Bitcoin Nasıl Satılır Ve Nasıl Temin Edilir :Bitcoin ne demek? Bitcoin madenciliği nasıl olur bir çok sorunun cevabı bu makalemde.

Bitcoin hakkında genel bilgi

Bitcoin Nasıl Satılır Ve Nasıl Temin Edilir :Bitcoin ne demek? Bitcoin, dünyadaki herhangi iki kişi arasında anında ve güvenli bir şekilde aktarılabilen dağıtılmış bir eşler arası dijital para birimine verilen isme bitcoin denir. Arkadaşlarınıza veya tüccarlarınıza para yatırmak için kullanabileceğiniz elektronik nakit gibi. Fiziksel olarak üretilmiş Bitcoin gibi şeylerde bulunmaktadır ama nihayetinde bitcoin sadece bir Bitcoin adresiyle ilişkili bir sayıdır.Bitkonlar, Bitcoin sisteminin para birimidir. Bunun için yaygın olarak kullanılan bir kısaltma, bir fiyat veya miktara (örneğin “100 BTC”) atıfta bulunmak için “BTC” dur.

Bitcoin nedir? Bitcoin bir kripto para türüdür. Yani herhangi bir şekilde bir ülkeye ya da bankaya ait değildir, Bitcoini kontrol eden bir merkezi sistem bulunmamaktadır. Bu yüzden basitçe Bitcoin kendi değerini kendisi belirlemektedir, peki bir Bitcoin ne kadar? İlk piyasaya çıktığı 2010 yılından yaklaşık 2013 yılına kadar Bitcoinin değeri en fazla 247 Türk Lirası değerine çıkmıştır. Sonrasında giderek artış gösteren Bitcoin 3 Haziran 2017 saat 08:00 coindesk sitesine göre bir Bitcoin 9050.61 Türk Lirası değerindedir.

Peki Bitcoin neden düşüyor ? Talebine ve algoritması doğrultusunda Bitcoin hesaplama da kendi kendine yapılmaktadır. Tabi döviz büroları gibi Bitcoinide aldığını siteye göre bu değerler değişkenlik göstermektedir.

Bitcoin Nasıl SatılırBitcoin Madenciliği

Bitcoin nasıl üretilir ? Yeni Bitcoinler “madencilik” olarak adlandırılan rekabetçi ve merkezi olmayan bir süreçle üretilir. Bu süreç, bireylerin kendi hizmetleri için şebeke tarafından ödüllendirilmesini içerir. Bitcoin madencileri, işlemleri özel donanım kullanarak işlemeyi ve ağın güvenliğini sağlıyor ve karşılığında yeni Bitcoin topluyorlar. Bitcoin protokolü, yeni Bitcoinlerin sabit bir oranda oluşturulacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, Bitcoin madenciliğini çok rekabetçi bir iş haline getiriyor. Ağa daha fazla madenci katıldığında, kar elde etmenin giderek zorlaştığı ve madencilerin işletme maliyetlerini düşürmek için etkinlik aramaları gerekir. Hiçbir merkezi makam veya geliştirici, karlarını artırmak için sistemi kontrol etmek veya değiştirmek için herhangi bir güce sahip değildir.

Dünyadaki tüm Bitcoin düğümleri, sistemin uymasını beklediği kurallara uymayan her şeyi reddedecek. Bitcoinler azalan ve öngörülebilir bir oranda oluşturulur. Her yıl yaratılan yeni Bitcoin sayısı, bitmiş hali yayımı tamamen durduğunda otomatik olarak yarıya bölünür ve toplam 21 milyon Bitcoin ortaya çıkar. Bu noktada, Bitcoin madencileri büyük olasılıkla çok sayıda küçük işlem ücretleri ile desteklenecek.

Bitcoin satış yöntemleri

Bitcoin nasıl satılır ? Bitcoininizi nasıl satılacağına karar verirken, öncelikle durumunuza en uygun yöntemi düşünmeye ihtiyacınız vardır: Bitcoin’i çevrimiçi satıyor ya da bizzat kendimiz satıyoruz. Her seçeneğin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bitcoini çevrimiçi olarak satmak, bitcoin ticaretinin daha yaygın bir yoludur. Şu anda çevrimiçi bitcoin satmak için bilinen üç yol vardır. Birinci yol doğrudan bağlantıyı kolaylaştıran başka bir kişi ile yapılan ticareti kapsar. İkincisi, ticaretinizin başka bir şahıs yerine borsayla yapıldığı bir çevrimiçi alışveriştir. Son yol ise sahiplerin kredi ya da bankamatik kartlarıyla şifreleme oranını elde etmek isteyen başkaları aracılığıyla bitcoin eşliğinde indirimli mallar almalarını sağlayan yeni eşler arası ticaret pazarı. İki grup, bir tür eşler arası alışverişte her iki sorunu da çözmek için bir araya getirilir.

1- Direkt satış: Bu tür satış yapısını sunan web siteleri, ABD’de Coinbase ve LocalBitcoins ve Birleşik Krallık’ta BitBargain UK ve Bittylicious’dir. Bu sitelerde, genellikle satıcı olarak kaydolmanız gerekir. Bu, kimliğinizin doğrulanmasını içerir. Kayıt olduktan sonra, satmak istediğinizi bildiren bir teklif gönderebilirsiniz ve bir alıcı sizinle alışveriş yapmak istediğinde web sitesi sizi uyaracaktır. Buradan, etkileşiminiz yalnızca alıcıya aittir, ancak ticareti tamamlamak için web sitesini kullanıyorsunuzdur.

2- Döviz veya Borsa üzerinden satış: Bitcoinleri satmanın diğer bir yolu ise online döviz ya da borsa sitelerine kaydolmaktır. Yine kimlik doğrulaması gerekse de satışı bir kurum olarak yaptığınızda bu kadar fazla detay vermek zorunda kalmayacaksınız. Borsalar, herkesin fonlarını elinde tutan bir aracı olarak hareket eder. Satmak istediğiniz para biriminin miktarını (miktarını) ve satmak istediğiniz para biriminin türünü (örn. Bitcoin) ve satmak istediğiniz birim başına fiyat belirten bir “satış talimatı” koyarsınız. Birisi eşleşen bir satın alma talimatı yerleştirdiğinde, döviz işlemleri tamamlar. Para daha sonra hesabınıza yansıtılacaktır. Bu kullanım kolaylığına eşlik eden dezavantaj, fiat para birimleri için sabit para satıyorsanız, bu fonları bankanıza çekmeniz gerekir. Döviz likidite problemleri veya bankalarıyla ilgili sorunlarla karşı karşıya kalırsa, fonlarınızı almanız zaman alabilir. Mt. Gox iflas etmeden önce bu sorunları yaşattığı kullanıcılarından dolayı da ünlü olmuştu.

3- Eşler arası ticaret pazarı: Bitcoin alanındaki en yeni gelişmelerdendir. Brawker ve Purse gibi belirli ve tamamlayıcı ihtiyaçları olan iki grubun bir araya getirilmesine yol açan sitelerin ortaya çıkmasıdır. Birinci grup, henüz dijital para birimlerini doğrudan kabul etmeyen sitelerden mal satın almak için Bitcoin kullanmak isteyen kişilerdir. İkincisi, kredi kartıyla veya bankamatik kartıyla birlikte Bitcoin satın almak isteyen diğer kişilerden oluşur. Pazar, etkili bir şekilde Bitcoini satmak ve diğerine indirimli mallar sağlamak için eşleşen gereksinimleri olan bireyleri bir araya getirir. Pazar, kullanıcılara platform, faturalı cüzdan ve işlemler için emanet sunarak aracılık yapıyor.

Bitcoin Sistemi Güvenirliği

Bitcoin, yeni nesil dijital ortamlar aracılığı ile kullanılan para birimi olduğundan dolayı pek çok kişi için merak edilen konulardan biri de güvenlik konusudur. Bitcoin işlemlerinin özellikle dijital ortamlar aracılığı ile yapılması kullanıcılar tarafından kuşkulu yaklaşıma neden olmuştur. Fakat bitcoin kriptografi ve protokol teknolojisini bir arada bulundurduğu için oldukça güvenli bir alt yapıya sahiptir. Dünyanın pek çok yerinde kabul görmüş olan bitcoin yazılımı, kullanıcı sayısının fazla olmasından dolayı da güvenirlik seviyesini yükselterek, yazılım ve donanım ağını geliştirmiştir. Bu açıdan hem kullanıcılar hem de bitcoin üzerinden yatırım yapan kişiler için oldukça güvenilir bir ortam sunmaktadır.

Bazı zamanlarda görülebilen güvenlik kusurları genel olarak kullanıcı boşluklarından ve kullanıcıların yapmış olduğu hatalardan kaynaklanmaktadır. Sistem içerisinde kullanıcılar kendi güvenliklerini cüzdanlarını muhafaza ederek sağlayabilir. Fakat bitcoin cüzdan bilgileri ile ilgili bir paylaşım kullanıcıların güvenlik standartlarını düşürmesine neden olacaktır. Zaman içerisinde cüzdanların silinmesi, çalınması ya da kaybedilmesi söz konusu olduğunda kayıp garantisi sunan servisler de bu alanda güvenliği artıran unsurlardan biri haline gelmiştir. Bitcoin sisteminin zamanla daha çok kullanıcı bulması güvenlik konusunda yazılımları da artırarak, güvenliği tehlikeye atacak riskleri ortadan kaldırmıştır.

Bitcoin Yasal Bir Sistem Midir?

Bitcoin, dünyanın farklı yerlerindeki pek çok ülke tarafından kabul edilmiştir. Ülkelerin bu sistemi kabul etmesi, bitcoin dijital para birimini de yasal hale getirmiştir. Fakat bazı ülkeler devlet politikasına ters düştüğünü öne sürerek, bitcoin işlemlerini ülke sınırları içerisinde yasaklamıştır. Bu yasaklamalar, o ülkelerde bitcoinleri de yasal olmayan işlemler arasına dahil etmiştir. Tayland gibi ülkeler ise bitcoin işlemlerini tamamen yasaklamamış belli kısıtlamalar getirmiştir. Tayland hükümeti bitcoin işlemleri için getirmiş olduğu yasaklamalar genel olarak alışverişler konusundadır.

Her ülke bitcoin sistemi üzerinde kendi politikalarına göre yasallık çerçevesini çizmiştir. Bazı ülkeler ticarete konu olmadığını ileri sürerek sistemi yasa dışı olarak göstermiş bazı ülkelerde işlemlerin oldukça hızlı yapılabilmesi ve piyasada görülebilecek risklerden uzak kaldığı düşüncesi ile bitcoini yasal hale getirmiştir. Bu durumlar doğrultusunda dünya genelinde bitcoin işlemleri yasaldır ya da yasal değildir gibi bir ibare kullanmak pek doğru olmayacaktır. İşlemlerin yasallık çerçevesi tamamen bulunduğunuz ülke ile ilgili bir durumdur. Bunun yanı sıra dünya genelinde para transferleri konusunda yeni atılımlar sunan bitcoin sistemi ile ilgili pek çok ülke de farklı politikalar geliştirerek, sistemin hem kullanıcı bulmasına yardımcı olmuş hem de hukuki çerçeveler ile sistemde belli politikalar sağlamıştır.

Bitcoin Sisteminde Tüketicilerin Korunması

Bitcoin, sisteme dahil olan kullanıcıların işlemlerine herhangi bir müdahale de bulunmamaktadır. Bu nedenle, kullanıcılar sistem içerisinde istedikleri gibi operasyonları gerçekleştirmektedir. Kullanıcılar para transferleri gerçekleştirerek, diledikleri gibi alışveriş yapabilir, ödeme alabilir ve gerekli durumlarda ödemelerini karşı tarafa iletebilir. Tüm bu işlemler esnasında herhangi bir izin söz konusu değildir. Toplu halde organizasyon söz konusu olduğunda çoğunluk imzası ile hareket edilmesine izin veren ağ, kullanıcıların çoğunluğu tarafından imzalanan işlemlere izin vermektedir. Bu işlemler ileride görülebilecek anlaşmazlıkların da önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bitcoin sistemi güvenilir alt yapısı ve zamanla geliştirilen yüksek güvenirlikte ki yazılımları sayesinde de tüketicileri koruyabilmektedir. Yazılım ve donanım ile sağlanan güvenliğin dışında kişinin bireysel cüzdan ve hesap korumaları genel olarak kendisine aittir. Fakat herhangi bir dolandırıcılık söz konusu olduğunda koruma isteme hakkı bitcoin kullanıcılarına sunulmuştur.

Bitcoin Oluşturma Yöntemi

Bitcoinler, madencilik adı verilen rekabetçi ve bir o kadar bağımsız işlemler ile oluşturulmaktadır. Madenciliğin esas anlamı ağ üzerinde yer alan kullanıcıların yapmış olduğu işlemler ve bu işlemler ile yapacağı hizmetlerin karşılığıdır. Kullanıcılar işlem onaylama, onay akış hızı gibi sistem üzerinde blok ağlarına dahil olarak sisteme hizmet vermektedir. Bu hizmetin karşılığı olarak sistem ödüllendirme yapmaktadır. Bu ödüller genel olarak bitcoin madenciliği olarak bilinmektedir. Bu şekilde madencilik işlemleri ile kişiler bitcoin oluşumları sağlayabilirler. Bitcoin protokolü çerçevesinde bitcoin madenciliği devam etmekle birlikte kullanıcılara belirli oranlarda bitcoin kazanma ve madencilik hizmeti sağlama olanakları tanınmıştır. Bu açıdan bitcoin sisteminde madencilik faaliyetleri oldukça rekabetçi bir sisteme dayanmaktadır.

Blok ağ üzerinde kişi sayısı arttıkça bitcoin oluşturma işlemleri azalmaktadır. Bu nedenle, özellikle son zamanlarda bitcoin kullanıcılarının artması ile birlikte madencilik işlemlerinden bitcoin oluşturma fırsatları oldukça azalmıştır. Madencilik konusunda hiç bir şekilde yönlendirme ya da kar artırıcı politika uygulanamaz. Çünkü sistemin uyması ve yapması gereken kurallar vardır. Bu kuralların dışına çıkmak mümkün değildir.