Bitcoin Nasıl Satılır?

Ana sayfa » Bitcoin » Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin, hiçbir kuruma veya otoriteye bağlı olmayan, dijital bir para birimidir. Açık kod kullanılarak yapılmış ve dağıtık bir yapıdadır. Sistem ilk hayata geçirilirken 21 milyon adet üretilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayıya ulaşıldığında daha fazla bitcoin üretilmeyecektir.
bitcoin-nasil-satilir

bitcoin-nasil-satilir

Bitcoin sahipleri ellerindeki bu sanal paraları nakit paraya çevirmek için çeşitli siteleri kullanmaktadırlar. Bu konuda TRCoins adlı site 7 gün 24 saat bu işlemlerin yapılabileceği bir sitedir. Bitcoin satma işlemi sırasında herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur ayrıca herhangi bir üyelikte gerektirmeyen sitede bitcoin satma işlemim rahatlıkla yapılabilir. Bitcoinleri satmak için sitenin canlı destek hattından yardım istenir. Burada satılacak miktar bilgisi paylaşılır ve kur bilgisi ile ödenecek miktar öğrenilir. Daha sonra banka hesap bilgileri verilerek paranın hangi hesaba aktarılacağı belirtilir. Canlı destek operatörünün vereceği cüzdan hesabına bitcoinler gönderilir ve kontrol edildikten sonra para hesaba aktarılır. İşlem bittikten sonra yapılan tüm görüşmelerin istenirse mail olarak istenirse de çıktı olarak kopyası alınabilir. Ödeme işlemleri en geç 10 dakika içerisinde hesaba aktarılır. Bitcoin dolar hesaplama işlemleri yine bu sitede yapılabilmektedir.

Bitcoin Nasıl Alınır ve Nasıl Satılır?

Bitcoin alıp satabilmek için öncelikle güvenilir bir siteden bir cüzdan indirmek gerekir. Bu cüzdan kriptolu paraları saklayan bir kasa gibidir. Bitcoin cüzdan kullanılarak, para transferleri gerçekleştirilebilir ve dünyadaki bazı alışveriş sitelerinden alışverişler yapılabilir. Bitcoinin değerini arz ve talep belirliyor. Bu yüzden kur oranı çok değişken bir yapıya sahip bir para birimidir. Kurun değeri saniyeler içerisinde değiştiğinden çok yüksek meblağlar kazanılabileceği gibi çok yüksek meblağlarda kaybedilebilir. Dünyada bitcoin alternatif bir yatırım aracı olarak görülmesine rağmen, herhangi bir otoriteye bağlı olmaması güvenilirliği konusunda soru işaretleri bırakıyor. Bitcoin dolar kuru 3,731 $ olarak işlem görmektedir. Bitcoin dolar çevirme işlemleri çeşitli siteler vasıtasıyla yapılabilmektedir.

Bitcoin son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanılmaya başlamıştır. Kullanımının kolay ve ücretsiz olması, benzer uygulamaların Türkiye pazarından çekilmeleri, bir yatırım aracı olarak görülmesi ve anonim bir yapıda olması nedeniyle rağbet görmeye başlamıştır. Ülkemizde bitcoin yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Diğer para birimlerine göre daha hızlı değer kazanması bunun en büyük sebebidir.

Bitcoin Dolandırıcılığı

Çoğu site bitcoin işinde kullanıcıların haklarını gözetirken, birçok site de insanların cebine göz dikerek, dolandırıcılık faaliyetleri yürütmektedirler. En çok görülen bitcoin dolandırıcılığı faaliyeti ponzi şemasıdır. Bu sistemde ilk giren kullanıcılar belli miktarlarda paralar kazanırlar ancak sisteme sonradan dâhil olanlar sadece olmayan bir şeye para yatırdıklarının farkında bile değildirler. Sistemde az bir yatırım ile çok paralar kazanılacağı ancak bunun referans ile getirilen yeni üyelerden kazanılacağı belirtilir. Kullanıcılarda farkında bile olmadan bu dolandırıcılığa ortak olarak yeni üyeler getirirler. Bu yüzden ponzi kesinlikle girilmemesi gereken bir dolandırıcılık faaliyetidir. Sahte bulut madenciliği de bir başka dolandırıcılık yöntemidir. Burada da site elinde çok büyük donanımlar olduğunu deklare ederek üye çeker ve bu da ponzi gibi bir süre sonra çöker ve para yatıranların çoğunun parası boşa gider. Bitcoin cüzdan uygulamaları da son zamanlarda dolandırıcıların ilgi odağı olmaya başladı. Sahte cüzdan uygulamaları bir süre sonra paralarla ortadan kaybolmaktadır. Exchange siteleri de iyi seçilmeli ve her siteden al sat işlemi yapılmamalıdır. Son olarak Phishing yöntemi ile dolandırıcılar bazı exchange sitelerinin aynısını yaparak kullanıcıyı bu sitelere çekerler ve kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra tüm bilgiler dolandırıcıların eline geçer ve gerçek exchange sitesindeki tüm hesap boşaltılır.

Bitcoin Nasıl Satılır

Bitcoin doğrulanmamış işlemler bazı günlerde olabilmektedir. Bunun sebebi blok boyutunun 1 mb ile sınırlı olması ve bir blok bu boyutu geçtiği zaman onaylama işlemi gecikebiliyor. Birde internet üzerinde bazı siteler bitcoin dönüştürücü hizmeti vermektedir. Bitcoin alıp bunu cüzdan da bekletip daha sonra değerlendirmek isteniyorsa bu iyi bir fikirdir. Ancak bitcoin üzerinden ticaret yapmak pek akıllıca bir iş değildir. Bitcoini çok fazla alıp satmak, çok fazla transfer komisyonu ödemek anlamına gelmektedir. Bu nedenle bitcoin alındığı zaman, bunları daha sonra değerlendirmek üzere cüzdan hesabında tutmak akıllıca bir davranış olur.

By | 2017-12-29T16:43:43+00:00 Aralık 11th, 2017|Categories: Bitcoin|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment