Bitcoin Para Yatırma ve Para Çekme işlemi Nasıl Yapılır?

Ana sayfa » Bitcoin » Bitcoin Para Yatırma ve Para Çekme işlemi Nasıl Yapılır?

Bitcoin Para Yatırma ve Para Çekme işlemi Nasıl Yapılır?

Şuanda Bitcoin Para Çekme işlemi Nasıl Yapılır konusunu ele alalım.Sanal para birimlerinin ilki olan Bitcoin özellikle son bir kaç yıldaki yükselişiyle gittikçe daha çok yerde kullanılır hale geldi. Bitcoin madencilik işlemleriyle, hızlı değişen değeri, piyasa etkilerinden bağımsız ve takip edilemez yapısıyla bugün pek çok kullanıcının tercihi. Bitcoin işlemlerinin sayısı her geçen gün artsa da bazı kullanıcılar Bitcoin konusunda hala temkinli davranmakta. Özellikle Bitcoin kazancı elde etmeyi planlayan kişiler Bitcoin kazançlarını nasıl paraya çevireceklerini merak ediyor.

Bitcoin Tanınılan Bir Para Birimi Mi?

Bitcoin ilk başta deneysel bir proje olarak başlamasına rağmen bugün gelinen noktada Bitcoin kabul eden ülkeler var. Bu ülekerden bazıları işi bir adım daha ileriye götürerek kendilerine ait sanal para birimi oluşturma çalışmalarına girişmiştir. Aynı zamanda Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden olan Hollanda’da Bitcoin ile alışveriş yapılabilen yerler olması Bitcoin’in gördüğü değeri gözler önüne seriyor. 

Türkiye’de Bitcoin ile işlemlerde bulunmak isteyen kullanıcılar ise Bitcoin Türkiye’de yasal mı sorusunun cevabını aramaktalar. Bu konuyla ilgili kurulun yaptığı açıklamada Bitcoin kullanımının yasak olduğuyla ilgili herhangi bir ibare bulunmuyor. Bitcoin raporu olarak bilinen raporda Bitcoin’in tanıtımı ve hakkında açıklamaların bulunduğu biliniyor. Ayrıca Bitcoin ATM’si olarak bilinen sistemin İstanbul’da bulunan bir havalimanında faaliyet göstermesi de Bitcoin ile ilgili yasal olarak bir sıkıntı olmadığını gösteriyor.

Bitcoin Para Yatırma ve Para Çekme işlemi Nasıl Yapılır?

Bitcoin çok geniş bir sistem olmakla birlikte çoğunlukla kullanıcıların kafasına takılan kısım kazanç ile ilgili kısımlardır. Bitcoin yapısı ve sistemi gereği piyasada sadece belirli sayıda bulunabilir. Piyasadaki miktar azaldığında dış müdahale yapılamayan bu sistemde kişiler Bitcoin sahibi olmak için borsa veya Bitcoin’i bulunan kişilerle işlem gerçekleştirmek durumundadır. Bitcoin alma işlemi satış işlemine göre daha basittir. Satan kişi, alıcı ve bir aracı kuruluş sayesinde işlem hızlıca gerçekleşebilir.

Bitcoin Para Çekme işlemi Nasıl Yapılır

Bitcoin Para Çekme işlemi Nasıl Yapılır

Kullanıcıların asıl merak ettiği soru ise Bitcoin nasıl nakite çevrilir sorusudur. Bitcoin kazancını paraya çevirme işlemine Bitcoin bozdurma denir ve Bitcoin nasıl bozdurulur sorusuna verilebilecek bir kaç güvenilir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en bilineni ve en çok kullanılanı Bitcoin ve Coin borsalarında bozdurma yöntemidir. Burada ilgili borsaya kişilerin elinde bulunan Bitcoin miktarı transfer edilir veya kazanç direk olarak borsada tutulur. Ardından belirli bir fiyat aralığına gelindiğinde satış emri verilir ve bir alıcı bu alış işlemini gerçekleştirir. Bu satış işlemi gerçekleştikten sonra elde edilen kazanç borsanın izin verdiği yöntemlerle kişinin banka hesabına aktarılır. Borsanın bu işlemler sırasında küçük kesintileri olsa da genelde en kazançlı ve en güvenilir yöntem olarak kabul edilir.

