0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bitcoin Nasıl Satılır Ve Nasıl Temin Edilir ?

17 Eylül 2017
19 kez görüntülendi
Bitcoin Nasıl Satılır Ve Nasıl Temin Edilir ?

Bitcoin hakkında genel bilgi

Bitcoin ne demek? Bitcoin, dünyadaki herhangi iki kişi arasında anında ve güvenli bir şekilde aktarılabilen dağıtılmış bir eşler arası dijital para birimine verilen isme bitcoin denir. Arkadaşlarınıza veya tüccarlarınıza para yatırmak için kullanabileceğiniz elektronik nakit gibi. Fiziksel olarak üretilmiş Bitcoin gibi şeylerde bulunmaktadır ama nihayetinde bitcoin sadece bir Bitcoin adresiyle ilişkili bir sayıdır. Bitkonlar, Bitcoin sisteminin para birimidir. Bunun için yaygın olarak kullanılan bir kısaltma, bir fiyat veya miktara (örneğin “100 BTC”) atıfta bulunmak için “BTC” dur.

Bitcoin nedir? Bitcoin bir kripto para türüdür. Yani herhangi bir şekilde bir ülkeye ya da bankaya ait değildir, Bitcoini kontrol eden bir merkezi sistem bulunmamaktadır. Bu yüzden basitçe Bitcoin kendi değerini kendisi belirlemektedir, peki bir Bitcoin ne kadar? İlk piyasaya çıktığı 2010 yılından yaklaşık 2013 yılına kadar Bitcoinin değeri en fazla 247 Türk Lirası değerine çıkmıştır. Sonrasında giderek artış gösteren Bitcoin 3 Haziran 2017 saat 08:00 coindesk sitesine göre bir Bitcoin 9050.61 Türk Lirası değerindedir.

Peki Bitcoin neden düşüyor ? Talebine ve algoritması doğrultusunda Bitcoin hesaplama da kendi kendine yapılmaktadır. Tabi döviz büroları gibi Bitcoinide aldığını siteye göre bu değerler değişkenlik göstermektedir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin nasıl üretilir ? Yeni Bitcoinler “madencilik” olarak adlandırılan rekabetçi ve merkezi olmayan bir süreçle üretilir. Bu süreç, bireylerin kendi hizmetleri için şebeke tarafından ödüllendirilmesini içerir. Bitcoin madencileri, işlemleri özel donanım kullanarak işlemeyi ve ağın güvenliğini sağlıyor ve karşılığında yeni Bitcoin topluyorlar. Bitcoin protokolü, yeni Bitcoinlerin sabit bir oranda oluşturulacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, Bitcoin madenciliğini çok rekabetçi bir iş haline getiriyor. Ağa daha fazla madenci katıldığında, kar elde etmenin giderek zorlaştığı ve madencilerin işletme maliyetlerini düşürmek için etkinlik aramaları gerekir. Hiçbir merkezi makam veya geliştirici, karlarını artırmak için sistemi kontrol etmek veya değiştirmek için herhangi bir güce sahip değildir. Dünyadaki tüm Bitcoin düğümleri, sistemin uymasını beklediği kurallara uymayan her şeyi reddedecek. Bitcoinler azalan ve öngörülebilir bir oranda oluşturulur. Her yıl yaratılan yeni Bitcoin sayısı, bitmiş hali yayımı tamamen durduğunda otomatik olarak yarıya bölünür ve toplam 21 milyon Bitcoin ortaya çıkar. Bu noktada, Bitcoin madencileri büyük olasılıkla çok sayıda küçük işlem ücretleri ile desteklenecek.

Bitcoin satış yöntemleri

Bitcoin nasıl satılır ? Bitcoininizi nasıl satılacağına karar verirken, öncelikle durumunuza en uygun yöntemi düşünmeye ihtiyacınız vardır: Bitcoin’i çevrimiçi satıyor ya da bizzat kendimiz satıyoruz. Her seçeneğin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bitcoini çevrimiçi olarak satmak, bitcoin ticaretinin daha yaygın bir yoludur. Şu anda çevrimiçi bitcoin satmak için bilinen üç yol vardır. Birinci yol doğrudan bağlantıyı kolaylaştıran başka bir kişi ile yapılan ticareti kapsar. İkincisi, ticaretinizin başka bir şahıs yerine borsayla yapıldığı bir çevrimiçi alışveriştir. Son yol ise sahiplerin kredi ya da bankamatik kartlarıyla şifreleme oranını elde etmek isteyen başkaları aracılığıyla bitcoin eşliğinde indirimli mallar almalarını sağlayan yeni eşler arası ticaret pazarı. İki grup, bir tür eşler arası alışverişte her iki sorunu da çözmek için bir araya getirilir.

1- Direkt satış: Bu tür satış yapısını sunan web siteleri, ABD’de Coinbase ve LocalBitcoins ve Birleşik Krallık’ta BitBargain UK ve Bittylicious’dir. Bu sitelerde, genellikle satıcı olarak kaydolmanız gerekir. Bu, kimliğinizin doğrulanmasını içerir. Kayıt olduktan sonra, satmak istediğinizi bildiren bir teklif gönderebilirsiniz ve bir alıcı sizinle alışveriş yapmak istediğinde web sitesi sizi uyaracaktır. Buradan, etkileşiminiz yalnızca alıcıya aittir, ancak ticareti tamamlamak için web sitesini kullanıyorsunuzdur.

2- Döviz veya Borsa üzerinden satış: Bitcoinleri satmanın diğer bir yolu ise online döviz ya da borsa sitelerine kaydolmaktır. Yine kimlik doğrulaması gerekse de satışı bir kurum olarak yaptığınızda bu kadar fazla detay vermek zorunda kalmayacaksınız. Borsalar, herkesin fonlarını elinde tutan bir aracı olarak hareket eder. Satmak istediğiniz para biriminin miktarını (miktarını) ve satmak istediğiniz para biriminin türünü (örn. Bitcoin) ve satmak istediğiniz birim başına fiyat belirten bir “satış talimatı” koyarsınız. Birisi eşleşen bir satın alma talimatı yerleştirdiğinde, döviz işlemleri tamamlar. Para daha sonra hesabınıza yansıtılacaktır. Bu kullanım kolaylığına eşlik eden dezavantaj, fiat para birimleri için sabit para satıyorsanız, bu fonları bankanıza çekmeniz gerekir. Döviz likidite problemleri veya bankalarıyla ilgili sorunlarla karşı karşıya kalırsa, fonlarınızı almanız zaman alabilir. Mt. Gox iflas etmeden önce bu sorunları yaşattığı kullanıcılarından dolayı da ünlü olmuştu.

3- Eşler arası ticaret pazarı: Bitcoin alanındaki en yeni gelişmelerdendir. Brawker ve Purse gibi belirli ve tamamlayıcı ihtiyaçları olan iki grubun bir araya getirilmesine yol açan sitelerin ortaya çıkmasıdır. Birinci grup, henüz dijital para birimlerini doğrudan kabul etmeyen sitelerden mal satın almak için Bitcoin kullanmak isteyen kişilerdir. İkincisi, kredi kartıyla veya bankamatik kartıyla birlikte Bitcoin satın almak isteyen diğer kişilerden oluşur. Pazar, etkili bir şekilde Bitcoini satmak ve diğerine indirimli mallar sağlamak için eşleşen gereksinimleri olan bireyleri bir araya getirir. Pazar, kullanıcılara platform, faturalı cüzdan ve işlemler için emanet sunarak aracılık yapıyor.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 2 Ortalama: 4.5]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?