Bitcoin Nedir? Bitcoin Kağıt Paranın Alternetifi Mi?

Bitcoin server ile ilgili birçok soru son günlerde gündeme gelmektedir. Bitcoin nedir? Kağıt paranın yerine geçer mi? Bitcoin ile hangi işlemleri yapabilirim? Gibi sorular son zamanlarda oldukça gündeme gelmektedir. Ve bazı söylemlerle çeşitli olumsuzluklar da ortaya çıktı. Uzun uzun tartışmalar çeşitli konuları hep gündeme getirdi. Bitcoin hiçbir kuruma bağlı olmasa da sahip olduğu kur sayesinde yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Her şeyin yavaş yavaş internet ortamında yapıldığı şu ortamda sanal para birimi olan Bitcoin nedir? Nasıl kullanılır hepsini yazımızda açıklayacak, herkesin aklındaki soru işaretlerini gidereceğiz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008yılından beri internet sektöründe bulunmaktadır. SatoshiNakamoto tarafından denenmiş bir sanal para birimidir. Resmi kuruluş ile herhangi bir bağıntısı olmayan dijital para biriminin herhangi bir merkez bankasıyla da ilişiği yoktur. Her ülkenin para birimiyle alınıp satılabilen Bitcoin sistemi üçüncü bir hizmete gerek kalmadan transfer işlemini gerçekleştirebilen bir sistemdir. Günümüz teknolojisinde ise her işlemin internetten yapıldığı bir dönemde Bitcoin sanal para sistemi Euro ya da Dolar alternatifi olarak gösterilmektedir.

Bitcoin Zaman İçinde Kağıt Paranın Yerine Geçer Mi?

Pratik kullanımı ile küresel sektör içinde pek çok kişi Bitcoin’i geleceğin kağıt parası olarak nitelendirmektedir. Bu kişilere göre kağıt para tamamen kalkacak yerine sanal para birimi kullanılacak. Tabi bu durumun yaşanması için daha çok zaman geçmesi gerekebilir. Yine de Bitcoin siteleri bazı kullanımlar için ideal gözükmekte. Hayatın her alanında olmasa da bazı durumlarda hayat kurtarıcı olarak yardıma koşabilir. Sanal para birimine inanın çok olduğu gibi gelip gececi bir heves olduğunun kanaatine varanlar da mevcut. ProfesörJohn Quiggin dijital para biriminin ömrünün kısa olduğunu savunmaktadır.

Durum incelendiğinde ise Bitcoin hiç de hafife alınacak bir olgu değildir. birçok kişinin kullanmasının yanı sıra dünyada devlet daireleri tarafından da kullanılması sanal para biriminin kullanım alanlarını oldukça genişletmektedir. Almanya sanal para birimini hesap birimi olarak görürken, İran kendisine uygulanan yaptırımlar için dijital para birimini kullanıyor.

Bitcoin Üretimi Yapmak Mümkün Müdür?

Bitcoin ile üretim yapmayı açıklamadan önce Bitcoin steam ile finansal işlemler gerçekleştirmek mümkündür. Steam uygulamasını yükleyerek, Bitcoin yüklemesi yapılabilmekledir. Bitcoin üretim işene aynı zamanda madencilik ismi de verilmektedir. Kısacası bu kişilere hesaplama yetkisini kullanan kişiler de denilebilir. Sistem tek bir merkezden yönetilmediği için devreye Bitcoin madencileri giriyor.

Kendi madenciliğimi kendim yapayım diyenler olabilir. Bunun içinse bilgi birikimi bir de donanımlı iyi bir bilgisayar gerekir. Özelikle bilgisayarın ekran kartının çok iyi olması lazımdır. Çünkü ekran kartı ne kadar güçlüyse üretimde ki başarı da yüksek seviyeye çıkabilmekte. Bir de madencilik için yapılmış olan programlar var. Satın almanın yanı sıra kiralanabilir de. Bitcoin takip işlemlerinde bu programlar da tercih edilmektedir.

Acemi olanlar için ise Bitcoin havuzları önerilmektedir. Burda amaç bilgisayar güçlerinin birleştirilerek, zorlukları bölebilmektir. Bitcoin üreticiliği her geçen gün daha da zor ve komplike bir hal almakta. Geçen zamanla birlikte teknoloji geliştiği için geçek seneki donanım bu sene için yeterli bitcoin kazandırmayabilir.

Bitcoin Tarihçesi

Bitcoin Tarihçesi incelendiğinde ilk olarak 2008 yılında geliştirilmiş olduğu görülmektedir. Kripto para Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiştir. Dijital ortamda şifreli bir şekilde barınan para kişiden kişiye güvenli bir şekilde aktarılabiliyor. 2008 yılında üretilmesi çok kolay olmadığı ve fazla tanınmadığından ötürü 0.06 $ üzerinden işleme konulmuştur. Fakat bir yıl bir süreyle en çok değer 1.00 $ ‘a ulaşmıştı. 2013 yılında ise değeri iyice artan sanal para 143 $ gibi bir rakama ulaşmıştı. Oluşan değerle birlikte birçok yatırımcı Bitcoin’e yönelmiş risk alarak yatırımlarda bulunmuşlardı. 2013 senesinin sonunda ise görülen bu ilgiyle 979 $’a kadar yükselmişti. Ve yatırımcıların yüzünü güldürmüştü.

2011 yılında ise farklı olarak ilk alt coin oluşturularak piyasaya sürülmüştü. Şu anki para değeri ise yaklaşık olarak 2.242 $ ve 7.989 TL’ye tekabül etmekte. Bazı kimseler için güzel bir kazanç kapısı olarak görülen kripto para bazı kimseler için hala bilinmemekte. Gelecek içinde geçerli olan tek para olur mu bilinmez.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir