birimi olarak tanınmıyor. Bu nedenle Bitcoin hangi bankalarda var sorusuna Avusturya’nın Viyana eyaletinde açılan dünyanın ilk ve tek Bitcoin bankası dışında verilebilecek bir cevap bulunmuyor. Avusturya’daki açılan Bitcoin bankası ise müşterilerine Bitcoin alım-satım işlemleri ve bilgi edinme dışında bir hizmet sunmuyor. Bu nedenle kurulan Bitcoin bankasının Bitcoin sektöründe sadece işlemlerin hızlı gerçekleşmesini sağlayan bir kuruluş olduğu ve Bitcoin fiyatlarına etki etmediği biliniyor.

Bitcoin Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin dijital bir para birimi olduğu için dolar, euro gibi elden ele dolaşabilen bir para değildir. Bu yüzden Bitcoin alırken somut bir şey alınmaz, şifreli yazı(kripto) olarak nitelendirilen internet üzerinde kullanılan dijital bir para alınır. Bu yüzden dijital para alım satımı yapabilmek için Bitcoin hesabınızın yani cüzdanınızın olması gerekir. Bitcoin cüzdanı oluşturmadan Bitcoin alamazsınız. Bitcoin cüzdanı oluşturmak için alım yapacağınız siteleri kullanabilirsiniz. Bu sitelerden Bitcoin hesabı açtığınızda size özel bir şifreli kod numarası verilir ve bu şifreli numara sizin Bitcoin cüzdanınız olur. Bütün işlemlerinizde bu cüzdan numarasını kullanmanız gerekir.

O yüzden Bitcoin satın alma rehberi için en önemli konu bu cüzdandır. Cüzdanınızı oluşturduktan sonra istediğiniz siteden Bitcoin alabilir ve satabilirsiniz. İsterseniz de bedava Bitcoin mining yaparak Bitcoin kazanabilir ve kazandığınız bu Bitcoinleri cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Alma

Bitcoin internet üzerinden alınıp satıldığı için Bitcoin hesabınızın bulunduğu siteye para yüklemeniz gerekmektedir. Bitcoin satan sitelerden kredi kartı ile alım yapamazsınız. Bu sitelerdeki hesabınıza kendi banka hesabınız üzerinden Havale ya da EFT yaparak para yatırabilirsiniz. Paranız sitedeki hesabınıza geçtikten sonra Bitcoin ya da diğer coinleri alıp satmaya başlayabilirsiniz. Bir kaç yabancı Bitcoin sitesinde kredi kartı ile işlem yapılabilmektedir. Fakat bu sitelerin güvenilirliği kesin değildir. O yüzden Türkiye pazarında güvenilir bir site olmadan kredi kartı ile Bitcoin almaya çalışmayın.

Türkiye’de Bitcoin Satan Firmalar

Türkiye pazarında Bitcoin yeni yeni gelişmeye başladığı için bu sene birçok site Bitcoin satmaya başladı. Ancak sitelerin güvenilir olup olmadığını bilmeden Bitcoin almaya çalışmak yapılabilecek en büyük hata olur. Bu yüzden birçok kişinin kullandığı ve güvenilir olan sitelerden Bitcoin alınıp satılması en doğru karar olacaktır. Türkiye’de Bitcoin satan firmalar arasında en çok kullanılan ve en güvenilir olan 2 site vardır. Bunlar BTCTürk ve Koinim siteleridir. İki site üzerinden de Bitcoin alıp satabiliyorsunuz

BTCTürk Bitcoin Alım Satımı: Türkiye’de en çok kullanılan Bitcoin ticaret sitesi BTCTürk’tür. Siteye btcturk.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bu adrese girip siteye üye olduktan sonra mailinize gelen onay mesajını açarak üyeliğinizi aktif etmelisiniz. Üyeliğiniz aktif olduktan sonra sisteme giriş yaptığınızda Bitcoin hesabınız yani cüzdanınız oluşturulmuş olur. Daha sonra Bitcoin alım satımı yapmak için hesabınıza para yatırmanız gerekir. Hesabınıza para yatırmak ve sonrasında çekebilmek için hesabınızın onaylanması gerekmektedir.

Hesap onayı için nüfus cüzdanınızın, adresinizi gösteren fatura ya da ikametgâhın ve boş bir kağıda hesap onayı istediğinize dair yazdığınız yazının resmini çekip sisteme yüklemesini yapmalısınız. Bu bilgileri sisteme yükledikten yaklaşık 1-2 gün içerisinde hesabınız onaylanır ve hesabınıza TL yatırıp çekebilirsiniz.

Hesap onayından sonra kendi adınıza olan bir banka hesabından sitedeki hesabınıza para yüklediğinizde Bitcoin alıp satmak için her şey hazırdır. Para sitedeki hesabınıza geçtikten sonra sitenin ana sayfasında Bitcoin al ve Bitcoin Sat bölümleri var. Oradan almak istediğiniz kadar Bitcoin alabilir ve sonrasında satmak istediğinizde sat bölümünden satarak TL ye çevirebilirsiniz. Bitcoin alıp satmadan önce sitenin üst tarafında bulunan grafiklerden Bitcoin günlük değerlerine bakabilirsiniz.

Koinim Bitcoin Alım Satımı: Koinim sitesi de BTCTürk gibi Bitcoin alıp satabileceğiniz en güvenilir sitelerden biridir. Koinim sitesinde de üyelik açtıktan sonra bir Bitcoin hesabınız oluşur ve bu hesap üzerinden işlem yaparsınız. Siteye para yatırabilmek için hesap onayı yapmanız gereklidir. BTCTürk sitesinde olduğu gibi kimlik ve adres bilgilerinizi ve hesap onayı istediğinize dair boş bir kâğıda yazdığınız yazının resmini yükledikten sonra hesabınız 1 gün içinde onaylanır.

Hesap onayından sonra siteye kendi adınıza kayıtlı banka hesabınızdan en az 500 TL yatırabilirsiniz. Para yatırımından sonra sol taraftaki menü kısmından Bitcoin ya da Litecoin alıp satabilirsiniz. Bitcoin ve Litecoin fiyatları sürekli olarak yükselmektedir. Bu fiyatlara sitenin üst tarafından bakabilirsiniz.

Bitcoin alımlarında almak istediğiniz miktarı TL olarak alıp girmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü 1 bitcoin ortalama 50 bin liraya yakındır. Bitcoin’in binde biri bile çok iyi paraya tekabül eder.

Bitcoin Geçerli Alışveriş Siteleri

Bitcoin özellikle son 2 yıldır Türkiye’de hızla bilinmeye ve kullanılmaya başlandı. Bitcoin geçerli alışveriş siteleri bir o kadar çok arttı. Türkiye’de Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz sitelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bilişim sektöründen, spor sektörüne, e-ticaret sitelerine kadar birçok yerde Bitcoin ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Bitcoin ile yapılan alışverişler güvenlik açısından hiçbir sıkıntıya neden olmaz. Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz bir kaç site aşağıda listelenmiştir:

  • binbircesit.com (E-ticaret sitesidir)
  •  platinmarket.com (E-ticaret sitesidir)
  •  sedaelektronik.com (Elektronik eşyalar vardır)
  •  saydambilisim.net (Web tasarım, İnternet sitesi yapımı)
  •  www.5mbilisim.com/ (İnternet sitesi tasarımı)
  •  https://www.alanadlari.com/ (domain, alan adı alabilirsiniz)
  •  http://doganperde.com/ (Birçok perde çeşidini bulabilirsiniz)
  •  http://www.deftersepeti.com/ (Kırtasiye malzemeleri alabilirsiniz)
  •  http://www.deftersepeti.com/ (Oyun pinleri alabilirsiniz)

Bitcoin İle Ödeme Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Sanal para birimlerinin benzersiz niteliğinden dolayı, diğer para birimlerinin kullanıcılarının alamadığı ya da işlemin zor olduğu durumlarda Bitcoin kullanılarak işlem yapmaktan doğan bazı doğal avantajlar bulunmaktadır. Ancak dijital para birimleri nispeten yeni ve test edilmemiş bir alışveriş aracıdır ve kullanıcılar kazançlarını – risklerini ölçerken bu konuda dikkatli olmalıdırlar. Bunun yanı sıra Bitcoin’in sunduğu bazı benzersiz imkanlar bulunmaktadır.

Kullanıcı Kimliği Gizliliğinin Sağladığı Avantajlar

Bitcoin kullanılarak yapılan ödemeler münferittir. Bir Bitcoin kullanıcısı yapmış olduğu ödemeleri kendi rızasıyla yayınlamadığı sürece, yapmış olduğu işlemler hiçbir zaman kullanıcının kimliği ile ilişkilendirilemez ve izlenemez. Satoshi Nakamoto tarafından kullanıcıların ödeme işlemlerini yapmaları için ortaya çıkan Bitcoin’de her işlemle birlikte Bit-pass adresi de değişmektedir. Bu da kullanıcıların kimliğinin gizli kalmasını sağlamaktadır.

İşlem Özgürlüğünün Sağladığı Avantajlar

Bitcoin ile dünyanın herhangi bir noktasına herhangi bir zamanda para gönderip almak mümkündür. Ancak bu işlemi herhangi bir bankadan gerçekleştirmek istediğiniz de araya muhabir bankalar, yüksek işlem ücretleri gibi birçok parametre girecektir. Bitcoin ile ödeme sürecinde banka tatilleri ne zamandı, muhabir banka işlemleri ne zaman biter, para gönderme limitleri gibi konular üzerine de endişelenmeniz gerekmez. Bitcoin işlemlerinde üzerinde herhangi bir yasal otorite bulunmaksızın her kullanıcı kendi parasının kontrolünü elinde tutmaktadır.

Ayrıca yetkilendirme gereksinimleri ve bekleme süreleri olmadığı için geleneksel bankacılık kanallarındaki işlemler ile karşılaştırma yapıldığında Bitcoin’deki herhangi bir aktarım çok hızlı gerçekleşmektedir. Bitcoin ile yapılacak bir ödeme ile 10 dakika içerisinde dünyanın herhangi bir yerine transfer gerçekleştirebilirsiniz. Oysaki geleneksel bankacılık kanallarında bu transfer için işlem hacminin büyüklüğüne göre 2-7 gün arası beklemeniz gerekebilir.

Vergisiz İşlemlerin Sağladığı Avantajlar

Bitcoin cinsinden yapılan işlemleri tespit etmek, izlemek veya müdahale etmek üçüncü taraflar için mümkün olmadığından, Bitcoin’in en büyük avantajlarından biri yapılan işlemler üzerinden herhangi vergi alınması mümkün değildir.

Kontrollü ve Güvenli İşlemlerin Sağladığı Avantajlar

Kullanıcıların işlemlerini kontrol etmesine izin verilmesi, Bitcoin’i ağ içinde güvenli tutmaya yardımcı olur. Ayrıca satıcılar, alıcı ile konuşmadan ve onun izni olmadan herhangi bir ekstra ücret talep edemezler. Bunun yanı sıra kişisel bilgilerin saklı tutulması nedeniyle, Bitcoin üzerinden yapılan ödemeler kimlik hırsızlığına karşı da koruma sağlar.

Bilgide Şeffaflığın Sağladığı Avantajlar

Blok zincirinde, kesinleşmiş tüm işlemler herkesin görebileceği şekilde mevcuttur ancak kişisel bilgiler gizlidir. Her ne kadar işlemlerde kullanılan adres bilgileri görünebilir olsa da kimlik bilgileri kesinlikle gizlidir. Kullanıcılar istedikleri zaman Bitcoin blok zincirindeki işlemleri doğrulayabilirler. Bitcoin protokolü herhangi bir kişi, kurum veya hükümet tarafından manipüle edilemez. Bunun nedeni, Bitcoin’in şifreleme açısından güvenli olmasıdır.

Düşük İşlem Ücretinin Sağladığı Avantajlar

Banka üzerinden yapılan havale, ödemeler ya da yabancı para alım satımlarını gerçekleştirebilmeniz için bankaya ve banka üzerinden devlete belirli masraflar ödemeniz gerekir. Bitcoin işlemlerinde aracı kuruluşlar veya devlet katılımı bulunmadığından, işlem yapma maliyetleri çok düşük tutulmaktadır. Bitcoin ödemeleri özellikle gezginler için büyük avantaj sağlamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerinde banka aramadan ya da para biriminin geçerliliğini sorgulamadan ödeme yapabilmektedirler.

Bitcoin’in Anti-Enflasyonist Bir Para Birimi Olmasının Sağladığı Avantajları

Bitcoin için paranın geleceği denmesinin belki de en önemli nedeni anti-enflasyonist yapısıdır. Ekonomide düşüşler olduğunda, ulusal borçlar ödenmediğinde hükümetler Merkez bankalarına daha fazla para basmalarını ve ekonomiye enjekte etmeleri hususunda emir vermektedir. Bu nedenle de Merkez Bankaları çoğu zaman ulusal para birimi üzerinde baskı kurmaktadır. Bu baskı durumlarında piyasada daha fazla para dolaşımda olduğu için para birimindeki değer düşmekte ve kişinin cebindeki paranın da değeri azalmaktadır. Ancak Bitcoin’de hükümetler ya da herhangi bir kurum sistemde olmadığı için böyle bir durum söz konusu değildir.

By | 2017-12-29T16:42:00+00:00 Aralık 12th, 2017|Categories: Bitcoin|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment