Bitcoin Nasıl Alınıp Satılır

Bitcoin nasıl alınıp satılır sorusu ,alım satım işlemlerinde ihtiyacınız olan şey Bitcoin marketlerdir. İnternette bir arama yaptığınızda bu bitcoin marketlerden sürüsüne bereket bulabilirsiniz. Ama tabi ki bu hepsinin güvenli siteler olduğu anlamına gelmez ufak bir araştırmayla hangi marketleri kullanmanız gerektiğini, hangi marketlere güvenebileceğinizi bulabilirsiniz.

Bitcoin marketleri kullanabilmeniz içinse kendiniz için bir Bitcoin cüzdanı indirmeniz gerekmektedir. Bitcoin cüzdanı, içinde Bitcoinlerinizi şifreleyerek koruduğunuz, sizin Bitcoin alışveriş yapma kaydını tutan, bilgisayarınıza indirdiğiniz bir dosya şeklinde dijital cüzdanlarınızdır.

Cüzdanınız ile marketlerden yaptığınız alım satımlar sonrasında Bitcoin paralarınızı dilediğiniz gibi çeşitli alanlarda harcayabilirsiniz. Bitcoin ile alışveriş yelpazesi günden günde genişlemektedir. İsterseniz Bitcoinleriniz ile istediğiniz Bitcoin borsasına girip paranızı değerlendirebilirsiniz. Bitcoin borsasından bahsetmişken Mt. Gox’tan bahsetmemek olmaz. Bitcoin mt gox, dünyanın en ünlü Bitcoin borsasıdır. Ve işin ilginç tarafı Mt.Gox iki yıl önce teknik aksaklıklardan dolayı insanların borsadaki paralarını verememesinden bir ay sonra kepengi indirip dükkânı kapatmasıdır, yani borsanın çökmesi. Kimileri borsanın kendi içlerinden birileri tarafından soyulduğunu söylüyor, kimileri ise bir siber saldırının kurbanı olduklarını, kendilerinden gelen net bir açıklama olmamasına karşın gerçek şu ki, bu çöküşün altında kalan 744,408 Bitcoin yani şimdinin kuruyla hesaplarsak 450 milyon doların üzerinde bir para borsayla çökmüştür.

Dünyanın en ünlü Bitcoin borsası olarak anılan Mt.Gox’un çöküşünün ardından insanlar Bitcoin borsalarının güvenliklerine doğal olarak şüpheyle yaklaşmışlardır fakat o zamandan bugüne kadar gereken bazı dersler çıkarılmış güvenlikler tabi ki artırılmıştır ne kadar yeterli olduğunu zaman geçtikçe hep beraber öğreneceğiz.

Bitcoin Nasıl Elde Edilir

Bitcoin elde etmenin birçok yolu var bunlardan birincisi Bitcoin marketler. Bitcoin marketler aracılığı ile kullandığın para birimiyle o a anki kura göre ne kadar Bitcoin ediyorsa Bitcoin satın alabilir aynı zamanda bu şekilde de satabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise Bitcoin madenciliği. Madenciliğin modası ne kadar geçmiş olsada biraz üzerinden geçelim.  Kişiler Bitcoin aramak için özellikle güçlendirilmiş bilgisayarlarla madencilik yaparak Bitcoin bulmaya çalışırlar. İlk zamanlar madencilikle hatırı sayılır Bitcoin bulunurken 2010 dan sonra madencilik olayı sönmeye başlamıştır.

Bitcoin Nasıl Alınıp SatılırDaha çok insanın Bitcoin ve madencilikten haberi olduktan ve Bitcoin bulmak aşırı zorlaştıktan sonra üçüncü parti sistemler devreye girerek diğer bir Bitcoin elde etme yöntemi olan Bitcoin havuzlarını oluşturmuşlardır. Bitcoin havuzlarından faydalanmak isteyen insanlar bu sisteme üye olduktan sonra cihazlarını bu havuza yönlendirerek Bitcoin ararlar. Sistemin buradaki rolü ise birçok insanın cihazlarını aynı havuzda birleştirerek daha güçlü bir Bitcoin arama motoru oluşturmalarına olanak sağlamak. Yani güç birliği yapıp daha fazla Bitcoin bulma amacıyla üyeler toplamak. Tabi bulunan Bitcoinler herkesin ortaya koyduğu cihaz gücüne göre kişilere dağıtılıyor. Diğer Bitcoin elde etme yöntemi Bitcoin musluklarıdır.

Bitcoin Muslukları

Bitcoin musluklarından faydalanmak için öncelikle bir cüzdana sahip olmanız gerekir. Cüzdanınızı aldıktan sonra Bitcoin musluk sitelerine girip sitenin istediği alana cüzdan adresinizi yazdıktan sonra varsa doğrulama metinlerini geçip sitenin Bitcoin vereceğini ima ettiği butona tıklanarak sitenin vadettiği kadar Bitcoin hesabınıza geçmiş olur. Peki, bu inşalar durduk yere neden bu muslukları yapıp Bitcoin dağıtıyorlar hayrat mı bu musluklar? Tabi ki kimse babasının hayrına en azından bu zamanda musluk falan açmaz. Bu musluk sitelerini yapanların amaçları sitelerine koydukları reklamlar vasıtası ile Musluklara koydukları paradan fazlasını kazanmayı amaçlamalarıdır.

Eğer musluğa koyduğu paradan fazlasını kazanırsa amacına ulaşmış olur kazanamazsa zarar etmiş olur ve sitesini fazla sürmeden kapatır. Bu musluklardan elde edilen para Bitcoin’in alt birimi olan satoshi olarak verilir. Satoshiyi bizdeki kuruş gibi düşünebiliriz. 1 satoshi = 0,00000001 Bitcoin olacak şekilde hesaplanır. Musluk sitlerinden gelen parada 20-30 bin satoshi ise memnun kalmalısınız. Son olarak Bitcoin elde etmek için veya Bitcoinlerinizi çoğaltmak için riskli 2 yöntem kaldı. Bunlar Bitcoin ile kumar oynatan siteler ve Bitcoin borsaları. İki seçenekte oldukça riskli hele kumarı tavsiye etmesem de yeri gelmişken söylemek istedim.

Buraya kadar olan yazımda Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin nasıl kasılır? Bitcoin nasıl kazanılır 2018 gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Günümüzü meşgul eden yepyeni bir ödeme sistemi ve borsa düzeni bitcoin sistemi kısaca “btc” olarak ekonominin gündemindeki yerini aldı. İlk olarak 2009 yılında ortaya çıkan bu ödeme sistemi ardından yayılarak Avrupa ülkelerine de taşındı. Şu an çıkış yeri olarak Japonya ve Çin ülkeleri tamamen bitcoin sistemine odaklanmış durumda. Amerika Birleşik Devletleri tarafından da meclis gündemine alınan bu sistem elverir ki yakın bir zamanda da tüm Avrupa ülkelerini etkisi altına alacağa benzemektedir. Bu anlamda da sistemin hakkında çok şey yazılıp çok şey çizileceğe benzemektedir. Bu bakımdan bitcoin sisteminin tüm yönleriyle ele alınıp incelenmesi ve alım satım işlemleri hakkında birtakım ipuçları verilmesi amacıyla yazının hazırlanmasına gerek duyuldu.

 

 Bitcoin alım satımında dikkat edilecek hususlar

 

Bitcoin sanal para birimi olarak kabul edilir. Fakat başlıca sanal para birimi olarak sıradan bir birim değildir. Adından da anlaşılacağı gibi her bir yeni bit üretilerek parasal anlamda daha değerli yeni bir değer ortaya çıkmaktadır. Buna bitcoin madenciliği adı verilmektedir. Bitcoin üreticilerinin üzerinde sıklıkla durmuş oldukları bu bitcoin madenciliği gerçek anlamda bitcoin üretmeye ve bu anlamda kazanmaya dayanır. 1 bitcoin = 43,700 TL olarak kabul edilmektedir. Bu resmi olarak internet sayfasında yer almaktadır. Bu arada bitcoin resmi internet sayfası demişken bitcoinin bağlı bulunduğu herhangi bir kurum bulunmamaktadır. Tamamen anonim bir yapısı vardır. Günümüzde çeşitli borsa sistemleri bitcoin işleyişi adına bunu belirtmektedirler. Yoksa bitcoinin herhangi bir ekonomik sistemle uzaktan yakından irtibatı bulunmamaktadır.

 

Alım satım süreci bitcoin madenciliği üzerinedir. Mining yani madenciler ürettikleri bitcoinleri piyasada satışını yaparak alım satım işlemine girmektedirler. Alımda bulunan kişi de yine bir sonraki gün sürekli artış yapacağını bildiği için bir başkasına satmakta ve bu şekilde aslında herkesin kazandığı bir sistem olarak karşımızdaki yerini almaktadır. Bitcoin sistemi işte bu özelliği bakımından tamamen riskin yer aldığı bir borsacılık olarak kabul edilmemekte sanal para birimi olarak geçmektedir. Bir diğer önemli olan husus da şudur ki bitcoin sisteminin ortaya koymuş olduğu özellikler arasında üretiminde gerekli olan bir üretim aracının var olmasıdır. Şimdi de bunu bir başka başlık altında toplamak gerekmektedir.

 

Bitcoin üretiminin başlıca materyalleri

 

Üretim araçları her ekonomik yapıda var olması gereken bir şeydir. Ve bunun olması da zorunludur. Kimisi sermayesiyle ekonomik üretim yaparken kimisi emeğiyle yapmakta ve bu şekilde üretime doğrudan bir katılım sağlanmaktadır. Bu anlamda da bitcoin madenciliği bir üretim aracını tamamen 21. yüzyıl teknolojisine dayandırmıştır. Bu üretim araçları olarak da 21. yüzyıl ekran kartlarına sahip bilgisayarlar, 21. yüzyıl teknolojisine sahip bilgisayarın mobil cihazları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sisteme sahip kişiler öncelikle hesap cüzdanı adıyla bilinen bir bitcoin hesabı oluştururlar. Ardından bitcoin üretmek için bitcoin madenciliğine başlarlar.

 Bitcoin alım satımı

Bitcoin üretiminde dikkat edilmesi gereken şey sayısal analizleri son derece iyi yapmaktır. Yoksa bitcoin üretimi oldukça geçersizdir. Bununla beraber yine bitcoin madenciliğinin öne çıkan bir unsuru olarak üretimde daima süreklilik sağlamak esasıyla alım satım işlemlerine de gidilmektedir. Genellikle alım satım işlemleri bir borsanın hisse senedi işlemlerine benzetilebilir. Burada bitcoin üretiminde bitcoinlerin cinsini iyi belirlemek ve bunların alımını ya da satımını buna göre oluşturmaya karar vermekten geçmektedir. İşte bu nedenle de başlıca öne çıkan bir durum olarak bitcoin üretiminin son derece titiz bir analiz çalışması gerektirdiği kesinlikle dikkatlerden kaçmaması gereken unsurdur.

Bunun dışında kalması amacıyla bitcoin madenciliğinin sanal apara birimi olarak kullanımının son derece önemi anlaşıldığına göre gelecekteki yeni bir sanal para birim olacağında da şüphe yoktur. Bu da insanların bankaları bir yana bırakarak paralarını değerlendirmek adına yeni bir yönteme girişeceğinin sinyallerini vermesi adına son derece öne çıkan unsur oluşturmaktadır. Bitcoin adındaki bu unsurla da dikkat edileceği üzere sağlanan tüm üretim araçlarının yerli yerinde kullanımı ve bunların bitcoin piyasasında satım işlemi her yönüyle önemlidir. Bir bitcoin üreticisinin madencilik işi yaparken mutlaka bilmesi gerekenlerin arasında en yeni erkan kartına sahip olup olmadığını belli aralıklarla yapacağı güncellemelerle anlayacaktır. Bu da bitcoin üretimine bir başka bakış açısı olarak öne çıkan bir diğer küçük ipucunu oluşturur.