Network Marketing

Doğru Soruyu Sor,Çözüm Zaten Senin Network Marketing

Doğru Soruyu Sor,Çözüm Zaten Senin

  • 87

Alber Eintein,öldürülmek üzere olsa ve hayatını nasıl kurtaracağını anlamak için yalnızca bir saati kalsa, bu bir saatin 55 dakikasını doğru soruyu bulmak için harcayacağını ve bu soruyu bulduktan sonra doğru cevabı bulmanın sadece 5 dakika alacağınız söylemiştir.

NLP nin kurucusu Richard Bandler bir seminerinde yaşadığı bir olayı anlatır:

Bir arkadaşının evine yemeğe gidiyormuş.Giderken içecek bir şeyler almak için bir dükkâna girmiş.Kasa sırasındayken orada bir kadın görmüş ve alkolik olduğunu hemen anlamış.

Kadın 65 lerinde olmasına rağmen bundan çok daha yaşlı gösteriyormuş.

Kasadayken göz göze gelmişler ve kadın Bandler’e şu tarafa doğru gitmiyorsundur herhalde diye sormuş.

Bandler hayır o tarafa gidiyorum,isterseniz bırakabilirim demiş.

Yolda Bandler kadına içmeyi niye bırak mıyorsun diye sormuş.

Kadın bırakamıyorum demiş.

Bandler bırakamıyorsun çünki kendine yanlış soruyu soruyorsun,yakınların sana yanlış soruyu soruyorlar.

Sen kendine niye bırakamıyorum ya da neden bırakmıyorum diye soruyorsun,yakınların sana neden bırakmıyorsun diye soruyorlar.

Bu soru yanlış,doğru soru “Bırakırsam yerine ne koyacağım? sorusudur” diyor.

Kadıın evine geldiklerinde duruyorlar.Kadın biraz afallamaış vaziyette iken Bandler “şimdi biraz bekleyeceğim sonra arabadan inip senin omuzuna dokunacağım,sen de arabadan inmip evine gidecekisn ve bu soruyu kendine sorup en az iki tane cevap bulacak ve beni arayacaksın diyor.

Biraz o vaziyette bekliyorlar.Kadın düşüncelere dalmış vaziyette iken Bandler inip kadının omuzuna dokunuyor,kadın hafif irkiliyor,sonra kendine geliyor,arabadan inip evine gidiyor.

Gece Bandleri telefonla arayıp iki şey bulduğunuz söylüyor ve bunları anlatıyor.Bandler “güzel diyor şimdi soruyu sormaya devam et ve en az 10 şey bulana kadar çalış” diyor.

Bir zaman sonra Bandler kadınla yine bir yerde karşılaşıyor.Kadın alkolizmden kurtulmuş,diyor ki “Ben o gün nereye gidiyordum biliyor musun?O içkiler benim son içkilerim olacaktı,onları içip intihar edecektim”

Doğru soru bir hayat kurtarıyor:”Yerine ne koyacaksın”

Bu soruya doğru cevap verirseniz bırakmak istediğiniz her şeyi bırakabilirsiniz.

Pek çok insan herhangi bir problemle karşılaştığında paniğe kapılır ve “Allahım ben ne yaparım şimdi?”,”Ben bunu falana nasıl izah ederim”,”Fialnalar duyarsa ben ne yaparım gibi sorular sorup içine düştükleri durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale sokarlar.

Fakat bunlar yanlış sorulardır.Doğru sorular “Ben bu sorunu nasıl çözerim” veya “Bu sorunu halletmek için neler yapabilirim”,”Bu sorunu çözmek için kimlerden yardım alabilirim”,”Bu problemi çözmek için elimdeki imkânları nasıl kullanabilirim” gibi çözüme odaklı sorulardır.

Herhangi bir problemle karşılaştığınız zaman önce 3 kere derin derin nefes alıp verin ardından doğru soruyu bulmaya çalışın.Doğru soruyu bulduktan sonra çözüm gelir.

Siz ne düşünüyorsunuz,sizin bir problem çözümünde bulduğunuz bir doğru soru oldu mu?Tavsiye edebileceğiniz doğru sorular var mı?

Lütfen aşağıya yorum bırakın.


Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?