0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bitcoinin Günümüz Ekonomisine Etkisi

17 Eylül 2017
12 kez görüntülendi
Bitcoinin Günümüz Ekonomisine Etkisi

Bitcoin akımı, sadece Türk Lirası’nı değil, dünya üzerinde kullanılan bütün para birimlerini etkilemektedir. Popülerlik kazanması ve arkasında yatan teknoloji, sanal bir para biriminin bu kadar etkili bir araca dönüşmesini sağlamıştır. Kontrol edilemeyişi, devletlerin ve ekonomiyi belirleyen tüm kuruluşların ellerini bağlamıştır. Dünya üzerindeki Bitcoin ticareti, günümüzün en çok tartışılan konuları arasındadır. Eski yatırımcıların bugün kazandığı miktarlar, daha fazla insanın Bitcoin’e yönelmesini sağlamıştır. Bitcoin TL olarak satın alınmak istendiğinde, ciddi bir birikim gerektirmektedir. Gün geçtikçe değerinin artması da yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Kısa bir zaman öncee hayatlarımıza giren bu değer, katlanarak büyümeye devam etmektedir.

Bitcoin Kısa Tarihçesi

Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan biri tarafından geliştirilen bir sistem, ilk zamanlarda çok ciddiye alınmasa da başarılı olacağına dair sinyaller vermişti. Günümüzde ise o sistem Bitcoin olarak bilinmektedir. Tamamen kodlardan oluşan bir para birimi, günümüz para birimlerine meydan okumuştur. 1 Bitcoin TL grafiklerinden hesaplandığında 1TL’nin çok daha fazlasına karşılık gelmektedir. Değerlerdeki değişimler saatler içerisinde bile gerçekleşebilmektedir. Nakamoto’nun getirdiği fikir, devletler ya da kurumlar tarafından kontrol edilemeyecek bir para birimi idi. Bitcoin’i bu kadar popüler yapan nedenlerden biri de bu fikir olmuştur.

Bitcoin’in Arkasında Yatan Teknoloji

Satoshi Nakamoto, algoritmasını geliştirirken, piyasa üzerinde var olacak toplam bitcoin sayısını da kendisi belirlemişti. Tükenecek bir ürün olması, değer kazanmasında etkin rol oynayan faktörlerden bir tanesidir. Bu duruma gerçek hayattan bir örnek verilecek olursa, petrol gibi tükenebilir ürünlerin fiyatlarındaki artışlar düşünülebilir. Bitcoin kazanma konusunda da aşılması gereken zorluklar bulunmaktadır. Bitcoin üretmeye başlayan kişiler, sürekli aynı miktarda Bitcoin elde edemezler. Kazanılan her bitcoin ile işlem seviyesi zorlaşmaktadır.Bitcoin tl kurundan daha hızlı bir şekilde değer kazanmasının nedenleri arasında bu durum gösterilebilir.

Bitcoin üreticileri için geliştirilen uygulamada çözülmesi gereken denklemler bulunmaktadır. Denklemler bilgisayarların işlemcileri tarafından çözüldükçe daha zor denklemler gelmeye başlar. İşlemci performansları bir noktadan sonra Bitcoin üretimi için yetersiz gelmeye başlayacaktır. Sistemdeki Bitcoin sayısı azaldıkça yeni katılımcılar da daha zor denklemler ile karşılaşmaktadır. İlk Bitcoinler kişisel bilgisayarlar yardımı ile bile üretilebilirken, bugün donanım açısından zengin Bitcoin tarlaları kurulmaktadır.

Bitcoin’lerin her biri Blockchain sistemi tarafından kontrol edilmektedir. Yapılan bütün işlemler de yine bu ağ tarafından kontrol edilir. Veri paylaşımı konusunda apayrı bir teknoloji sunan Blockchain, Bitcoin dışındaki sistemlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Sisteme eklenen her blok, diğer kullanıcılar tarafından da kontrol edilmektedir. Kurallara uymayan bir işlem gerçekleştirilmeye çalışıldığında izin verilmemektedir.

Bitcoin’i Bitcoin Yapan Özellikler

Blockchain teknolojisi banka gibi aracı kurumların işlevselliğine gerek kalmadan işlem yapma özgürlüğü sunmuştur. Farklı ülkelerden gerçekleştirilen para transferleri normal şartlar atında çok uzun sürüp, işlem ücretleri uygulanırken; bitcoin transferinde herhangi bir kayıp yaşanmadan anında transfer gerçekleştirilebilir. Bitcoin’i bu kadar yaygınlaştıran özelliklerinden birisi de bu olmuştur. Para kaybı yaşanmaması ve hızlı işlem kolaylığı, insanların beklentilerini tam anlamıyla karşılamıştır.

Bitcoin üretmek için sahip olunması gereken donanımlar, ciddi bir sermaye gerektirmektedir. Ayrıca donanımların çalışması sırasında harcanacak elektrik enerjisinin de hesaba katılması gerekir. Günümüz şartları düşünüldüğünde Bitcoin üretimi, bireyler için çok karlı bir işlem olmamaktadır. Büyük firmaların kurduğu, Bitcoin tarlaları ile önemli sayıda Bitcoin elde edilmektedir. Bireysel kullanıcıların sahip olduğu bilgisayarlar bu açıdan yetersiz kalacaktır. Bitcoin sahibi olmak isteyenler için en mantıklı yöntem satın almak olacaktır. Dolar üzerinden satın almak isteyenler bitcoin to dolar kelimeleri ile araştırma yaparak ne kadar ücret ödemeleri gerektiğini hesaplayabilirler.

Euro üzerinden de bitcoin satın almak mümkündür.Bitcoin to Euro ile günümüzdeki değerler hesaplanabilir. Yatırım için ödemeniz gereken miktarlar fazla olsa da, ilerleyen zamanlarda elde edeceğiniz kazanç düşünüldüğünde en güvenilir yatırımlardan biri olduğu görülmektedir. Bitcoinleri yatırım olarak koruyabileceğiniz gibi alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz. Birçok alışveriş sitesinde Bitcoin ile ödeme seçeneği bulunmaktadır. Dünya üzerinde geçerli bir para birimi olduğu için yerli ve yabancı sitelerde rahatlıkla kullanılabilir.Bitcoin to USD ile dolar birikimlerinizi daha karlı bir seçenek ile değiştirebilirsiniz. Bitcoin geleceğin para birimi olarak görülüyor. Uzun dönemde yatırımcılarına kazandıracaklarını görmek için biraz beklemek gerekecektir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 2 Ortalama: 4.5]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?