Bitcoin Online Cüzdan Oluşturma Yolları ve Güvenlik Önlemleri

Ana sayfa » Bitcoin » Bitcoin Online Cüzdan Oluşturma Yolları ve Güvenlik Önlemleri

Bitcoin Online Cüzdan Oluşturma Yolları ve Güvenlik Önlemleri

Bitcoin orjinal sitesi Bitcoin.org’dur. Bitcoin okunuşu ise b-i-t-k-o-i-n şeklindedir. Bitcoin online cüzdan oluşturma yani Bitcoin wallet basitçe sizin için bir hesaptır. Bir “cüzdan” temelde bir banka hesabının Bitcoin eşdeğeridir. Bitcoin almanızı, depolamanızı ve sonra başkalarına göndermenizi sağlar.

Bitcoin kıymetli bir para birimine dönüşmek ile beraber resmiyeti bulunmayan hala sanal platformda kullanılmaya devam edilen bir yatırım aracıdır. Bundan dolayı Bitcoin ile ilgili yapacak olduğunuz işlemlerde muhatap bulmanız bazen oldukça zor olabilmektedir.

Bitcoin Cüzdan Çeşitleri

İki temel cüzdan türü vardır. Bir yazılım cüzdanı, kendi bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda kurduğunuz bir cüzdan türüdür. Paranızın güvenliğini tam olarak kontrol ediyorsunuz, ancak bazen kurulum ve bakımı zor olabilir. Bir web cüzdan veya barındırılan cüzdan, üçüncü taraflar tarafından barındırılan bir cüzdan. Genellikle kullanımı daha kolaydır, ancak madeni paraları korumak için sağlayıcıya yüksek düzeyde güvenlik sağlamaları için güvenebilirsiniz.

Ücretsiz Bitcoin Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Bunun için çeşitli sitelerden cüzdan oluşturulabilir. Bunun için güvenilir site seçmek, hesabın güvenilirliği açısından gereklidir. Bitcoin cüzdan oluşturulduğu zaman, bir adres ve özel bir anahtar sahibi olunur. Sahip olunan bu adresle para transferi işlemleri yapılabilir. Burada her yapılan işlemle birlikte üretilen adres sistemde kayıt edilir ve bir daha silinmez. Bu kayıtlara ulaşmak için sahip olunan anahtar kaybedilirse bu hesaba bir daha ulaşmak mümkün olmayabilir. Burada oluşturulan adres başkalarına gönderilerek para transferleri gerçekleştirilebilir. Ancak oluşturulan anahtar bu hesabın şifresidir ve bu kesinlikle kimseye söylenmez. Bu şifre, herhangi bir kayıp ya da unutma riskine karşı bir yere not edilmelidir. Bitcoin cüzdanları ikiye ayrılır. Soğuk ve sıcak bitcoin cüzdan.

Sıcak Cüzdan

Sıcak cüzdanlar internet bağlantısının olduğu cihazlarda saklanan cüzdanlardır. Burada çok fazla bitcoin saklanmaması hacklenme gibi riskleri olduğundan pek önerilmemektedir. Ancak hız ve işlem kolaylığın açısından bu cüzdanlar daha çok tercih edilmektedir. Bu cüzdanlar masaüstü cüzdanlar, web cüzdanları ve mobil cüzdanlar olmak üzere üç çeşide ayrılır.

  • Masaüstü Cüzdanlar; masaüstü bitcoin cüzdanları en sağlıksız cüzdan şeklidir. Çünkü bilgisayara virüs bulaşması sonucu cüzdanın şifresi kırılabilir ve bitcoinler çalınabilir. Masaüstü cüzdan kullanılacaksa cüzdan indirildikten sonra internet bağlantısı koparılmalıdır.
  • Bitcoin Hesap Nasıl Açılır?Web Cüzdanları; az miktarlarda bitcoin kullanımı için güvenli bir cüzdan seçeneğidir. Bunun için bazı siteler mevcuttur. İlgili siteye girilerek 1 dakika içerisinde cüzdan oluşturulur. Daha sonra cüzdana ulaşmak için internet bağlantısı olan cihazlarla bu siteye girerek işlem yapılabilir.
  • Mobil Cüzdanlar; mobil cihazlara indirilen uygulamalarla erişilebilen cüzdanlardır. Bu cüzdanlardaki avantaj ise QR kodu ile gelen hızdır.

 

Soğuk Cüzdanlar; Soğuk cüzdanlar en güvenilir cüzdan modelidir. Ancak bir o kadar da kullanışsızdırlar. Yüksek miktarlarda bitcoinlere sahip olanlar ve uzun vadeli yatırım düşünenler için ideal bir cüzdan modelidir.

  • Kâğıt Cüzdanlar; bu iş için çeşitli siteler mevcuttur. Bu sitelerde kâğıt cüzdanlar oluşturulur ve bunların çıktısı da alınabilir.
  • Beyin Cüzdanları; burada da kâğıt cüzdandaki gibi oluşturulan cüzdanın adresi ile anahtar şifre akılda tutulur. Tabi eğer unutulursa hesaptaki bitcoinler kaybedilmiş olur.
  • Donanım Cüzdanları; bu donanım cüzdanları da bazı firmalar tarafından üretilen yüksek güvenlikli şifrelemelerle içerisindeki bilgileri koruyan flash disk benzeri cihazlardır.

Bitcoin işlemlerinde dikkat etmeniz gerekenler

Bitcoin işleminiz onaylanmıyorsa ya da bitcoin onaylama gerekiyorsa aşağıda listelediklerimizi yapabilirsiniz.
Yine de sitenin size geri dönüşü Bitcoin onay almıyor ise Bir işlem ücreti olmadan bir işlem gönderdiyseniz, bir madenci onu işleme karar verir ve bloğu çözene kadar bilinmeyen bir süre yok sayılmasını bekleyin; Birkaç gün, birkaç hafta olabilir, muhtemelen hiç. Cüzdanınız ve herhangi bir Bitcoin düğümünüz onaylanmamış olarak gösterecektir, işleminiz belirsiz bir şekilde sıkışmıştır.Blok boyutları sınırlıdır; bu, belirli bir zaman aralığında yalnızca sınırlı sayıda işlemin işleyebileceği anlamına gelir.

Bitcoin online cüzdan oluşturma

Bitcoin’in başında, birçok işlem olmadığı için her bir blokta çok fazla boş alan vardı. Ancak, Bitcoin popüler olduğundan, geçerli bloğa işlenebilecekten daha fazla işlem var. Bu nedenle işlem ücretleri artmıştır ve birisi daha fazla ödemeye razı olduğu sürece artmaya devam edecektir.

Peki işlemin onayını hızlandırmak için ne yapabilirim?

Hiçbir şey değil. Bir sonraki en iyi şey, işlemi iptal etmek ve yeniden göndermektir.

1- Teyit edilmemiş işlemin gönderildiği tek tek bit eşleşme adreslerini not edin.
2- Bitcoin Çekirdeğini -zapwallettxes seçeneğiyle çalıştırın (veya birkaç gün bekleyin; cüzdan işlem yayınını durdurur ve genel işlem mempool’tan düşer)
3- Adım 1’de kaydedilen adreslerdeki tüm bit arkadaşlarınızı tavsiye edilen veya önerilen önerilenden daha fazla ücretle yeni bir adrese gönderin.
4- Tavsiye edilen ücreti kullanarak orijinal işlemi tekrar yapın.

Dikkat etmeniz gerekenler;
– “Doğrulanmamış bit hızlı işleminizi hızlandırmak” iddia eden siteler, bu siteler ya dolandırıcılıktır ya da sadece çalışmıyorlardır.
– ÇİFT ÖDEMELER. Orijinal işlemde kullanılan adreslerin işlemin kapsamına girecek kadar bitleri varsa, her zaman daha sonraki bir tarihte tamamlanabilir. Bunu önlemek için, ilişkili adresleri boşaltmak için 3. adımı izleyin ve onları tekrar kullanmayın..

Bitcoin Cüzdan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Neredeyse 10 yıldır dünyanın gündeminde olan Bitcoin her geçen gün artan bir taleple karşılanmaktadır. Fiziki paralarda olduğu gibi gidip hemen temin edilemeyecek olan Bitcoin alınması için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin arasında madencilik, çeşitli sitelere üye olmak, Bitcoin muslukları ilk sıralarda yer almaktadır. Bitcoin yazılmış olan algoritma ve kod sistemi üstünden gittiğinden dolayı tamamen sanal bir çözümdür. Günümüzde 1 Bitcoinin neredeyse 9 bin liraya tekabül etmesi göz önüne alındığında Bitcoin kazanılması için bütün çabayı göstermek gerekmektedir.

Bu bakımdan Bitcoininizin saklanması veya Bitcoin kazanabilmek için ilk aşama kaliteli bir sanal cüzdan oluşturmaktır. Bitcoin online Wallet diye adlandırılan Bitcoin sanal cüzdanları internette hizmet veren firmalardan satın alınmaktadır. Bitcoin sanal cüzdanları pek de ucuz değildir. Çünkü Bitcoininizin korunabilmesi için içerisinde güvenlik tedbirlerinin yer aldığı sanal cüzdanlar kaliteli şifreleme yöntemleri ile entegrasyonu sağlanmış olan uygulamalardır. Bundan dolayı ilk yapmanız gereken işlem mutlaka Bitcoin için kaliteli bir sanal cüzdan almak ve daha sonra diğer Bitcoin kazanma yöntemlerine rağbet göstermektir.

Bitcoin Güvenliği Nasıl Alınır?

Arama motorlarında 2017 yılında en çok geçen kelimelerden ve aratılan kavramlardan birisi Bitcoin oldu. Özellikle Ağustos ayından sonra yükselen Bitcoin ile ilgili araştırmalar dikkat çekici oldu. Sadece dünya genelinde değil ülkemizde de Bitcoin gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Kasım ayının başından itibaren ülkemizde resmi kurumlar tarafından da Bitcoin ile ilgili birçok tartışma yaşanıyor. Bir taraftan Bitcoin kullanım alanları konuşulurken diğer taraftan Bitcoin ile ilgili resmiyet tartışılıyor. Bazı ekonomi uzmanları ise Bitcoinin gelecekte mutlaka hayatın içerisinde yer alması gerektiğini vurguluyor.

Resmi olarak da Merkez Bankası birtakım adımlar atarak Bitcoinin resmileşmesi ve denetlenebilmesi noktasında fizibilite çalışmaları yapıyor. Şu ana kadar tartışılan Bitcoin ülkenin içinde bir gerçek olarak bulunuyor. Bitcoin kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken meselelerden birisi ise sanal cüzdan. Zaten Bitcoin tamamen kodlar üstünden uygulanmakta olan bir sanal araç. Bu açıdan bakıldığında Bitcoinin biriktirileceği yerin de sanal olması gayet normal. Ülkemizde de aynı şekilde Bitcoin sanal cüzdan hesabı ile işlem görebiliyor ve saklanıyor.

 Sanal Cüzdanın Kalitesi Çok Önemli

Değerli olan şeylerin değerli ve kaliteli unsurlarda saklanması bir gelenektir. Fiziki hayatta geçerli olan bu durum sanal platformda da aynen devam ettirmektedir. Bitcoin oldukça değerli bir para birimine dönüşmek üzere. Neredeyse dünyadaki bütün paralar karşısında değer kazanmakta olan Bitcoin Exchange değeri ile beraber ciddi anlamda bir yatırım aracına da dönüştürülüyor. Bankaların sunmuş olduğu fonlarda olduğu gibi Bitcoin kullanımında da geleceğe dönük yatırımlar giderek yaygınlaşıyor. Sadece bireysel kullanıcılar değil kurumsal bakımdan da Bitcoin kullanımı dünyada yaygınlaştı. Ülkemizde henüz bu aşamaya gelinmiş olmasa da Bitcoin kullanıcıları Bitcoin sanal cüzdan hesaplarını kullanmaya devam ediyor. Bitcoin sanal cüzdanını kalitesini belirleyen en önemli unsur yazılım değeri.

Tamamen sanal platformda yer alan sanal cüzdan yazılımının son derece nitelikli bir şekilde ortaya konulması gerekiyor. Bu noktada ise sanal cüzdanda değerli olan Bitcoinin saklanması ve dolandırıcıların elime geçmemesi teknolojik güvenlik açıklarının bulunmaması gerekiyor. Bu konuda ciddi anlamda bilgi kirliliği de yaşanıyor. Bazılarına göre Bitcoin kesinlikle güvenilir bir yatırım aracı değil. Bunu söylerken de genellikle sanal cüzdana atıfta bulunuluyor. Hâlbuki Bitcoin sanal cüzdanlardaki yazılım kalitesine göz atıldığında bankaların uygulamış olduğu güvenlik sistemlerinin üstünde bir platform ile karşılaşıyorsunuz. Bitcoin Core diye adlandırılan bu yazılımlarda çok farklı güvenlik ölçülendirmeleri devreye giriyor. Alışılmış standart ve kırılması kolay olan şifreleme sistemlerinin aksine son derece detaylı ve komplike olan bazı şifreleme uygulamaları ile birlikte sanal cüzdanları güvence altına alınıyor.

 Bitcoin Cüzdan Kullanımında Bilgisayar Kalitesi

Bazı ekonomistler daha şimdiden kâğıt paranın yerine Bitcoin gelebileceğini söylüyor. Teknolojik gelişmeler göz önüne alındığında akıllı telefon teknolojilerinin hayatımızdaki yerine göz atıldığında bunun çok uzak olmadığını söyleyebiliriz. Bu açıdan Bitcoin yazılımları mutlaka çeşitlendirilmeli. Şu an itibarıyla kullanılmakta olan yazılım 65 gigabayt veri depolama alanına ihtiyaç bulunuyor. Çok yadsınamayacak olan bu depolama alanının büyüklüğü sebebiyle henüz akıllı telefonlarda sanal cüzdan hesabı tam olarak Entegre edilemiyor. Ancak çok yakın zamanda mobil versiyonu ile birlikte sanal cüzdan hesaplarını da göreceğiz.

Şu an sanal sizden hesabı kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka kaliteli bir bilgisayarı tercih etmelisiniz. Özellikle işlemci hızının yüksek olduğu, depolama alanında yeterli yerin bulunduğu bilgisayarlar tercihiniz olmalı. Ayrıca sanal cüzdan hesaplarının entegrasyonunun yapıldığı bilgisayarların güvenlik açıklarına da dikkat etmek gerekiyor. Her ne kadar sanal cüzdan güvenilir olsa da kendi bilgisayarınızda güvenlik açıkları bulunabilir.

Bitcoin Cüzdanları ile Madencilik

Bitcoin kazanmak istiyorsanız mutlaka sanal madencilik yapmalısınız. Her ne kadar Bitcoin için farklı yöntemler söyleniyor olsa da en kestirme ve kaliteli olan uygulama sanal madencilik çözümüdür. Sanal madencilik dediğimiz uygulama yine bir yazılımdır. Sanal platformlarda hizmet vermekte olan madencilik firmaları size bir alan satışında bulunmaktadır. Sanal cüzdan hesabınızla beraber bu sitelere üye olduğunuzda belli bir süre sonra kazanç elde edebilirsiniz. Fakat Bitcoin madencilik yapıp para kazanmak istiyorsanız mutlaka kaliteli yazılımlara ve bu yazılımları kaldırabilecek donanıma sahip olan bilgisayarlara ihtiyacınız olmaktadır.

Çünkü sürekli olarak işlemler yapacak bazen günlerce kapanmadan çeşitli döngüleri kırmak zorunda olacak olan sanal madencilik yazılımları büyük bir işlemci gücü gerektirmektedir. Evlerdeki basit bilgisayarlarla yapılamayacak olan bu işlemler için son derece değerli olan yazılımlar ve bu yazılımın entegre edildiği makineler satılmaktadır. Eğer satın almaya gücünüz yetmiyorsa kiralama şeklinde de bu uygulamalardan istifade edebilirsiniz fakat sanal madencilik içerisinde bazı riskleri barındırmaktadır. Bunların en başında sizin satın almış olduğunuz yazılım veya üye olmuş olduğunuz şirketin kalitesi gelmektedir. Nitelikli bir şirket ve nitelikli bir yazılımla birlikte mutlaka zaman içerisinde Bitcoin kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

By | 2017-12-30T00:33:54+00:00 Aralık 11th, 2017|Categories: Bitcoin|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment