0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Blockchain Nedir Nasıl Kullanılır Güvenilir mi Ne kadar Kazanılır?

18 Ekim 2017
11 kez görüntülendi
Blockchain Nedir Nasıl Kullanılır Güvenilir mi Ne kadar Kazanılır?

Bitcoin son zamanlarda değerini arttırmasıyla dünyadaki pek insanın dikkatini çeken bir para birimidir. Bir bankaya bağımlı olmaması,madencilik sistemi ve daha pek çok özelliğiyle bilinen para sistemlerinden çok farklı bir yapıya sahip.

Bitcoinin Tanımı

Ortaya çıkışı yaklaşık 10 seneye yaklaşan Bitcoin Satoshi Nakamoto isimli bir kişinin proje olarak başlattığı bir sanal para birimine verilen isimdir. Sanal para birimi olmasına rağmen bu paranın değerini belirleyen herhangi bir üst kuruluş yoktur. Bu Bitcoin değerine müdahele yapılamayacağı anlamına gelmekte. Aynı zamanda bu projede üretilecek Bitcoin miktarı bellidir ve bu üretme işlemi madencilik ismi verilen yolla yapılmaktadır. Bitcoin üretmek Bitcoin’i işleme sokmanın yoludur fakat Bitcoin sahibi olmak veya Bitcol elde etmenin çok farklı yolları bulunmaktadır.

Bitcoin Nerelerde Kullanılabilir

Piyasa çıktığı ilk zamanlarda fazla ilgi görmeyen Bitcoin popülerliği artıp daha fazla tercih edilmesiyle birlikte gerçek hayatta da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde Bitcoin alışverişte, satın alma işlemlerinde, borsada ve pek çok yerde kullanılabiliyor. Büyük firmaların bazıları Bitcoin ödeme yöntemini kullanma imkanı sundular. Dünyanın en büyük oyuncu platformları oyun alım satım işlemlerinde Bitcoin kullanma seçeneğini eklemişlerdir.

Bitcoin Edinme Nasıl Olur?

Bitcoin belirli bir sayıda üretilmiştir ve gelecekte üretilecek sayı da belirlidir. Bu üretim işlemi madencilik ismi verilen ve işlemci güçleriyle internette Bitcoin üretme işlemiyle gerçekleşir. Fakat çok fazla kullanıcının olması bu sistemden kazanç edinmeyi zorlaştırmış bu iş için hazırlanan özel bilgisayarlar ve işlemcilerle iş yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu nedenle normal bir insanın sıradan bir bilgisayarla kazanç elde etmesi neredeyse mümkün değildir.

Bu nedenle Bitcoin almak isteyen kişiler belirli bir ücret karşılığı borsadan veya Bitcoin sahibi kişilerden satın alma işlemi yapabilirler. Kişi elinde bulunan bir ürünü satış sitelerine Bitcoin karşılığı olarak eklediği durumda Bitcoin edinme işlemini gerçekleştirebilir.

Bitcoin Güvenli Midir?

Bitcoin bir sanal para birimi olarak Blockchain isimli veri tabanını kullanmaktadır. Blockchain’de bulunan veriler şifrelenmiştir ve takip edilebilir. Bu durum Bitcoin kullanıcılarının bilgilerini saklayan bir hesap defteri olarak tanımlanan Blockchain güvenli mi sorusunu akla getirmekte.Blockchain bir zincir şeklinde birbirine bağlı bir sistemdir ve bu zincirler kırılamaz. Sistemde çok fazla kişini kontrol edici şekilde bulunması ve bu sayede sahtekarlığın azaltılması Blockchain güvenilir mi sorusuna güvenli bir sistem olduğu cevabının verilmesini sağlıyor.

Blok zinciri teknolojisini kullanan sistemde para hareketleri banka veya başka bir otorite kaynağı olmadan işleyebiliyor. Bu da Bitcoin’in piyasasında tamamen bağımsız olmasına neden oluyor. Bir müdahele olma ihtimali olmadığı için ani yükselişler sayesinde yüksek getiri sağlamak mümkün.

Blockchain sistemindeki değişiklikleri ve gelişmeler Blockchain haberleri takip edilerek öğrenilmekte. Sistem içerisindeki kullanıcılar ve etki eden gruplar nedeniyle sürekli bir değişim ve gelişim halindedir. Blockchain haber takibi için en güvenilir kaynaklar sistemin kendi haberleridir fakat özellikle Bitcoin forum siteleri ve coin hareketlerinin analizini yapan siteler Blockchain sistemiyle ilgili haberleri ve değişiklikleri takip etmek için kullanılmaktadır.

Bitcoin sisteminin en öneml tamamlayıcısı olan Blockchain sistemi güvenilir yapısı ve kullanışlı olması gibi nedenlerle başka firmaların da ilgisini çekmekte. Blockchain kullanan firmalar hızla artış gösterirken bazı Avrupa ülkeleri de bu sistemi tanımaya ve özel bilgileri bu sistemle elde tutmayı planlamaktadır.

Bitcoin Kazanç Sistemi

Bitcoin çok farklı kazanç yollarını içerisinde barındırır. Bu sistemlerden madencilik kişisel olarak yapılması çok zor olduğundan ve yüksek maliyetinden dolayı daha az tercih edilmekte. Bitcoin için en çok kazandıran yöntem ise para piyasalarının temeli olan al sat işlemleridir. Kontrol mekanizması olmadığı için hızlı yükselişler ve büyük karlar elde etmek mümkündür. Bitcoin fiyatının yüksekliği nedeniyle küçük bir yükseliş bile iyi bir kazanç oluşturacaktır. Alınan Bitcoin miktarına göre kazanç değişiklik gösterecektir.

Bitcoin’in değer kazanması Bitcoin kazandıran sitelerin gittikçe artmasına sebep olmakta. Bu siteler genellikle reklam izleyerek veya görev yaparak Satoshi kazandırmakta. Satoshi Bitcoin’in centi olarak ifade edilir ve 100 milyon Satoshi 1 Bitcoin etmektedir. Bu sitelerde emek harcayarak iyi bir gelir elde etmek mümkündür. Bitcoin her geçen gün daha fazla firma tarafından tercih edildiği ve yaygınlaştığı için değerinin gittikçe artacağı tahminleri yapılmaktadır.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?