Kişisel Gelişim

Bütün Yönleriyle Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim

Bütün Yönleriyle Kişisel Gelişim

  • 78

İnsanın doğduğu andan itibaren ölümüne kadar kendini geliştirdiği süreç kişisel gelişim sürecidir. Bireyi çok yönlü olarak geliştirmeyi amaçlayan kişisel gelişim insanı; özel hayatında, iş hayatında ve sosyal hayatında çok daha etkili ve verimli yapmayı amaçlar. Birey ise kişisel gelişimi farklı öğrenme aşamaları sayesinde gerçekleştirir. Bu öğrenme süreci içinde ikili ilişkilerde yaratıcı düşünme becerisi de kazanır. Kişisel gelişim sayesinde nitelikleri gelişen kişiler, çevresiyle ve sosyal hayatıyla olan iletişim ve etkileşimlerinde çok daha gelişken bir hale gelir. Yaşantısının her alanında verimli ve mutlu bir birey olur. Buna fayda yatırımı da denilebiliyor. Çünkü insanlar sosyal varlıklar olduğundan çevresinden etkilenebiliyor veya çevresini etkileyebiliyor.

Kişisel Gelişim Kaynakları

Zihinsel ve ruhsal sağlığı düzgün olan bireylerin kararsızlıkları aşmak, hedeflerini geliştirmek, fark yaratmak, bakış açılarını değiştirmek, zamanı doğru kullanmak, motivasyonu yüksek tutmak, özgüveni arttırıp deneyim kazanmak, çağa ve değişimlere ayak uydurmak, başarı odaklı olmak, imaj yenilemek ve sosyal iletişim gibi konularda almış olduğu eğitimler kişisel eğitim sürecini kapsamaktadır. Kişisel gelişim üzerine yapılmış olan bütün bu metotlar, kişisel gelişim sürecinin bütün alanları kapsaması demektir.

Kişisel gelişim ve içsel büyüme, seçilmiş olan bir konuda kişinin kendisini bilinçli olarak her şekilde geliştirmesi demektir. Bu büyüme ve gelişim için gerekli olan kaynaklar meditasyon, zihinsel uyarılmalar ve yogaya kadar uzanır. Kişisel gelişim üzerine filmler buna verilebilecek en güzel örnekler arasındadır. Zihinsel, fiziksel, sosyal, psikolojik ve ruhsal kaynaklar kişisel gelişim ve içsel büyüme için mutlaka gereklidir.

Fiziksel olan kaynaklar, gelişim ve büyüme için günlük fiziksel aktivitelerin karşılanması demektir. 30 dakika boyunca yürüme veya 15 dakikalık hafif bir koşu bu tip aktivitelere örnek olarak verilebilir. Zihinsel kaynaklar, zihin geliştiren kişisel gelişim üzerine kitaplarokuması veya zihin geliştiren oyunların oynanmasıyla sağlanır. Sosyal kaynaklar, yalnız olmadığımız hissi uyandırarak, duygusal destek ve umut veren yöntemlerdir. Ruhsal kaynaklar, kimisi için meditasyon yapmaktır, kimisi için de ibadettir. Daha güçlü bir güçle bağlantı kurmak ruhsal büyüme sürecinde etkili bir rol oynar.

Kişisel gelişim cd setleri günümüzde sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda hem ülkemizdeki işlemlerle hem de diğer ülkelerdeki işlemlerle doğru orantılı olarak yayınlanıyor. Böylelikle de her türlü ruh halindeki durum anlaşılabilmekte ve bireylerin de gün içerisindeki faaliyetlerinde de istedikleri sonuçları almaları ve kendilerini de tanıyabilmeleri kolaylaşacaktır.

Üniversitede Kişisel Gelişim Bölümü Puanları

Kişisel gelişim bölümünde okumak isteyen kişilerin tamamen kendini tanıyan ve ne yapacağını bilen bireyler olması son derece önemli olmaktadır. Aksi taktirde kendiyle ilgili fikre sahip olmayan, neye sinirlenip neyi beğeneceğini bilmeyen kişilerin hiçbir şekilde öz eleştiri yapma gibi bir durumları da olamayacaktır. Normal anda direkt olarak sosyal yaşamdaki halini yansıtan kişilerin artık bölümde ders verecekleri ve insanların psikolojilerine ve durumlarına hitap edecekleri için de öncelikle kendilerini tanımaları gerekiyor. Sürekli olarak güncel bölümlerin ve alanların ilgi görmeye devam ettiği bilindiği için de doğal olarak bu bölümlerdeki puanların da devamlı değiştiği ve ortalamanın da değiştiği biliniyor. Günümüzde batı kesimlerine bakıldığında da Psikoloji bölümünün ortalaması 400 olarak belirtilebilmektedir. Artık kişisel gelişim cd indir tarzındaki paylaşımlardan faydalanılarak kişinin kendini ve toplumun durumunu kavrayabilmesi son derece kolay hale gelebiliyor. Birkaç haftalık eğitimde başarılı olunması halinde de mantık kavranabilecek ve bu mantıkla hareket edilmenin yaşam felsefesi haline getirilmesi durumunda da yaşam çok daha kaliteli hale gelecektir.

Kişisel Gelişim Bölümü Hangi Üniversitede Okunabilir?

Türkiye’de okunabilecek kişisel gelişim bölümü puanları arasında İç Anadolu bölgesi ve Marmara bölgesi önde gelmekte ve bu bölgelerdeki üniversiteler çok başarılı öğrenciler yetiştirmektedir. Kişisel gelişimde bireye ilk olarak kendini tanıması gerektiği öğretilmekte ve böylelikle de insanları anlayabilmesi, onların yapabilecekleriyle ilgili fikir yürütebilmeleri kolaylaştırılmaktadır. Günümüzde ülkemizdeki kişisel gelişime dair puanların da ortalama 370 ila 450 arasında olduğu açıklanmıştır. Günümüzde İstanbul’da bulunan üniversitelerin kişisel gelişim açısından son derece başarılı ve herkesin yardım alabilmesine imkan tanıyan yapısının bulunduğu anlaşılabiliyor. Direkt olarak da hangi bölümün değerlendirilebileceğini düşünen başarılı kişiler için psikoloji bölümü en mantıklı seçim olacaktır.

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?