İkinci en çok kullanılan yöntem kişiler arası alım satım yöntemidir ve eğer alışveriş yapılan kişi tanınmıyorsa biraz risk içerebilen bir yöntem olarak görülebilir. Bunun nedeni karşıdaki kişinin güvenilir olup olmadığı sorunudur. Eğer bu konuda bir risk varsa güvenilir aracılık hizmeti veren firmalarla anlaşılıp bu işlem aracıyla gerçekleştirilebilir. İşlem gayet basit bir mantıkla yapılır. Karşıdaki kişinin Bitcoin cüzdanına gönderim gerçekleştirilir ve karşıdaki kişi anlaşılan şekilde para karşılığı ödemesini gerçekleştirir. Önce kimin yollayacağı konusu işlemi gerçekleştiren kişilerin insiyatifindedir. Eğer aracı bir kişi veya kurum varsa belirli bir miktar komisyon ödenmesi gerekebilir.

Bitcoin İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bitcoin işlemleri elektronik Bitcoin cüzdanı aracılığı ile gönderilmektedir. Gönderim işlemleri esnasında güvenlik amacı ile dijital imza gerekmektedir. Bitcoin ağında olan herkesin her işlem detayı hakkında bilgisi olur. Ayrıca Bitcoinlerin üretildiği ana kadar işlemin geçmişini izleyebilir. Bitcoin bir yatırım aracı görevi yapmaktadır. Yatırımcılar portföylerini Bitcoin’de değerlendirip değer kazanması beklenebilir. Bunun haricinde Bitcoin’de diğer para birimleri gibi harcanabilir. Bazı ödemeler Bitcoin ile yapılabilir.

Bitcoin Nasıl Gönderilir?

Bitcoin gönderme aşamasında iki şey gereklidir. Bunların biri Bitcoin adresi öteki ise Private Key (Özel anahtar)’dır. Bir Bitcoin adresi rastgele atanmış harfler ve sayılardan oluşmaktadır. Privaye Key de aynı şekilde başka sayılar ve harfler içermektedir. Bu bilgilerin kesinlikle gizi tutulması gerekir. Kişiye özel bilgilerdir. Hiçbir işlem esnasında Özel anahtarınızı paylaşmak durumunda değilsiniz. Örneğin Bitcoin adreslerinin reel banka hesabı olduğu düşünülürse Private Key’de bu hesaba bağlı olan kart ve şifresi olarak düşünülebilir. Private Key hesaba erişime imkân tanımasından dolayı mutlaka gizli tutulması gerekir.

Bitcoin adreslerinin içi görülebilen ön tarafı cam kaplı çok fazla güvenli bir kasa olarak düşünülebilir. Herkes tarafından içerisinde ne olduğu bilinir, fakat sadece Private Key ile o kasanın kilidi açılabilir. Sadece Private Key sahibi içindekileri dışarı çıkarabilir ve içine bir şeyler koyabilir.

X bir kişi Y bir kişiye Bitcoin göndermek isterse, X kişi Private Key oluşturarak mesajını şifreler. Gönderilen Bitcoin adresi ve miktarı bu mesaj içerisinde şifrelenmiş bilgilerdir.

Ardından mesaj kişinin kendi cüzdanından Bitcoin ağı üzerine gönderilir. Bundan sonra herhangi bir iş yapılmaz. Bitcoin madencileri işlemi onaylar ve mesaj çözülür. Şifreli mesaj çözülerek transfer tamamlanır.

Bitcoin Gönderme İşlemi Neden Bekler?

Bitcoin gönderiminin tamamlanabilmesi için cüzdandan Bitcoin ağına düşün mesajın madenciler tarafından doğrulanması gerekmektedir. Bu sebeple bazı zamanlar madenciler şifre çözme işlemini tamamlayana kadar beklenilmesi gerekir. İşte işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi bu süreç içinde sağlanmaktadır. Genelde işlemleri birkaç saniye içerisinde gerçekleşmektedir. Fakat Bitcoin protokolü gereği her blok işleminin çözülmesi 10 dakikaya kadar sürebilmektedir.

Bazı satıcılar alışveriş işlemlerinde Bitcoin ile ödeme kabul ederler. Fakat ödemenin gerçekleşmesi aşamasında blok onaylanana kadar alıcıyı bekletebilirler. Çünkü işlem onayı verilmeden önce Bitcoinlerin başka yerlerde harcanabileceği konusunda endişe duyabilirler. Belirtildiği üzere bu süre 10 dakikaya kadar sürebilir. Bazı düşük ödeme işlemlerinde bu bekleme dikkate alınmayabilir.

Girdi ve Çıktı Tutarı Eşleşmezse Ne Olur?

Cüzdana BTC geldiği anda girdi işlem kaydı ve cüzdandan BTC çıktığı anda ise çıktı işlem kaydı tutulmaktadır. Bir kullanıcıya BTC gönderirken eldeki işlem kayıtları kullanılarak gönderim yapılır. Girdi işlem kayıtları arasında göndermek istenilen çıktı işlem miktarında bir kayıt bulunmuyorsa, örneğin 2 BTC’lik bir kayıt var ama 1.5 BTC çıktı yapmak isteniliyor. Bu durumda ne olur?

Örneğin X bir hesaba Y hesabından 2 BTC, Z hesabından 1 BTC gönderildiği düşünülürse, X hesapta 2 BTC ve 1 BTC girdisi olur. Fakat bu miktarlar X hesapta 3 BTC olarak birleştirilmez. Bu 2 ayrı işlem 2 ayrı işlem kaydı ile saklanır.

X hesap ardından farklı bir hesaba BTC göndermek isterse, daha önceki işlem kayıtlarına yakın sayılarda gönderim yapmaya çalışacaktır. X hesap, giriş yapan 2 kaydın dışında farklı bir hesaba 1.5 BTC göndermek isterse, hesabında böyle bir kayıt işlemi olmadığından dolayı işlem kaydı ufak parçalara bölünemez. İşlem kaydının tamamının gönderilmesi gerekir.

Eğer ki 1.5 BTC gönderilmesi isteniyorsa, girdilerin birinin gönderilmesi gerekecek ve ardından geriye kalan miktar X hesaba bambaşka bir kayıt ile geri gönderilecek.

X hesap, Y hesaptan aldığı 2 BTC girdiyi farklı bir hesaba gönderdiğinde cüzdanda otomatik olarak 1.5 BTC ve 0.5 BTC ile iki çıktı oluşacaktır. Ardından 0.5 BTC işlem X hesaba girdi olarak yeniden giriş yapacak.

Bitcoin İşlem Masrafları Ne Kadar?

Bazı zamanlar işlem masrafları oluşabilir. İşlem masrafları birçok faktöre göre hesaplanabilir. Bazı cüzdanlarda işlem ücretleri manuel olarak ayarlanabilir. BTC aktarımında sıkıntı yaşansa dahi işlem ücretleri iade edilmez. Blockchain döngüsüne girer. Bunu çözen madenci bu gönderim masrafını ödül olarak geri alabilir.

Xapo’ nun kurucu Wences Casares de masterCard ile ödeme yapılan tüm alışverişlerde bu bitcoin kartlarının kullanılabilecek olmasını CoinDesk’ e açıklama yapmıştır.

Ayrıca ödemeler için bitcoin kartlarda dijital kart ve bankamatik kart olarak iki farklı çeşidi mevcuttur. Bankamatik karta bir seferliğe mahsus olmak üzere 15 dolar ödediğiniz de sahip olabilirsiniz. Dijital kart ise alışveriş sitelerin de bitcoin ödemesini kabul etmeseler bile ödeme yapmanız mümkündür.

Bitcoin Helal mi?

Öncelikle bu soruyu doğru yanıtlamak için bitcoin hikayesi nedir, tam olarak bilmek amacını öğrenmek gerekir. Merkezi ve bir yere bağlılığı olmayan bilgisayar ağları ile internet üzerinden kullanılan dijital para birimidir. Merkezi otoritenin bulunmadığı, bir dakika sürecek bitcoin cüzdan oluşturma ile bitcoin cüzdanını aktif etmiş olursunuz. Banka hesabı gibi düşünebilirsiniz. Şifreleme algoritması ile paralarınızın güvenliği sağlanır. Bu yüzden önemlidir şifre koymanız. Sistem tarafından çalışan cihazlar ile algoritmanın doğru ve düzgün çalışması sağlanır. Sisteme bağlı yazılım ile cihazlar ödüllendirilir bu işleme de para basma denir.

