0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Empati Nedir Nasıl Kurulur?

20 Ekim 2017
3 kez görüntülendi
Empati Nedir Nasıl Kurulur?

Empati kişinin kendisini başkasının yerine koymasi demektir. Yani açıkça bir tanım yapmak gerekirse bir kişinin kendi duygu ve düşüncelerinden tamamen soyutlamış bir biçimde karşısındaki kişinin yaşadığı olayları, duygu ve düşünceleri anlaması demektir. Çoğu kişi empati nedir bilmez. Hele ki empati duygusunun azaldığı şu günlerde bu kelimenin anlamını bilmeye ve uygulamaya insanların ihtiyacı vardır. Bilimsel araştırmalara göre herkesin içinde birazda olsa empati yeteneği vardır. Sadece bu yeteneğin dışa vurulması veya prtaya çıkaracak dürtünün olup olmaması değişkenlik gösterir.

Empati Nasıl Kurulur?

Empati kurmanın bir çok yolu vardır. Bunlardan bir kaçı şöyledir.

 • Kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koymak,
 • Karşınızdaki kişinin duygu, düşünce ve olaylarını doğru ve tarafsız bir biçimde değerlendirmek,
 • Karşınızdaki kişiyi gerçekten anladığınızı ifade etmek.

Kimler Empati Kurmakta Zorlanır ?

 • Antisosyal psikolojik sorunları olan kişiler,
 • Akli dengesi yerinde olmayan kişiler,
 • Bencil olan kişiler,
 • Çeşitli psikolojik takıntıları olan kişiler,
 • Kişilik çatışması sorunu yaşayan kişilerde empati kurmanın çok zor olduğu gözlenmiştir.

Empatinin Faydaları Nelerdir? 

Empati yapmanın başta merhamet olmak üzere bir çok faydası vardır. Kişisel gelişim ve farkındalık anlamında kişiye çok şey katan empati duygusunu geliştirmek insanlarda kişisel gelişim ve motivayon anlamında çok şey katar. Empati kurmanın faydaları arasında;

 • Empati kuran insanlar arasında objektif gözle olaylara bakarak yorumlamaları sağlanır,
 • Empati yapan insanlar ve toplumlar arasında huzur ve refah seviyesi artar,
 • Bireyler arasında dayanışma artar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bilimsel çalışmalar herkesin içinde empati yeteneği olduğunu belirtiyor. Fakat bunu ortaya çıkarmak kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Kimisi bu yeteneğini kolayca çıkarabilirken kimisi çıkaramaz. Bu insanlar kişisel gelişim ve olumlama yaparak bu doğuştan gelen empati yeteneklerini ortaya çıkarabilirler.

Empati yeteneğini ortaya çıkarmak için çeşitli kişisel gelişim ve eğitim kurslarına gidebilirsiniz. Karşınızdaki kişiyi nasıl anlamanız gerektiği konusunda yardımcı olabilecek bir çok faydalı eğitim veren bu kurslara katılarak sizde empati duygunuzu geliştirebilirsiniz. Eğer kurslara gitmek sizin için zorsa internetten yaygın olan kişisel gelişim videoları izleyebilir bu yeteneğinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Empati kurmak için kişisel gelişim uzmanı olmak gerekmiyor. Yapacağınız bir kaç yöntemle sizde empati duygunuzu ortaya çıkarabilirsiniz. Çoğu insanın empati yapmadığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Özellikle günümüz teknoloji çağında ve insanların birbirine güveninin yitirildiği şu günlerde empati çok aranan bir duygudur. İnsanların birbirine olan güveni ortadan kalkar, birlik ve beraberlik duygusu yok olur, toplumda düzen diye bir şey kalmaz. En önemlisi de artık insanlar birbirini sevmemeye başlar. İnsanların birbirini sevmediği yerde de ülke gelişimi, gelecek neslin başarısı

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?