Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır? ve Yapacaklara Ciddi Tavsiyeler

Ana sayfa » Bitcoin » Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır? ve Yapacaklara Ciddi Tavsiyeler

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır? ve Yapacaklara Ciddi Tavsiyeler

Merkezi hiçbir otoriteye bağlı olmayan, küresel ve dijital bir para birimidir şuanda bitcoin yatırımı yapacakların okumasında fayda olacak bir yazı olduğunu düşünüyorum.

Bitcoin ile para gönderebilir veya alabilir, alışveriş yapabilir ve yatırım yapabilirsiniz. Bitcoin diğer para birimlerine çevrilebilir. Dünyada pek çok şirket, kuruluş ve milyonlarca birey bitcoini kabul etmekte ve kullanmaktadır. Bitcoin temelinde blockchain denen büyük bir veritabanı teknolojisi vardır. Bu teknoloji sayesinde gerçekleşmiş tüm işlemlerin kayıtları doğrulanır ve bir arada tutulur. Herkes tarafından görülebilen küresel bir hesap kaydıdır. Bitcoin madencileri, bitcoinleri üretirler. Algoritmaları çözerek Bitcoin’leri ortaya çıkarırlar yapılan işlemleri de doğrulayarak sistemin devamlılığını ve güvenliğini sağlarlar. Dengeli bir sistem için doğal olarak madenci sayısı arttıkça karşılarına gelen çözmeleri gereken matematiksel düzenler daha zor olacaktır.

Madenci olmak için ciddi derecede sağlam ve güçlü bir bilgisayar donanımına sahip olmak gerekir. Bitcoin madencilik işlemleri (mining) günümüzde ekran kartı sayesinde yapılmaktadır.  Tek başına madencilik yapmaktan daha kolay bir yol, bilgisayar ağlarını birleştirerek bir madencilik havuzu (mining pool) oluşturup birlikte çalışanlara katılmaktır.

Bitcoin Sistemin merkezi neresi?

Bitcoin ödeme sistemi tamamen halka ait bir sistem olarak kabul edilmektedir. Ortak olarak kullanılması amacıyla yazılımcı tarafından belirlenen bu sistemde herhangi bir merkezi yer almaz. Dolayısıyla da sistemin sahip olduğu özellik düşünülünce merkezi anlamda belli başlı bir adresinin bulunmadığı ifade edilmektedir.

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Sanal para birimi olan bitcoin, bir süredir dijital ödeme sistemleri arasında ilk sıralardaki yerini korumayı başardı. İlk zamanlar yalnızca yurtdışında kullanılmakta olan bitcoin, şimdilerde Türkiye’deki kullanıcılar tarafından da tercih edilmeye başlandı. Bunun sonucunda başta bitcoin wallet nedir sorusu olmak üzere bu para türünden nasıl yatırım yapılacağı sorusu cevaplanmakta. Bitcoin almak ya da yatırım yapmak isteyen kişilerin, öncelikli olarak bitcoin wallet yani bitcoin hesabı almaları gerekmektedir.

Alınacak olan bitcoin wallet sonrasında ise bitcoin yatırım yapmak konusuna geliyor. Aynı dolar ve euro ile alakalı yatırım yapılırken kurlara dikkat edildiği gibi aynı şekilde bitcoin almadan önce de kurlar incelenmelidir. Alınacak olan bitcoin sayısı tamamen kişilerin kendi satın alım güçlerine göre değişim göstermektedir. Bir kere bitcoin wallet alındıysa, daha sonrasında bitcoin alım işlemleri adına yeniden cüzdan satın alınması gerekmeyecektir. İnsanlar bu bitcoinleri belirli bir süre boyunca cüzdanlarında tuttuktan sonra uygun fiyatları elde edince de oldukça kolay bir şekilde satabilecek ve böylece para kazanmış olacaklardır.

Bitcoin’in Vergilendirilmesi Nasıl Olacak

Bitcoin konusundan en çok merak dilen sorulardan biriside vergilendirme konusudur. Bitcoin’in vergilendirilmesi konusundaki tartışmalar tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de devam etmektedir. Bazı finans uzmanları bitcoin’in vergiye tabi olması gerektiğini düşünürken birçoğu da bunun aksi yönünde fikir belirtmektedirler. Birçok sebebin yanında belirli bir merkezde üretilmiyor olması nedeniyle vergilendirilmesinin mümkün olmadığını düşünenlerin sayısı da oldukça fazladır.

Bitcoin Kullanmak İçin Ne Yapmalı?

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bir Bitcoin cüzdanı (Bitcoin wallet) elde etmeli ve daha sonra içine bitcoinlerinizi yüklemelisiniz. Bitcoin cüzdanları sanal cüzdanlardır. İçinde Bitcoinlerinizi kullanmanız için gereken anahtarları bulundururlar. Bitcoin cüzdanınızı internet ağı üzerinde, bu hizmeti veren servislerle oluşturabilir, uygulamalar yükleyebilir veya bilgisayarınıza kendiniz bir cüzdan kurabilirsiniz. Başka bir seçenek de Bitcoin kodlarınızı çevrimdışı olarak somut bir zemin üzerine aktarmaktır. Bu örneğin bir kâğıt ya da metal parçası üzerine kazıma olabilir.

Bitcoin’e sahip olmak için Bitcoin borsa sitelerinde mevcut paranızı bitcoine çevirebilirsiniz. Daha sonra bunları bitcoin cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Bazı borsa siteleri size paranızı saklama imkânı sunsa da cüzdan kullanmanız her zaman daha iyidir. Hatta paralarınızın hepsini tek bir yerde tutmak yerine birden fazla cüzdan edinmenizi öneririm. Cüzdanınıza Bitcoin yükleme için bir diğer seçenek karşı taraftan size para transferidir. Yaptığınız e-ticaret vb. işlemlerde para yerine Bitcoin ödemesi kabul etmek bir başlangıçtır.

Bitcoin Yatırımı Yapmak Akıllıca Mı?

Bitcoin şu an için en değerli para birimi konumda. Her yıl gitgide popülerleşen Bitcoin, pek çok yerde geçerli olmaya başladı ancak, Bitcoin yatırımı yapmayı düşünüyorsanız risklerini de bilmelisiniz. Çünkü Bitcoin değeri, oldukça inişli çıkışlı bir seyir gösteriyor. Bitcoin yatırımı size oldukça büyük paralar kazandırabileceği gibi birçok para kaybettirebilir. Risk almak istemiyorsanız, yine de yatırım yapacağım diyorsanız küçük meblağlarla başlamak en iyisi olabilir. Bitcoin yükselişi dikkatle takip edilmelidir. USD ile karşılaştırmalı olarak Bitcoin yıllara göre grafiğini incelediğimiz zaman yüksek değişkenli bir seyir görürüz. Bu dalgalı ilerlemeye rağmen Bitcoin’in genel olarak uzun vadede yüksek bir değerde kaldığı açıktır.

Yine de ani düşüşler her zaman ihtimal dâhilindedir ve bitcoinden zarar etme etmenize sebep olabilir. Üstünde düşünmemiz gereken önemli bir konu, 21 milyonuncu Bitcoin’in çıkarılan son Bitcoin olacak olması ve sınırlı sayının onu daha değerli hale getireceğidir. O sebeple kısa vadeli yatırımlardansa, uzun vadeli ve sabır gerektiren bir yatırım Bitcoin konusunda akıllıca bir seçim gibi gözüküyor.

Bitcoin yükseliş ve düşüşlerini anlamak için https://cryptowat.ch/ sitesini,son durumları takip etmek için https://bitcoinwisdom.com/ bu siteyi kullanabilirsiniz.

Bunlardan daha önemlisi ise, yatırım yapmadan önce Bitcoin’in nasıl çalıştığını iyice anlamak. Bitcoin hala yeni ve alışılmadık. Dolayısıyla sistemle iyice tanışıp alabileceğiniz tüm güvenlik önlemlerini almalısınız.

Bitcoin Güvenliği Nasıl Olur

Karşınıza çıkacak tehlikeler hackerler, hırsızlar ve dolandırıcılardır. Bitcoinlerinizi kaybettiğiniz zaman geri dönüşü yok. O yüzden tedbirinizi iyi almalısınız. Cüzdan ve borsa konusunda yalnızca bilinen ve güvenilir siteler ve uygulamalarla çalışmalısınız. Şifrenizi kimseyle paylaşmayınız, bilgisayarınızın güvenlik duvarını her zaman açık tutunuz. Kullandığınız Bitcoin uygulamalarının ve varsa virüs programlarınızın güncel kalmasına dikkat etmelisiniz.

Bitcoin Hakkında Yorumlar

‘’Bitcoin’’ yazıp, Youtube’da arattığınız zaman karşınıza binlerce sonuç çıkacaktır. Bu makalenin yazıldığı tarihte 2 milyondan fazla sonuç var ve bunların 109 tanesi son bir saat içinde yüklenmiş. Bitcoin Youtube mecrasında popülaritesini arttırıyor, bunu söylemek mümkün. En çok görüntülenen video 7 milyondan fazla izlenmeye ulaşmış. Yorumların geneliyse Bitcoin konusunda insanların akıllarında hala soru işaretleri olduğunu gösteriyor. En çok görüntülenen videolardan ilk üçünü genel olarak incelediğimizde bitcoin yorumlarının bilgi paylaşımı üzerine kurulu olduğunu görüyoruz. Sonuç olarak Bitcoin’in çocukluk çağlarını yaşadığını söyleyebiliriz.