Bitcoin almak isteyenler bilgisayarlarına kuracakları yazılım programı ile cüzdan sahibi olurlar. Para alabilmek için ise kendi sistemleri ya da sanal döviz bürosundan yaralanırlar. Sistemin özellikleri;

  • Her 10 dk da bir madenciler sisteme katkıda bulunan kişilere yani cihazlara 25 bitcoin ödül verirler. Her yıl ortalama 3.5-4 yıl içinde yarı yarıya düşer.
  • Yapılan işlemler geri döndürülemez.
  • Hesabınızı çaldırırsanız geri alabilmek için başvuracağınız yasal bir merci bulunmamaktadır.
  • 21 milyon adet bitcoin üretilecek
  • Serbest piyasa da kullanılabilmektedir. Helal midir sorusuna gelince, dinimiz de aldatmama, aldanmamak, gerçeklik, şeffaf olması, belirli bir ödeme şeklinin ve zamanının olması, bu iş güvenli mi gibi sorularına yanıtın evet ise devam edin hayır ise tedbirli olmalısınız. Size güven vermesi ve paranızın tehlikede olmaması gerekir. Sizce bu bilgiler doğrultusun da bitcoin helal mi siz karar verin.

 

Bitcoinde Hile Yapılır mı?

Bitcoinler anlık yaptığınız işlemlerde açıkçası daha az güvenli olmaktadır. Bitcoin hile yapılması mümkündür. Yaptığınız bitcoin işlemleri birkaç saniyede olur fakat hemen arkasında 10 dakikalık süreçte onay almaya başlamaktadır. Bu süre zarfında tamamlanmış gibi gözükebilir ama tam işleminiz gerçekleşmediği için geri alabilirsiniz. Bu esna da hile yapılabilir. Bu yüzden yüksek meblağlı ödemeler de 6 ve daha fazla onayı ayrı olarak alanız tavsiye edilir.

Bitcoin kullanmanın avantajları

Bitcoin dijital para birimi olduğundan herhangi bir somut nakit para veya cüzdan taşımanıza gerek bırakmaz. Aynı şekilde kart da bulundurmanıza gerek bırakmaz. Tamamen elektronik ortamda gerçekleşecek alışveriş ve ödeme işlemleri sayesinde ödemenizi sanal ortamda gerçekleştirme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca en büyük özelliği olarak bankacılık işlemini tamamen sona erdirmesi olarak söylenebilir. Bankaların her işlemden komisyon almaları, hesap kullanım vergileri gibi birçok gereksiz kesintiler bu sistemde bulunmamaktadır. Bunun gibi daha birçok avantajları bulunan bu en yeni sistem kullanılarak online mağazalardan hem daha hızlı hem de daha güvenli bir şekilde alışveriş yapabilme imkanını doğurmaktadır. Tüm bu yönleriyle de bankalardan daha kısa sürede finansal işlemlerin yürütülmesini sağlayan bir çalışma alanı olarak karşımızda durmaktadır.

Bitcoin kullanmanın geleceği

Fütüristler (gelecek bilimciler) birtakım analizlerden yola çıkarak dünyanın geleceği hakkında fikirler öne sürmektedirler. Bunları medyumlarla ya da diğer kahinlikle karıştırmamak gerekir. Veriler tamamen bilimsel olduğu için kesinlikle metafizik özellik taşımamaktadır. Fütüristlerin özellikle bitcoin sonrasında verdikleri basına demeçler bitcoinin geleceğinin diğer para birimlerini insanların sanki hiç daha önceden kullanmamış şeklinde büyülenerek tarif etmişlerdir. Bu anlamda gelecek bilimcilerin de belirttikleri gibi gelecekte insanlar sanki daha önce kullanmış oldukları da bitcoinmiş gibi bitcoinin alternatifini hatırlamayacaklardır bile…

Buradan da sonuç itibariyle; bitcoin harcamalarının temassız alışveriş ve online alışveriş yöntemleri kullanılarak internetten alışveriş sitelerinde, ürün ve hizmet işlemlerinde kullanılabileceğini sonucuna ulaşılabilir. Bu şimdilik Amerika, Japonya ve Çin ülkelerindeki alışveriş merkezlerinde yaygın olarak kullanılmakta olup Türkiye’ye de yakın bir zamanda ulaşacağı belirtilmektedir.

By | 2017-12-29T16:46:11+00:00 Aralık 11th, 2017|Categories: Bitcoin|1 Comment

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment