Network Marketing

Egonun Büyüklüğü Çekin Büyüklüğüyle Ters Orantılıdır! Network Marketing

Egonun Büyüklüğü Çekin Büyüklüğüyle Ters Orantılıdır!

  • 73

Bu Sabah, Network Marketing endüstrisinde kişilerin başarısız olmasındaki büyük etkenlerden biri olan mühim 1 konudan bahsedeceğim. Egonun işinizi ne türlü zarara uğratıp, kopyalamayı öldürdüğünü daha sıkı anlayacaksınız.

Network Marketing‘e bazıları sadece para kazanmak, özgür 1 hayat sürdürmek için gelmez. Bazen şunlar için gelenler bile ne sebeple Network Marketing yaptıklarını bilemezler. Nedeni ise bilinçaltılarında yabancı bir şeyler yaşanmaktadır. Network Marketing tamamıyla insan ilişkilerine ve yeteneklerine ilişkili tek iştir. Önderlik işidir…

Fakat çoğunlukla ve bilhassa yepyeni iştirak eden bireyler bundan önce 1 organizasyonun en başında olmanın ne demek olduğunu bilmediklerinden ve de normal işleri Network Marketing işiyle karıştırdıklarından egolarına mağlup düşebilirler. Bu ne demektir açıklayalım.

İstatiksel olarak da, gözlemlerime göre de her biri Network Marketing‘de 10 ile 30 kişi 1 ekip kurabilmektedir. Fakat çoğunlukla yakındıkları şey daima şu olmaktadır: “Ekip çalışmıyor, hiçbiri beni kopyalayamıyor.” Nedeni ise yanlış şu, insanlar 3 birey ile 5 birey ile anlaşıyor, daha daha sonra onları yönetmeye kalkıyorlar. “Tamam 5 birey ile anlaştım son olarak onları yöneteceğim, her gün arayacağım, onlara bütün bildiklerimi aktaracağım, öğrenim vereceğim, toplantılar yapacağız ve daha daha sonra birlikte çalışacağız.”diyorlar. Tanıdık geliyor mu?

Sorun şu; bu kulağa güzel gelse de, gerçek benzeri gözükse de sizin bizzat kafanıza 1 kurşun sıkmanızdır. Evet insanlara ne yapmaları gerektiğini söyleyebilirsiniz, sizi dinleyen 20 -30 kişiden oluşan 1 grubunuz vardır ve onların “liderleri” olduğunuzu hissettiriyor olabilirsiniz fakat bu vaziyet sizin egonuzu besler fakat grubunuzu öldürür.

Her Biri bu işe zengin olmak, özgür olmak amaçlı gelmiyor olabilir ve siz onlara bunu zorluyorsanız, planlarınız, eğitimleriniz bu doğrultudaysa bizzat ayağınıza sıkarsınız. Eğer siz ekibinizdeki kişilerin sunumlarını inşa ediyor ve belirli  süreler içinde birçok kez konuşuyor, ayrıntı anlatıyorsanız, kapanışta 30 -40 dk harcıyor, ikna çalışması yapıyorsanız bu sizin egonuzu besleyebilir, içinizden “ne kadar da çok biliyorum bakın” “bakın ben bilgiliyim, ne yaptığımı biliyorum, liderim” diyebilirsiniz fakat aynı zamanda hem ekibinizdeki distribütör hem de konuk kişiler şunu düşünebilir “ben bu işi bu gibi yapamam, tek sürü karışık”, “çok zor”, “ben bu yaptığını bizzat arkadaşlarıma yapmam”.

Bu sebeple ekibiniz sizi devamlı olarak sunuma sizi çağırır ve aynı zamanda en yüksek 5 -10 kişiyi kontrol edebilirsiniz. Eğer telefondan ekibinizdeki kişilere “eğitim” veriyor, onları kaynağa yönlendirmiyorsanız egonuzu beslerken bizzat ayağınıza da sıkarsınız nedeni ise aynı şeyi 1 başkası yapamaz. Bu vaziyet daima bu gibi gider.Ve network marketingde koyalama gerçekleşmez…  Siz bile kopyalanamazsınız. Kopyalanabilen şeyler; temel prensipler, konseptlerdir ve de araç ve gereçlerdir.

Network Marketing’de tekniklerden, detaylardan ve sürekli konuşmaktan çok amacınız temel basit prensipleri vermek, sürekli araç ve gereçlerden yararlanmak ve sizin olayın kendisi olmaktan vazgeçmeniz, aradan çıkmanız olmalıdır. Siz olmasanız da ekibinizde kiler bizzat amaç ve planları doğrultusunda çalışıyor olabilmeliler. Siz bizzat işinize odaklanırken, ekibinizdeki insanlar da bizzat işlerine odaklanabilmeliler.

Elbet ki insanlara belli başlı şeyleri gösterecek, misal olacaksanız fakat siz sunum yapmayı gösterirken konuşan olursanız, ayrıntı ifade eden olursanız gösterdiğiniz distribütörün sizin benzeri yapabilmesi için sizden 20 -30 tane network marketnig sunumu daha seyretmesi gerekir.Aslında olayı çok basit anlatımak ile karşınızdaki sunumu dinleyen misafirler veya takımınızda ki 20-30 kişi  “bunu ben de yapabilirim” diyecektir ve işiniz sizden bağımsız duruma dönecektir.

Lider olarak sizin göreviniz insanları zorlamak, yönetmek değil yalnızca bu işin nasıl yapıldığını göstermek ve geriye yapıp yapmamalarını, ne isteyip istemediklerini onlara bırakmaktır. Onlara öğrenme ve ögretme sahası açmaktır. Daima size bağlı bir ekip-takım yanlış yapmaktan korkan, sizin sadece egonuzu besleyebilir size anlık para kazandıra bilir ama geleceğinizde banka hesabınızda ki nakit akışını etkileyecektir. Bu uçurtma uçurmaya aynı. İpleri vakti geldiğinde salmazsanız uçurtma hiçbir zaman en yüksek seviyeye çıkmayacaktır aksine sürekli ve daima yere çakılacaktır ve her zaman sizi meşgul edip zamanınızı çalacaktır.

Bu işten kazanmak için umut ettiğiniz şey, amacınız nedir?

Çoğu zaman insanlar para kazanmak vs. diyebilir fakat bazen bilinç altlarında farkında olmadan yabancı kişilerin onay ve düşünceleri, popüler olma amaçlı taşıyor olabilirler. Bu hem onları bütün negatif sözlere ve davranışlara karşı açık yapar, işlerini büyütürken ve yaşamda zorlanırlar hem daha işin başındayken elde etikleri küçük tek popülerlik, söz ve onay amaçlarını gerçekleştirmelerine sebep olabilir ve daha fazla büyümemeye itebilir.

Saygınlık,popülerlik iyi olmayan 1 şey değildir aksine güzeldir, insana ölçüt katar fakat yaptıklarınızın sonucu değilde amaç daima bu olursa yukarıda bahsedilen sonuçlar ortaya çıkabilir ve insanı daima aynı yerde bırakabilir.

Bu sebeple bütün bunlara dikkat edin ve emelinizi gözden geçirin.

Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?