0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bitcoin Nedir, Ne İşe Yarar Ve Akılcı Mıdır?

17 Eylül 2017
15 kez görüntülendi
Bitcoin Nedir, Ne İşe Yarar Ve Akılcı Mıdır?

Bitcoin üretim sistemine dahil olmak isteyenlerden misiniz? Öyle ise öncelikle bitcoin konusunu iyice anlamamız gerekiyor. Peki, nedir bu kavram? Hayatımıza nasıl girdi? Ne kadar yoğun bir kitle tarafından kullanılıyor ve takip ediliyor? Para yerine mi geçiyor? Genelde geçerliliği nedir? Asrın son buluşlarından biri olan bitcoin ile ilgili sorularınıza yanıt vermeye çalışacak olduğumuz bu yazıyı sonuna kadar mutlaka okuyun.

Bitcoin Nedir

Bitcoin, tamamı ile deneme amaçlı düşünülerek tasarlanmış bir para birimidir diyebiliriz. Kısaltılarak BTC olarak sembolize edilen bu birim için her geçen gün ilgi de artmaya devam ediyor.  Tam olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto kanalı ile tasarlanmış bu birim kesinlikle merkez bankası ya daeş değerdeki diğer resmi kurumlar ile ilişik içinde de değildir. Peki, o halde geçerliliği nedir ve nasıl kullanılır? Bitcoin, her şeyden önce dijital platformda geçerli olan ve dolayısı ile dijital olan bir para birimidir. Küresel ekonominin tamamı ile boy gösterdiği ekonomi piyasasında bir alternatif olarak oluşturulmuştur. Özellikle daha da yaygınlaştıkça çok daha fazla kişi tarafından yakın takibe alınan bu dijital para sistemi konusunda ise bazı resmi yaptırımlar bulunmaktadır.

Kağıt Paranın Yerine İdame Edebilir Mi?

Aslında pek çok kişi tarafından en çok konuşulan konu budur diyebiliriz belki.Bitcoin’inkağıt paranın yerine geçeceği tahmin ediliyordu. Ama bunun en azından önümüzdeki uzun bir dönem boyunca çok da mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Neticede her ülkenin kendine has bazı enflansyon oranları ve farklı para birimleri olduğu için ekonomik alanı global ve küresel düşündüğümüzde olamayacağını düşünüyoruz. Bir tür sanal para akışı sağlayan bu sistemin popüler halinin artması için sadece kişisel olarak değil aynı zamanda firmalar da bitcoin üretim cihazı arayışlarına devam ediyorlar. Geleceğin para birimi olması yönünde bilgiler arttığı için bu arayış içine girseler de bu durum biraz zor görünebilir. Ancak bu kadar revaçta olması ve ilgi görmesi diğer yandan çok tuhaf bir durum değil. Çünkü internetin gücünü düşündüğümüzde ve insanların sadece bir internet ile yaptıkları onca işi düşündüğümüzde de neden olmasın diye düşünmek mümkün.

Hesaplamalar ve Doğru Üretim

Bitcoin üretim hesaplama için ekonomiden çok iyi anlamanız ve ülkelerin genel geçer durumlarını da yakından takip etmeniz gerekiyor. Kendisi ile ilgili olarak olumsuz tahminler olsa da diğer yandan mobil ödemelerde kolaylık elde etmek, kendi paranız üzerinde kontrol ve güvenlik sağlamak için ve her zaman her yerde geçerli bir para birimine sahip olmak için de oldukça ideal bir yöntemdir. Ancak bu yöntemi çok iyi anlamak ve kullanmak gerekiyor. Sadece bireysel olarak değil aynı zamanda işletme, kurum, firma bazında da değerlendirebilirsiniz. Bitcoin üretme ve kullanma kişisel verilerimizin güvenliği açısından da çok önemlidir. Çünkü sistemde kredi kartı kullanılmadığı için başkasının eline geçtiğinde sizi tehlike altında bırakacak bir durum da yoktur. Kimlik bilgilerinizi belirtmeden de ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Üretilir

İnternette yaygın olarak en kısa tanımı ile bitcoin üretimi için kullanılan tabir madencilik tabirdir. Madencilik mesleğine uyarlayarak anlatmaya çalışacak olursak; bir nevi bitcoin elde etmek maden çıkarmak anlamına gelir. Ancak bu tek hedef olamaz. Bu sanal para sistemi tek bir yerden çalışıp kontrol edilmediği için tüm kullanılacak alanlara göre uyumlu olarak hazırlanması gereklidir. Ücretlendirme hususuna gelince, orada da avantaja sahipsiniz. Oldukça düşük bir limitte ödeme alıp vermenizi sağlayan sistem ile nerede ise on dakika gibi kısa bir sürede para akışını da sağlayabilirsiniz. Aklınıza gelecek başka bir soru da bitcoin üretme makinası olacaktır. Her şeyden önce bunun için gerekli donanımı sağlayacak cihazı satın almanız gerekir. Daha sonra da üretim işlemini bireysel olarak tek başınıza yapamayacak olduğunuz için bir bitcoin havuzuna üye olmanız gerekiyor. En son olarak da programı indirmeniz gerekiyor. Ancak bu programı kaldıracak düzeyde ve teknolojide bir bilgisayarınız olmalıdır. Çünkü ağır ve zor işleyen bir sistem olduğu için yavaş açılma, yüklenme sorunu ya da hata veren onay sayfaları keyfinizi kaçırabilir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?