0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bitcoin Makinesi Nedir-Nasıl Kurulur-Ne Kadar Elektrik Harcar?

09 Ekim 2017
21 kez görüntülendi
Bitcoin Makinesi Nedir-Nasıl Kurulur-Ne Kadar Elektrik Harcar?

Bitcoin Makinesi Nedir-Nasıl Kurulur-Ne Kadar Elektrik Harcar?

Satoshi Nakamoto takma adlı bir yazılım geliştiricisinin 2008 yılında deneysel olarak başlattığı Bitcoin, herhangi bir resmi kuruluşa, merkez bankasına, ülkeye bağlı olmayan dijital para birimidir. Bitcoinler, piyasalarda bulunan ülke para birimleriyle alınıp satılabilir, herhangi bir aracı kuruma gereksinim duyulmaksızın kullanıcılar arası transferi mümkün para birimleridir. Günümüzde birçok yer, Bitcoin’i ödemelerde kullandırmaktadır. Dijital borsalarda Bitcoin al sat yaparak zengin olanların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Euro ve Dolar’a dişli bir rakip olarak görülen dijital para Bitcoin’in kısaltması BTC, sembolü ise ฿ işaretidir.

Dijital Para Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretim işlemine ingilizcede “mining” yani madencilik deniliyor. Madenciliğin tek amacı bitcoin çıkarmak değildir. Hesaplama yetkisini kullanan madenci, işlemi gerçekleştirirken sistem ağının güvenini sağlamayı ve sistem içindeki her kullanıcıyı eşzamanlı hale getirmeyi amaçlar. Merkezi bir sistemin kontrolu söz konusu olmadığı için süreci çalıştırma ve sistemi gözetme işlerini belli bir ücret karşılığında Bitcoin madencileri yapar.

Bitcoin madenciliği yapmak isteyen kişilerin konuya çok iyi hakim olmalarının yanı sıra, yüksek performanslı bir bilgisayara sahip olmaları gerekiyor. Başlarda bilgisayarların işlemcisiyle (CPU) yapılan madencilik, şimdilerde işlemcilerden çok daha hızlı çalışabilen GPU yani ekran kartları ile yapılmaktadır. Ne kadar iyi bir ekran kartına sahip olunursa, madencilikten o kadar yüksek bir performans elde edilmektedir. Ayrıca sadece Bitcoin madenciliği için özel tasarlanmış sistemler de mevcuttur. Çeşitli Bitcoin Türkiye forum sitelerinden faydalanarak, daha detaylı bilgilere ulaşmak mümkündür.

Bitcoin Madenciliği İçin Özel Tasarlanmış Sistemler

Eskiden insanlar evlerinde kendi bilgisayarlarından Bitcoin üretebiliyorlardı ama sektör öyle bir ilerledi ki şu anda eldeki donanımlar ile Bitcoin üretmek imkansız bir hal aldı. Bitcoin madenciliği yapabilen özel üretim cihazlar ortaya çıktı. Application Specific Integrated Circuit (ASIC) yani uygulamaya özgü tümleşik devreler adındaki makineler söz konusu Bitcoin çıkarma işlemini CPU ve GPU’lara göre daha hızlı ve daha verimli gerçekleştirebilmektedirler. Fakat bu makineler ülkemizde bulunmuyor, yurtdışından getirtmek gerekiyor ve çok pahalılar. Günün 24 saati açık kalması gereken makinelerin çok elektrik harcamaları ve Türkiye’de birim kiloWatt tutarının yüksek olduğu düşünülürse pek kazançlı bir yatırımmış gibi gözükmektedirler. Ayrıca bu makineler çok gürültülü çalıştıkları için ev ortamında pek tercih edilmiyorlar.

Bitcoin Nasıl Kullanılır? Bitcoin Adresi Nasıl Alınır?

Bitcoin’in kullanılabilmesi için bireyin bir cüzdan oluşturması gerekmektedir. Bu sanal cüzdanlara internet üzerinde çeşitli web sitelerinden rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Bitcoin cüzdan önerisi vermek gerekirse BlockChain.info sitesine girilip bireyler birkaç küçük işlemle kendi adlarına cüzdan oluşturabilirler. Kişiler dilediği kadar cüzdan oluşturabilirler, bu konuda bir sınırlama yoktur. Üstelik bu cüzdanlara bireyler kendi özel bilgilerini vermezler, güvenlidirler. Oluşturulan bu cüzdanla, bitcoin satın alabilir, bitcoin transferi yapabilir hatta bitcoin ödemesi alan işletmelerde alışveriş dahi yapabilirler.

Kredi Kartı ile Bitcoin Alınabilir mi?

Bireyler kendilerine ait bir debit kart ya da kredi kartı ile Bitcoin alma işlemini kolayca gerçekleştirebilir. Piyasada kripto para ve Bitcoin alım satım işlemlerine aracılık eden birçok şirket bulunmaktadır. Yapılan son geliştirmeler ve güncellemelerle kredi kartıyla BTC alma işlemi oldukça kolaylaştı.

Örnek vermek gerekirse Cex.io adlı sitede kredi kartı ile Bitcoin almak mümkün. Belli bir miktara kadar herhangi bir onay alınmaksızın siteden Bitcoin satın alınabilirken, cüzdan onaylatıldığı andan itibaren kişiye günlük 10 bin dolara kadar işlem yapma hakkı tanınıyor. Sitedeki Bitcoin fiyatları ise uluslararası piyasalar ile aynı düzeyde seyrediyor.

Bitcoin Olumlu ve Olumsuz Tarafları Nelerdir?

Herhangi bir ülkeye bağlı olmaması, o ülke içindeki siyasi ve ekonomik dalgalanmalardan etkilenmeyeceği ve hiç bir kurum ya da hiç kimsenin kişilerin Bitcoin hesaplarını kapayamacağı anlamını taşımaktadır.

Bitcoin hesaplarının kurulumu basittir. Banka hesabı açtırmaktan farklıdır, kişiler özel bilgilerini vermekle uğraşmazlar. Banka hesapları arasında transfer yapılırken işlem ücreti ödenir, fakat bu Bitcoin transferi yapılırken söz konusu değildir. Bitcoin’le yapılan gönderimler mesai saati, haftasonu, tatil gözetilmeksizin anında yerine ulaşır.

Bitcoin’in olumsuz taraflarından söz etmek gerekirse; bunlardan ilki, Bitcoin transferi yapan kişinin ve alıcının kimlik bilgilerinin gizliliği her türlü yasa dışı para aktarımına davetiye çıkarabilmesidir.

Kredi kartları kaybolduğunda ya da banka hesabı başkaları tarafından ele geçirildiğinde müracaat edilebilecek mecralar varken, bu Bitcoin hesapları için söz konusu değildir. Çalınmalara karşı Bitcoin’leri en iyi muhafaza etme yolu internet bağlantısı olmayan depolama alanlarıdır.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?