0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bitcoin Madenciliği Ve Kullanımı

17 Eylül 2017
20 kez görüntülendi
Bitcoin Madenciliği Ve Kullanımı

Bitcoin ilk olarak 2008 yılında deneysel bir proje ile dünyaya adını duyurmuş, 2009 yılında resmi olarak kullanımına başlamış bir elektronik para birimidir. İlk piyasaya çıktığı 2010 yılından yaklaşık 2013 yılına kadar Bitcoinin değeri en fazla 148 Amerikan Doları değerine çıkmıştır. Peki bir adet Bitcoin kaç dolar ? Sonrasında giderek artış gösteren Bitcoin 3 Haziran 2017 saat 08:00 coindesk sitesine göre bir Bitcoin 2572.97 Amerikan Doları değerindedir. Eğer kendi para birimimiz üzerinden Bitcoin değerine bakacak olursak Google’a bir Bitcoin kaç tl yazdığımız zaman 9005.41 Türk Lirası olarak gözükmektedir. Siteler arası kullanılan algoritmalara göre değer biraz değişiklik gösterebilmektedir. Ancak Amerikan Doları üzerinden kullandığımız coindesk sitesine baktığımız zaman, 2010 yılından yaklaşık 2013 yılına kadar Bitcoinin değeri en fazla 247 Türk Lirası değerine çıkmıştır. Sonrasında giderek artış gösteren Bitcoin 2 Haziran 2017 saat 08:00 coindesk sitesine göre bir Bitcoin 9030.61 Türk Lirası değerindedir. 

Bitcoinin kullanım alanları

Basitçe Bitcoinin değeri giderek artmaktadır. Tabi artan Bitcoin değeri Bitcoin kullanım alanlarını arttırmaktadır. Dijital bir para birimi olduğu için fiziksel para kadar fazla kullanım alanı olmasa da internet üzerinden neredeyse her mecrada kullanılabilmektedir. Bitcoin kullanımı özetleyecek olursak ticaret ve borsada, indirimli alışverişlerde , Darknet pazarı ve Ransomware, online bahislerde, Dijital ürünlerin alım veya satımlarında ve son olarak kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlarda görülmektedir. Tabi Bitcoini bu kadar fazla alanda kullanabilmek için pazarda bulunan Bitcoinler yetersiz kalabilmektedir. Bu yüzden Bitcoin mining adı altında Bitcoin madenciliği Bitcoin kasmak ya da kazanmak için yapılmaktadır.Madenciler, blockchain methodunu sürekli, eksiksiz ve değişmez olarak tutarlar ve yaptıkları her alım satım işlemini kaydettikleri için bu method aynı zamanda arşiv haline gelir. Her blok bir önceki bloğun kriptografik imzasını içermektedir, bunu da SHA-256 imzalama algoritması üzerinden bir önceki bloğa bağlamaktadır. Bu işlemde aslında blockchain methoduna kendi adını vermektedir. Biraz daha basite indirgersek Bitcoin kasmak için madenciler üzerinde algoritmaların döndüğü program çalıştırmaktadırlar. Bu programda algoritmaları kullanarak matematik problemlerini çözmekte ve bunun karşılığında belirli sayıda Bitcoin elde etmektedir. 

Bitcoin makineleri

Ancak bu Bitcoin kasma işinin bilgisayarda döndürdüğü algoritmalar ve işlemler yüksek işlemci ve gpu gücü gerektirmektedir. Bu durumu fırsat olarak gören bazı kişiler ya da kurumlar Bitcoin çıkartan ucuz cihazlar yapma girişimine girmişlerdir. Bu cihazlar Bitcoin makinesi olarak adlandırılmaktadırlar. Başlangıçta, Satoshi, Bitcoin’in bilgisayar CPU’larında çalışması için tasarlandı. Bununla birlikte, Bitcoin madencileri grafik kartlarından daha fazla karma güç elde edebileceklerini keşfettiler. Grafik kartlar daha sonra ASIC’ler (Application Specific Integrated Circuits) tarafından aşılmıştır. Günümüzde ciddi Bitcoin madenciliği, genellikle düşük maliyetli elektriğe erişimi olan, termal olarak düzenlenmiş veri merkezlerinde bulunan Bitcoin madencilik donanım ASIC’leri üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bir Bitcoin ASIC’yi, özel Bitcoin madenciliği bilgisayarları, Bitcoin madencilik makineleri veya “bit coin jeneratörleri” olarak düşünebiliriz. Block C ve AntMiner firmaları bu sektörde internet üzerinden ulaşımı ve satın alması en uygun cihazları üreten firmalar arasındadır. Her iki firmadan da 1700 Türk Lirası civarına bir Bitcoin kasma cihazı alabilmektesiniz. Ancak bu cihazlarda çalışma prensibi olarak algoritma döndürdükleri için belirli oranda Bitcoin kazandırma oranına sahiptir. Yani sürekli kazandırdıkları söylemek hayal perestlik olur. Ancak 1 Bitcoinin 8583 Türk Lirası dolaylarında olduğu düşünülürse bu fiyat seviyesindeki cihazları kullanmak oldukça karlı bir orta süreli yatırım olarak düşünülebilinir. Ancak bu cihazlarları Bitcoin tarlası şeklinde kullanmaya karar verirseniz uygun fiyatlarından dolayı çok fazla ısınabildikleri için çok iyi bir soğutma sistemi de kurmanız gerekmektedir. Tabiki de bu soğutma sistemi cihazların beraberinde yüklü bir elektrik faturası getirecektir. 

Bitcoin madenciliği 2018

Bitcoin madenciliği 2018 yılında Bitcoin madenciliğinin rekabeti giderek arttı. Ancak Bitcoin madenciliği üzerine toplanan tecrübelerden dolayı Bitcoin madenciliği için gereken en iyi donanımı bulmak kolaylaştı. İyi yanından bakıcak olursak, ASIC madencileri için muhtemelen kolay olacak bir seçim yapmak için birçok madencilik donanım şirketi kalmamış olmasıdır. Bu da aslında kötü bir haber. Birçok web sitesi uzun listelerdeki Bitcoin madencilik donanımını belirtse de, günümüzde hali hazırda olan ve artan Bitcoin madenciliği zorluğuyla baş edebilecek sadece bir avuç maden işletme kurumu kalmıştır. Unutmayın ki, herhangi bir bitcoin madenciliği ile ne kadar karlı olabileceğinizi görmek için, elektrik maliyetinize, Bitcoin döviz kuru ve zaman içindeki güçlüğün artmasına(donanımsal olarak çıkabilicek sorunlara) dayalı bazı hesaplamalar yapmanız gerekir. Bu değişkenlerin tümü bilmediğinden, bazılarını mümkün olduğunca tahmin etmeniz gerekecektir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?