Devrin Getirdiği Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim şuanda dünyada belki de en çok tartışılan ve problemlerine en çok çözüm aranan konuların başında gelmektedir. Bunun başlıca sebebi her insanın az veya çok kişisel gelişime ihtiyaç duymasıdır. Kişisel gelişim atölyelerine katılmak veya kişisel gelişim anketleri doldurmak için artık tamamen sosyopat olmanızı gerektirecek bakış açısı 1900 ‘lerin başında sona erdi. Günümüzde gayet sağlıklı ve sosyal açıdan doyuma ulaşmış bireyler dahi kişisel gelişimle ilgilenmekte ve bu tür etkinliklere katılmaktadır. Kişisel gelişim sadece duygu durum bozukluklarında veya ilerleyici obsesyon-kompülsiyon bozukluklarında değil; iyi bir lider olmak veya iyi bir ebeveyn olmak adına dahi bize yol gösterecek kişisel gelişim alanları sunmaktadır.

Günümüzde Kişisel Gelişim

Günümüzde ki değer yargılarını ve sosyal yaşamı incelediğimizde herkesin kişisel gelişim aktivitelerine ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Bu durum bazı kesimleri rahatsız etse de dünyanın genelinde hakim olan bakış açısı bizi ileriye götürecek bu tür eylemleri destekler nitelikte. Amerika’nın birçok eyaletinde ve Avrupada kişisel gelişim 7 alanlarına katılmak hükümet eliyle desteklenmekte ve buna yönelik ödenekler devlet bütçesinden ayrılmaktadır. Bu tür ödenekleri ayrıca bazı özel kurumlar desteklemekte ve kendi çalışanlarıyla yöneticilerini de bu tür kişisel gelişim programlarına dahil etmek suretiyle devletin bu yol haritasına ayak uydurmaktadırlar.

Kişisel Gelişimden Yararlanma Kolları

Yazının ilk başında da belirttiğimiz gibi kişisel gelişimden bir çok alanda faydalanmak mümkündür. İsterseniz iyi bir ebeveyn olmak için kurslara katılabilir, aylık bültenleri veya en son basım kitapları okuyabilirsiniz. Veya isterseniz vejeteryan yeme alışkanlığı oturtmak için çeşitli motivasyon kitaplarına ulaşabilirsiniz. Gördüğünüz gibi kişisel gelişim bu kadar güncek ve doğal yaşamın döngüsünü ilgilendiren konular hakkında olabileceği gibi çekingenlik sorunlarınıza veya obsesif komplüsif bozukluğunuza da kişisel gelişim mecralarından çözümler arayabilirsiniz. Amerika sağlık derneğinin yaptığı çalışmalara göre kişisel gelişim kitapları okuyan ve toplantılara katılan depresyon hastası bireylerin , bu tür çalışmalara katılmayan hastalara göre yüzde otuz beş oranında daha fazla iyileşme ve normal hayata adapte olma yeteneği geliştirme yönünde adım attığını bildirdi. Aynı şekilde bipolar bozukluk yaşayan bireyler üzerinde yapılan incelemeye göre de kişisel gelişim grup toplantılarına katılan bireylerin daha az oranda mani atağı geliştirdiği bildirildi.

Günlük Hayatın Neresinde?

Daha önce de belirttiğimiz gibi günlük hayat konularında da kişisel gelişim kılavuzlarından çokça yararlanabiliriz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki en çok bu konuda yardım alınan konu iyi ebeveyn olmak üzerine. Bu konuyla ilgili yazılmış kitapları okumayı görev edinmiş ve kişisel gelişim arşivi oluşturmuş çok sayıda ebeveyn var. Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu konuda yardım alan ailelerin çocukları yüzde on oranında daha az sigara ve bağımlılık yapıcı madde kullanırken, yüzde elli oranında daha fazla üniversite eğitimi görüyorlar. Yani yapılan çalışmaların önümüze koyduğu sonuçlar ışığında kişisel gelişimden faydalanan ailelerin çocuklarının daha sağlıklı ve daha iyi bir geleceğe sahip olma ihtimalinin arttığını söyleyebiliriz.

İkinci en fazla başvurulan konu ise liderlik üzerine. Şu anda önde gelen şirketlerin çalışanlarına ve yöneticilerine yönelik kişisel gelişim kitapçıkları bastırdığını ve kişisel gelişim seminerleri düzenlediğini zaten biliyoruz. Bunun yanı sıra gazete ve dergilere demeç veren birçok başarılı CEO’nun söylediği yegane şey çok okudukları ve çok çalıştıkları oluyor.

Okudukları ve başucu kaynağı yaptıkları eserler sorulunca ise hepsinin verdiği kaynak isimleri yüzde yetmiş oranında kişisel gelişim kitapları oluyor. Yani şuan her başarılı CEO’nun okuduğu on kitaptan yedisi liderlik ve takım çalışması üzerine yazılmış kişisel gelişim kitapları.  Ve kaçınılmaz olarak grup çalışmasını ve motivasyon arttırıcı yolları bilmeyen yöneticiler doğal seçilim vari bir elenmeye maruz kalırken, kendini geliştiren ve motivasyon konuşması yapmayı bilen, çalışanlarıyla ilişkilerini düzenlemeyi bilen yöneticiler yükseliyor.

Gördüğünüz gibi kişisel gelişim kitapları ve atölyelerinden hayatımızın her alanında faydalanıyoruz aslında. Gerek medikal bir ağırlığı olan psikiyatrik rahatsızlıklarda gerekse günlük yaşamımızda ilerleme kaydetmemizi sağlayan olaylarda ilk başvurmamız gereken alan olarak karşımıza çıkıyor hatta. Tüm dünyanın katıldığı bu ilerlemeye katılmak bizi ve ailemizi olumlu yönde etkileyecekken , bu tür gelişmelerden uzak kalmak ise ancak bizi iş ve sosyal yaşantımızda başarısız kılacaktır. Siz de çok geçmeden kendi arşivinizi oluşturun ve bu ilerlemeye ortak olun!

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir