Bitcoin

Bitcoin Nasil Ortaya Çıktı? Bitcoin

Bitcoin Nasil Ortaya Çıktı?

  • 117

Yakın zamanda dijital para birimi olan bitcoin döviz alanında birçok ilerleme kaydetti.2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından testten geçirilen bitcoin sanal bir para birimidir. 2008 senesinde ortaya çıkan Amerika Merkez Bankasın’nda olan morgage krizi parasal olarak genişlemeye gidilmesine sebep oldu. Bu durum piyasalarda yeni bir ihtiyacın çıkmasına zemin hazırladı. Bu ihtiyacın olması dijital para biriminin ortaya çıkmasına yol açtı. Oluşan krizde ekonomiyi canlandırmak için para basma makineleri kullanımı artmış, bu kullanım dolarda değer kaybı olması ve doların piyasadaki güveninin azalmasına yol açtı. 

Merkez bankalarının en önemli iki gücü olan Dolar ve Euro gibi önemli bir seviyede olan dövize olan güvenin azalmasıyla insanların güven veren yeni bir yol bulunmasında rol oynadı. Daha önceleri dijital para birimi denemeleri olmuştur lakin Double Spending adı verilen ikili harcama sorunuyla karşılaşılmıştır. Sadece veriden ibaret olan sanal para birebir aynı olan verinin çoğaltılarak bir kere daha kullanılmasına olanak sağlamaktaydı. Yani aynı jeton kopyasının yapılarak birçok kere kullanılmasıdır. Bitcoin de Double Spending sorununu Block Chain adı verilen bir bilgisayar ağı çözmüştür. 2009 yılında bitcoin dolar karşılığı 1 Dolar tam olarak 1,30903 Bitcoin olarak belirlenmiştir.

Bitcoin değeri nasıl belirleniyor?  Arz ve talep şartları arasında olarak belirlenen bitcoin değeri piyasa da yerini almaktadır. Yani talebe bağlı olarak değeri belirlenmektedir.

Bitcoin nasıl kullanılmaktadır?  İnternet aracılığıyla kimlik bilgileri verilmeden açılabilen sanal cüzdan ile birçok işlem yapılabilmektedir.İlerleyen yıllarda bitcoin paranın kağıt para yerine kullanılmaya başlanacak olması çok mümkün. Bitcoin, kağıt para gibi bir para cinsi değildir. Sanal alemde satın alabileceğiniz, madenlerden kazanabileceğiniz bu para cinsini internetten alışveriş yaparken, faturalarınızı öderken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bitcoin hiç bir merkez bankaya ait değildir, ama tüketici sayısının hızla artımı ile beraber Merkez Bankası bile, bitcoini bir değer birimi olarak görmeye başladığını belirtti. Bitcoin nedir sorusuna verebileceğimiz en tatmin edici cevap, oyun oynayarak veya bitcoin satın al işlemini tamamladığınız da, isterseniz paranızı internette alış veril yaparak harcayabileceğiniz gibi dilerseniz de, madeninizi güçlendirip daha fazla bitcoin kazanabilirsiniz.

Geleceğin para birimi bitcoin olabilir mi: Bir çok kullanıcı açısından olası gözüken bu durum, internet ağının hızlıca yayılması sayesin de geleceğiniz para birimi olarak değerleneceği öngörülüyor. Zaten sosyal hayatta neredeyse bütün ihtiyaçlarımızı internetten almaya başladık, büyük bir pazar haline gelen internet kendi parasını da yaratabilir.

Bitcoin değeri ne kadar, bitcoin nasıl alabilirim: Bitcoin değeri diğer paralarda da olduğu gibi arz talep uygulaması sayesin de değerleniyor. Bitcoin alma talebi arttığın da, değerlenen bitcoin parası, talep düştüğün de ucuzluyor. Normal paraya göre Merkez Bankası'na bağlı olmayan ve internet üzerinden alışveriş imkanı sağlayan bitcoin para diğer para cinslerine göre tek farkı bu. Bitcoin kazanabileceğiniz gibi satın da alabilirsiniz. Bitcoin satılma alma işini internet üzerinden pek çok sayfada aktif olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bitcoin Kazanma Bitcoin
Bitcoin Harcama Bitcoin
Bitcoin Bitcoin
Bitcoin Rehberi Bitcoin

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?