Dijital Para Bitcoin Yatırımları

Bitcoin; merkezi hiçbir otoriteye bağlı olmayan, küresel ve dijital bir para birimidir. Bitcoin ile para gönderebilir veya alabilir, alışveriş yapabilir ve yatırım yapabilirsiniz. Bitcoin diğer para birimlerine çevrilebilir. Dünyada pek çok şirket, kuruluş ve milyonlarca birey bitcoini kabul etmekte ve kullanmaktadır.

Bitcoin temelinde blockchain denen büyük bir veritabanı teknolojisi vardır. Bu teknoloji sayesinde gerçekleşmiş tüm işlemlerin kayıtları doğrulanır ve bir arada tutulur. Herkes tarafından görülebilen küresel bir hesap kaydıdır. Bitcoin madencileri, bitcoinleri üretirler. Algoritmaları çözerek Bitcoin’leri ortaya çıkarırlar yapılan işlemleri de doğrulayarak sistemin devamlılığını ve güvenliğini sağlarlar. Dengeli bir sistem için doğal olarak madenci sayısı arttıkça karşılarına gelen çözmeleri gereken matematiksel düzenler daha zor olacaktır. Madenci olmak için ciddi derecede sağlam ve güçlü bir bilgisayar donanımına sahip olmak gerekir. Bitcoin madencilik işlemleri (mining) günümüzde ekran kartı sayesinde yapılmaktadır.  Tek başına madencilik yapmaktan daha kolay bir yol, bilgisayar ağlarını birleştirerek bir madencilik havuzu (mining pool) oluşturup birlikte çalışanlara katılmaktır.

Bitcoin Kullanmak İçin Ne Yapmalı?

Bir Bitcoin cüzdanı (Bitcoin wallet) elde etmeli ve daha sonra içine bitcoinlerinizi yüklemelisiniz. Bitcoin cüzdanları sanal cüzdanlardır. İçinde Bitcoinlerinizi kullanmanız için gereken anahtarları bulundururlar. Bitcoin cüzdanınızı internet ağı üzerinde, bu hizmeti veren servislerle oluşturabilir, uygulamalar yükleyebilir veya bilgisayarınıza kendiniz bir cüzdan kurabilirsiniz. Başka bir seçenek de Bitcoin kodlarınızı çevrimdışı olarak somut bir zemin üzerine aktarmaktır. Bu örneğin bir kâğıt ya da metal parçası üzerine kazıma olabilir.

Bitcoin’e sahip olmak için Bitcoin borsa sitelerinde mevcut paranızı bitcoine çevirebilirsiniz. Daha sonra bunları bitcoin cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Bazı borsa siteleri size paranızı saklama imkânı sunsa da cüzdan kullanmanız her zaman daha iyidir. Hatta paralarınızın hepsini tek bir yerde tutmak yerine birden fazla cüzdan edinmenizi öneririm. Cüzdanınıza Bitcoin yükleme için bir diğer seçenek karşı taraftan size para transferidir. Yaptığınız e-ticaret vb. işlemlerde para yerine Bitcoin ödemesi kabul etmek bir başlangıçtır.

Bitcoin Yatırımı Yapmak Akıllıca Mı?

Bitcoin şu an için en değerli para birimi konumda. Her yıl gitgide popülerleşen Bitcoin, pek çok yerde geçerli olmaya başladı ancak, Bitcoin yatırımı yapmayı düşünüyorsanız risklerini de bilmelisiniz. Çünkü Bitcoin değeri, oldukça inişli çıkışlı bir seyir gösteriyor. Bitcoin yatırımı size oldukça büyük paralar kazandırabileceği gibi birçok para kaybettirebilir. Risk almak istemiyorsanız, yine de yatırım yapacağım diyorsanız küçük meblağlarla başlamak en iyisi olabilir. Bitcoin yükselişi dikkatle takip edilmelidir. USD ile karşılaştırmalı olarak Bitcoin yıllara göre grafiğini incelediğimiz zaman yüksek değişkenli bir seyir görürüz. Bu dalgalı ilerlemeye rağmen Bitcoin’in genel olarak uzun vadede yüksek bir değerde kaldığı açıktır. Yine de ani düşüşler her zaman ihtimal dâhilindedir ve bitcoinden zarar etme etmenize sebep olabilir. Üstünde düşünmemiz gereken önemli bir konu, 21 milyonuncu Bitcoin’in çıkarılan son Bitcoin olacak olması ve sınırlı sayının onu daha değerli hale getireceğidir. O sebeple kısa vadeli yatırımlardansa, uzun vadeli ve sabır gerektiren bir yatırım Bitcoin konusunda akıllıca bir seçim gibi gözüküyor.

Bitcoin yükseliş ve düşüşlerini anlamak için https://cryptowat.ch/ sitesini,son durumları takip etmek için https://bitcoinwisdom.com/ bu siteyi kullanabilirsiniz.

Bunlardan daha önemlisi ise, yatırım yapmadan önce Bitcoin’in nasıl çalıştığını iyice anlamak. Bitcoin hala yeni ve alışılmadık. Dolayısıyla sistemle iyice tanışıp alabileceğiniz tüm güvenlik önlemlerini almalısınız.

Bitcoin Güvenliğini Sağlamak

Karşınıza çıkacak tehlikeler hackerler, hırsızlar ve dolandırıcılardır. Bitcoinlerinizi kaybettiğiniz zaman geri dönüşü yok. O yüzden tedbirinizi iyi almalısınız. Cüzdan ve borsa konusunda yalnızca bilinen ve güvenilir siteler ve uygulamalarla çalışmalısınız. Şifrenizi kimseyle paylaşmayınız, bilgisayarınızın güvenlik duvarını her zaman açık tutunuz. Kullandığınız Bitcoin uygulamalarının ve varsa virüs programlarınızın güncel kalmasına dikkat etmelisiniz.

Bitcoin İçin İnsanlar Ne Diyor?

‘’Bitcoin’’ yazıp, Youtube’da arattığınız zaman karşınıza binlerce sonuç çıkacaktır. Bu makalenin yazıldığı tarihte 2 milyondan fazla sonuç var ve bunların 109 tanesi son bir saat içinde yüklenmiş. Bitcoin Youtube mecrasında popülaritesini arttırıyor, bunu söylemek mümkün. En çok görüntülenen video 7 milyondan fazla izlenmeye ulaşmış. Yorumların geneliyse Bitcoin konusunda insanların akıllarında hala soru işaretleri olduğunu gösteriyor. En çok görüntülenen videolardan ilk üçünü genel olarak incelediğimizde bitcoin yorumlarının bilgi paylaşımı üzerine kurulu olduğunu görüyoruz. Sonuç olarak Bitcoin’in çocukluk çağlarını yaşadığını söyleyebiliriz.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir