Döneme Ayak Uydurma: Kişisel Gelişim

Kişi kendini tanıyarak, eksik olduğu alanları belirleyerek, durumunu saptayarak kişisel gelişim sürecini başlatır. Kişi fiziksel gelişime bağlı olarak potansiyelini de geliştirmektedir. İşte sahip olduğu bu potansiyelini daha ileri taşıma işlemine kişisel gelişim denmektedir. Okumak bu yolla gelişimi sağlamanın temel yapıtaşı olarak yer alır. Hedeflerini koyan, o hedeflere doğru ilerleyen her birey gelişim göstermektedir. Düştüğü ikilemleri çözümlemek de kişisel gelişimin başyapıtlarındandır. Fark yaratacak girişimlerde bulunan kişi gelişim göstermektedir. Tüm bunlar bakış açısını değiştirerek mümkündür.

Bakış açısı da kişisel gelişim ağacı içerisinde önemli bir yer kaplamaktadır. Zamanını iyi yöneten, yüksek derecede özgüveni olan kişiler bu sayede kişisel gelişim gösterebilmektedir. Kişisel gelişim bunlar ve bunlar gibi sayılabilecek olan birçok maddeyi kişilerin hayatına özümsetmiş olması durumuna verilen genel addır. Kişisel gelişim öncelikli olarak iç dünyada başlar. Kişiler iç dünyasında kendisiyle yüzleştikten sonra eksiklerini açık bir şekilde görerek, eksiklerini kapatmak için gelişim dünyasına adım atmaktadır. Yeni bir imaj profili çizen kullanıcılar kişisel gelişim eğitimleri almaktadırlar. Bu eğitimler kişisel gelişim eğitmenleri tarafından verilmektedir. Kişisel gelişim eğitmenleri toplum tarafından kabul görmüş davranış stillerine sahip, gelişim adına açık bir şekilde çaba göstermiş bireylerdir. Kişisel gelişim eğitmenleri kişilerin gelişimleri adına birçok konuda konuşma yapmakta, seminer vermekte, kitaplar ve makaleler yazmaktadır. Kişinin kendini geliştirmesi şeklinde bir tanımlama yanlış olmaz. Kişisel gelişim olumsuz düşüncelerden arınıp yerine olumlu düşünceleri yerleştirebilmek adına gelişim gösterme çabasına denir. Kişinin kendini keşfetmesi burada önem arz etmektedir.

Kişisel gelişim fikirlerine sahip bireyler bu projelerini hayata geçirmek için çaba göstermektedirler. Kişisel gelişim fikirleri kişinin gelişim gösterilmesi adına düzenleyeceği projelerden ibarettir. Buna bir örnek verilirse bir seminer düzenleyerek beynin öğrenme yapısını anlatabilir, öğrenme modelleri hakkında kişileri bilgilendirebilirsiniz. Bu bir kişisel gelişim fikridir ve birden fazla insanın kişisel gelişimini amaçlar. Yine örnek olarak tekerlekli sandalyeye antipati duyan biriyseniz bir günlüğüne tekerlekli sandalyede hayatınızı idame ettirmek kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Tüm bu fikirler gelişimi amaçlamaktadır.

Kişisel Gelişimin Temel Yapıtaşlarından Empati

Kişisel gelişim çalışmaları üstüne yoğunlaşan insanlar empati değerine de büyük önem vermektedir. Empati kişinin yerine kendini koymak demektir. Türkçeye çevrildiğinde duygudaşlık gibi bir anlam ifade etmektedir. Kendini birinin yerine koyma  o duyguyu ya da yaşanılanları sanal bir deneyimleme imkanı sunar. Bu deneyimleme sonucu önyargıların kırılması amaçlanmaktadır. Kişisel gelişim farkındalık kavramı ile çok uzak değildir. Çeşitli konularda ortaya konan farkındalık projeleriyle kişilerin gelişimi sağlanmaktadır. Birçok konuda farkındalık projesi vardır. Bunların arasında önemli ya da önemsiz diye bir ayrım yapılmamaktadır. Kişisel gelişimini tamamlamayı amaçlayan kişiler bu tip farkındalık projelerine katılım göstermektedirler. Farkındalık projeleri sayesinde empati kurabilen insanlar kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaktadırlar.

Kişisel Gelişimde Öğrenme Seçenekleri Nelerdir?

Kişisel gelişim çağımızda büyük önem kazanmıştır. Kişi kendini geliştirerek daha sosyal ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmektedir. Kişilerin çabaları karşılığında büyümüş bir sektör olmasıyla kişisel gelişim artık ulaşılabilir bir formdadır. Kullanıcıların okuyarak, deneyimleyerek, izleyerek kendilerini geliştirmesi mümkündür. Bu konuda görsel yollar çok sık kullanılmaktadır. Çünkü hem görsel hem işitsel olarak pekiştirilen bilgi en zor unutulan bilgidir. Bu sebeple kişiler hem görsel hem de işitsel yollara sahip metotlara daha çok yönelmektedir. Bu konuda kişisel gelişim filmleri mevcuttur. Kişisel gelişim filmleri senaryo olarak genellikle yaşanan duygusal eksikliği, kişisel gelişimini tamamlamış bir birey tarafından nasıl önlenebildiğini anlatmaktadır. Bu işlem sonucunda kullanıcılar bu olayları yaşamış gibi deneyimleme imkanı buluyorlar. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurulduğunda kişisel gelişim filmleri kişilerin hayatlarına katkılar sağlamaktadır diyebiliriz.

Kişisel Gelişimde Rol Sahibi: Filmler

Kişisel gelişim kişilerin son zamanlarda odaklandığı konular arasındadırlar. Bu konularda eğitimlere her an katılmak mümkün olmamaktadır. Kişiler bu seçenekler altında kendilerine sunulan imkanları değerlendirmektedirler. Bunlardan en önemlisi kişisel gelişim filmleridir. Kişisel gelişim filmleri youtube bağlantılarıyla izlenebilecek kadar yaygınlaşmıştır. Birçoğu pedagog, psikolog gibi kaynaklardan destek alarak çekilmektedir. Bu filmler gelişime katkı sağlayan önemli unsurlardandır. Kişisel gelişim filmi izleyerek insanlar o alanda kendilerini geliştirme imkanı bulmaktadırlar. Bu tip her an ulaşılabilen girişimlerle kişiler daha kolay bir şekilde gelişim gösterebilmektedirler.

En kaliteli makaleler her zaman elinin altında!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir