0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bitcoin Türkiye’de ATM’si ve Kabul Eden Şirketler Var mı?

14 Ekim 2017
15 kez görüntülendi
Bitcoin Türkiye’de ATM’si ve Kabul Eden Şirketler Var mı?

Bitcoin, anlaşılması güç ama bir o kadar da basit bir sanal para birimidir. İşin teknik kısımları ile ilgilenenler, kod yapısının alışılmışın dışında olduğunu anlayabilir. Ekonomiyi derinden etkileyen Bitcoin, gün geçtikçe daha da fazla kullanılmaya başladı. Ülkemizde bu popülerleşme, yurt dışına göre daha yavaş ve sessiz bir şekilde ilerlemektedir. Pek çok kişi, Bitcoin kullanan şirket sayısının az olduğunu düşünebilir ancak araştırma yapıldığında, farklı sektörlerde kullanıldığı görülebilmektedir. Konuya yabancı olanlar için Bitcoin hakkında temel bilgilere değinmekte fayda var. Bitcoin madenciliği ekşi sözlük üzerinde de tartışılan konulardan biridir. Bu işi yapmış ve yapmakta olan kişilerin tecrübelerini, bu gibi forum sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, elinizle dokunamayacağınız ama varlığı sizi zengin edebilecek bir para birimidir. Bitcoin dışında da sanal para birimleri oluşturulmuştur ancak Bitcoin’in geldiği nokta, rakiplerinden çok daha ileri bir seviyededir. Günümüzde 1 Bitcoin sahibi olabilmek için Türk lirası kurunda ciddi bir yatırımın yapılması gerekir. Bitcoin’i teknik donanımlarla da kazanmak mümkündür. Günümüzde Bitcoin elde edebilmek için, güçlü bilgisayarlarla donatılmış Bitcoin tarlaları kurulmakta ve Bitcoin madencilik programı uygulanmaktadır.

Bitcoin, ismini tam olarak açıklamayan, takma isim kullanan bir kişi tarafından ortaya atılmış bir üründür. Bitcoin sayesinde, banka ya da diğer aracı kurumlar olmadan para transferi yapılabilir. Parasal işlemlere hızlılık ve takip edilememe özellikleri kazandıran bu yöntem, ilk başta ilgi görmese de zamanla popülerleşmiştir. Daha hızlı işlem yapabilmek adına, kurumlar ve bireyler Bitcoin kullanmaya başladı. Bitcoin madenciliği 2017 yılında da popülerliğini korumaktadır.

Bitcoin nasıl kazanılır 2017 yılında en çok sorulan soruların başında geliyor. Bitcoin aslında bir kod topluluğudur. Kodlar incelendiğinde, bilgisayara bazı problemlerin sorulması ve cevap alınması halinde Bitcoin elde edildiği görülür. Bitcoin’i geliştiren kişi, üretilebilecek Bitcoin sayısına bir limit koymuştur. Yani, tüm dünyada bulunacak maksimum Bitcoin sayısı bellidir. Limite yaklaşıldıkça, sorulan sorular daha da karmaşık hale geldiği için Bitcoin üretme programı da yavaş ilerlemektedir. Bitcoin ilk ortaya çıktığında, kişisel bilgisayarlar da üretim için kullanılabiliyordu. Problemler, kişisel bilgisayarların kapasitelerini aşmaya başladıkça daha güçlü grafik kartları gibi donanımlar kullanılmaya başlandı. Bu donanımlar da yeterli gelmediğinde ise Bitcoin tarlaları kuruldu. Üretiminin zorlaşması, Bitcoin değerinin de hızlı bir şekilde artmasını sağladı. Sanal bir para birimi için çok ciddi miktarlar yatırıldığını gören kişiler, durumu mantıksız bulabilir ancak günümüzde 1 Bitcoin, yaklaşık olarak 16 bin Türk Lirası değerindedir.

Bitcoin ATM’si

Her birey, sahip olduğu Bitcoin miktarını sanal bir cüzdanda biriktirmektedir. Bitcoin ATM’si sayesinde, bu cüzdanlara erişim sağlanabilir ve işlem yapılabilir. Bitcoin’lerin nakit olarak çekilmesi de mümkündür. Dünya’nın belirli yerlerinde açılan bu ATM’lerin sayısı zamanla artmaya başladı. Türkiye’de ise bu ATM, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne yerleştirilmiştir. Ülkemize gelen turistler, ATM’yi sıklıkla kullanmaktadır. Yurt dışından ya da yurt dışın para transferinde, hızlı işlem özelliği nedeniyle daha çok Bitcoin tercih edilmektedir.

TravelerBox adı altında geçen bu ATM sistemi, hemen hemen yurt dışındaki tüm havalimanlarında yer almaktadır. Sadece Bitcoin için değil, farklı kurlarda para çevrim işlemleri için de kullanılabilir. Bu sistem üzerinden, elinizdeki nakit para ile Bitcoin satın alabilirsiniz. TravelersBox’un İstanbul’da hizmete girdiğine dair haberler, hem haber sitelerinde hem de Twitter üzerinde büyük yankı uyandırdı.

Türkiye’de Bitcoin Nerelerde Kullanılabilir?

Bitcoin pek çok amaçla kullanılabilir. Bitcoin madencilik siteleri, Bitcoin kullanımı için de danışılabilecek sitelerdir. Elindeki sermayeyi akıllı bir yatırım ile güçlendirmek isteyenler, Bitcoin satın alabilirler. Bitcoin’in değeri, diğer para kurlarından çok daha fazla bir şekilde artmaktadır. Eylül sonlarında 13 bin TL’sı değerinde olan Bitcoin, Ekim başlarında 16 bin TL’ye kadar yükselebildi. Bitcoin yatırımları, kazandırma konusunda %100 garanti vermektedir.

Bitcoin, para transferlerinde de etkili bir şekilde kullanılabilir. Yurt dışındaki birine para göndermek için aracı kurumlarda ve bankalarda aşılması gereken onlarca prosedür bulunur. Bitcoin ise anında transfer edilmektedir. Bu sayede, zor durumda kalan ve paraya ihtiyacı olan tanıdıklarınıza hemen yardımda bulunabilirsiniz.

Yurt içinde de Bitcoin kullanımı mümkündür. Para transferi dışında alışverişlerde de Bitcoin kullanılabilir. Online alışveriş sitelerinin pek çoğunda, Bitcoin ile para ödeme yöntemine de yer veriliyor. Bilişim, reklam, oyun, mimarlık, inşaat hizmetlerinden yararlanmak ve hatta perde satın almak için bile Bitcoin kullanılabilir. Büyük alışveriş siteleri, henüz Bitcoin ile ödeme yöntemini kullanmasa da, yerel kuruluşlar bu sistem ile ödeme kabul etmektedir. İnternet üzerinden yapılacak bir araştırma ile Bitcoin kullanan şirketlerin bilgisine ulaşılabilir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 8 Ortalama: 3.3]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?