Bitcoin İle İlgili Neler Bilmeliyim?

Bitcoin ile ilgili şu an bildiğimiz şeylerden fazla bilmediğimiz şey vardır. Çünkü bu sistem algoritmaya yani matematiğe dayalı olarak geliştirilmiş bir sistemdir ve özellikle bu tür konulara ilgi duymayan ya da önceden bir şekilde bilgi sahibi olmayan kişilerin birkaç günde anlayabileceği bir sistem değildir. Bitcoin ile ilgili genel geçer bilgiler hemen hemen tüm web sitelerinde ve kaynaklarda verilmiştir. Bu bilgiler bitcoinin evrensel bir para birimi olduğu ve aynı zamanda sanal bir birim olduğu, tüm para birimlerine çevrilerek kullanılabildiği ancak diğer yandan da resmi bir otoriteye bağlı olarak yönlendirilmediği ve bitcoin ile para alışverişi ya da normal bir web sitesi alışverişi yapılabileceğidir.

Bu bilgilerin yanı sıra özellikle bitcoin ile yatırım yapmak isteyen kişiler bu konuda çok daha fazla bilgi ile karşılaşmaktadır ve karşılaşmış olduğu bu bilgiler onları farklı farklı noktalara götürmektedir. Öncelikle bu konuda tavsiye vermek gerekir ise bilgi araştırırken yapmanız gereken her görüşün arkasından gitmek değil sadece mantıklı doneler ile ve kaynak göstererek size bilgi veren kişileri dinlemektir. Bitcoin sadece para birimi olması ile değil aynı zamanda internet dünyasında çok büyük bir buluş olması ile de son yıllarda oldukça popüler olduğundan bu konuda görüşünü beyan eden ve internet ortamında yorumcu olarak karşımıza çıkabilen birçok bilgisiz insan da mevcuttur. Bitcoin ile ilgili öncelikli bilinmesi gereken doğru kaynaklardan alınan sağlam bilgilerdir.

Bitcoin İçin En Garantili Yatırım Nedir?

Bitcoin yatırımı yaparken elbette öncelikli olarak belirlememiz gereken şey ne kadar süreç için bu yatırımın arkasında olacağımızdır. Bitcoinin geçmiş yıllardan itibaren artış trendine batkımızda totalde kendini katlama durumu olsa da kısa vadede keskin düşüşler yaşadığını da görmekteyiz. Bu sebeplerden dolayı da bitcoin yatırımı yapılacak ise kısa vadeli düşünmek biraz riskli bir iştir. Uzun vadeli yatırım yapmak için de elimizdeki bitcoin miktarı önemli olmaktadır. Satın alınan bitcoinlerin değeri yükselmeye başladığında cüzdanda bulunan para da artacağından bu konuda ön görülü ve aynı zamanda da kötü niyetli olan kişilere karşı dikkatli olunmalıdır. Bitcoin ile yatırım yapmanın riski diğer yatırım araçları ile yatırım yapmaktan daha az ya da fazla değildir. Bu sebeple de yatırım yapmadan önce trendleri izlemek ve yalnızla güvenilir olan sitelerden bitcoin almak sizin için en mantıklı başlangıç adımı olacaktır.

Bitcoin Değer Kaybeder Mi?

Bitcoin de sanal olsa da bir para birimi olarak kullanılır. Bir otorite tarafından olmasa da bitcoine olan talepler ya da üretilen bitcoinlerin talebi karşılama durumuna göre paranın değeri de artacaktır. Şu an için bitcoin üreten yani diğer adı ile madencilik yaparak bitcoin çıkaran kişiler bu işi oldukça kompleks sistemler ile yapmakta ve çeşitli algoritmaları çözerek bitcoini üretmektedirler. İlerleyen aylarda ya da yıllarda algoritmaların daha kolay çözülmesi ya da bitcoin işine giren kişilerin çok fazla olması gibi durumlar paranın değer kaybetmesine neden olabilir.

Bu sebeple eğer elinizde bir miktar bitcoininiz varsa mutlaka bu piyasa ile ilgiliyi her türlü haber ve bilgiyi takip etmelisiniz. Bunun yanı sıra birçok web sitesinde de piyasa ile oynamaya çalışan ve kişileri şüpheye düşürerek ellerinde bulunan bitcoinleri almaya çalışan kötü niyetli ya da bilgisi yetersi olan kişilerin söylemleri de vardır. Bu sebeple bitcoin piyasası için takip edilen kişiler ve kaynaklar kesinlikle belirli bir süre geçmişi olan ve güvenilir kaynaklar olmalıdır.

By | 2017-12-30T00:34:11+00:00 Aralık 11th, 2017|Categories: Bitcoin|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment