Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? Kaç Para Kazandırır?

Ana sayfa » Bitcoin » Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? Kaç Para Kazandırır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? Kaç Para Kazandırır?

Bitcoin madenciliği, bitcoin üretme işlemidir. Madenciler, bitcoin algoritmalarını çözmek için bitcoin madencilik uygulamalarını kullanırlar. Çözdükleri her algoritmaya karşılık, bir adet bitcoin elde ederler.

Madencilerin işi yalnızca bitcoin üretmekle sınırlı değildir, aynı zamanda yapılan bitcoin ödemelerini doğrulayıp sistem güvenliğini sağlarlar. Blockchain denilen ve kayıtların herkese açık olduğu veritabanı teknolojisi sayesinde bu olur. Gerçekleşen her hesap işlemi son 10 dakikadaki tüm diğer işlemlerle birlikte bir blok haline gelir ve madenciler algoritmaları çözüp işlemi onaylarlar. Bu bloklar birbirine bağlanarak bütün bir zincir halini oluştururlar ve bu sebeple çökertilmeleri zordur.

Bitcoin Madenciliği Nasıl yapılır?

Bitcoin madenciliği olarak tabir edilen şeyin, aslında bitcoin üretmek olduğunu söylemek gerekir. Bitcoin madenciliğinin en önemli noktası çok karmaşık bir algoritma ile şifrelenmiş olmasından kaynaklanıyor. Bitcoin üretmek aslında bu işin tek amacı değil, asıl amaç blockchain denen hesap defterlerini de tutmaya yarıyor. 2008 yılında çıktığında kuruşlarla ifade edilen ve çok az miktarlarda paralarla binlerce bitcoin alınırken, bu kısa sürede çok çok değerlenen bu para birimini üretmek daha da zorlaşmaya başlamıştır. Bunun sebebi, bu sistem tasarlanırken manipülasyonu engellemek için bir güvenlik önlemi olarak tasarlanmış olmasıdır. Bitcoin madenciliği bilgisayarın işlemcisinin gücü ile doğru orantılı olarak kazanç sağlayan bir sistemdir. Bitcoin ilk çıktığı zaman ödül 50 BTC iken, şu an 25 BTC ve giderek azalarak, bir sonraki ödülün 12,5 BTC olacağı düşünülmektedir. Bitcoin kazanma zorluğu arttıkça, ödül miktarı da git gide azalmaktadır. Best bitcoin wallet ya da diğer anlamıyla en iyi bitcoin cüzdanı “ledger nano s” güvenli ve ekonomik cüzdan üretmektedir.

Bitcoin Madenciliği nedir?

Mining kelimesinin dilimizdeki karşılığını madencilik olarak ifade edebiliriz. Zaten Bitcoin mining olarak karşınıza sıklıkla çıkacak yazılarda da bu kavramı görebilirsiniz. Mining sisteminde riskin büyük olması nedeni bazılarını tedirgin edebilir. Çağımızın en önemli icatlarından biri olan Bitcoin madenciliği Blockchain denilen bir tür hesap işletim alanının olmasına yarıyor. Ancak bu işe umut ile başlayıp daha sonrasında eli boş dönen de pek çok kişi bulunuyor. Bunun sebebi; sistemin yaratıcısı olan Nakamato’nun oldukça yüksek düzeyde geliştirdiği güvenlik önlemi ve programlama çalışmasıdır.

Bitcoin’in global çapta gönderi yapabilmesi için, internet noktaları gereklidir. Farklı geçiş ağları yani siber köprüler oluşturularak, para transferinin güvenliği sağlanır. Açık kaynaklı kod olduğu için, siber ağlarda hacker yahut başkaları tarafından blokelenmemesi için, ”Miners” denilen kişiler tarafından, geçiş koridoru sağlanır. Mining sistemde, ağ noktalarının her birini oluşturan, para transferinin güvenliğini sağlayan ve transfer gerçekleştikten sonra, alıcıya teslim edildiğini onaylayan kişilere ”Miner” deniliyor. Her işlem bir blok demektir. Tamamlanan her işlem minerlar tarafından web defterine işlenir. Minerslar ise, transfer sırasında işlem güvenliğini sağladıkları için bahşiş olarak nitelendirilebilen, komisyon Bitcoin alarak para kazanırlar.

Kocaman Bir Denizde Küçücük Bir Taşı Bulmak

Bitcoin mining dediğimiz madencilik işi aslında kocaman bir denizde ufacık bir taşı bulmaya ve o taşı parlata parlata gitgide büyütmeye benziyor. Ama düşünün ki, o taşı bulmamanız için inanılmaz özel bir yere saklamışlar. Üstünü kapatıp, ele geçirmemeniz için de her şeyle üstünü kapatmışlar. İşte kısaca Bitcoin madenciliği için kısaca böyle bir özet anlatabiliriz. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi bu konuda kötü ve yanlış kullanımları önlemek sebebi ile program sahibi tarafından geliştirilmiştir.

Bitcoin Madenciliği Gerekli Bir İşlem Midir?

Bitcoin madenciliği, sağlamış olduğu blok yapısı ile oldukça güvenilir bir sistem dahilinde çalışmaktadır. Sistematik yapısının yanı sıra rekabet ortamı da oldukça yoğundur. Bitcoin madenciliği tüm bu şartlar altıda kullanıcıların ekstra kazanımlar elde etmek için kullandığı araçlardan biridir. Bu nedenle, yeni nesil dijital para birimi alanında yüksek kazanımlar elde etmek isteyen kişiler bitcoin madenciliğine gerekli koşulları sağlayarak dahil olabilirler. Fakat bitcoin madenciliği zorunlu bir işlem değildir. Tamamen kullanıcının tercihi doğrultusunda hareket edebileceği bir işlem hareketidir. Fakat güvenli ve karlı işlemlerden oluşan bitcoin madenciliği farklı yatırımlar yapmak isteyen kişiler için oldukça avantajlı durumlar yaratabilmektedir.

Tüm bu avantajlı durumların yaratılması ve madencilik konusunda bitcoin kazanılması için belli cihazlar yardımıyla enerji harcamak gerekmektedir. Özellikle bitcoin işlemlerinin yeni tanınmaya başardığı zamanlarda enerji tüketimi bu alanda daha fazla durumdaydı. Fakat sistemin giderek yaygınlaşması ve sistemde özel donanımların yer alması zamanla madencilik konusunda enerji sarfiyatını da azaltmıştır. Tüm bu enerji sarfiyatının yanı sıra madencilik işlemleri esnasında belli başlı operasyon işlemlerine ödenen ücretler de kullanıcıların bitcoin madenciliğinde aktif bulunmasına göre yeniden düzenlenmiştir. Bu husus madencilik yapan kullanıcılar arasında arz ve işlem ücretlerinin dengelenmesini sağlamıştır.

Bitcoin Madencilik makineleri nelerdir?

Ancak bu Bitcoin kasma işinin bilgisayarda döndürdüğü algoritmalar ve işlemler yüksek işlemci ve gpu gücü gerektirmektedir. Bu durumu fırsat olarak gören bazı kişiler ya da kurumlar Bitcoin çıkartan ucuz cihazlar yapma girişimine girmişlerdir. Bu cihazlar Bitcoin makinesi olarak adlandırılmaktadırlar. Başlangıçta, Satoshi, Bitcoin’in bilgisayar CPU’larında çalışması için tasarlandı. Bununla birlikte, Bitcoin madencileri grafik kartlarından daha fazla karma güç elde edebileceklerini keşfettiler. Grafik kartlar daha sonra ASIC’ler (Application Specific Integrated Circuits) tarafından aşılmıştır. Günümüzde ciddi Bitcoin madenciliği, genellikle düşük maliyetli elektriğe erişimi olan, termal olarak düzenlenmiş veri merkezlerinde bulunan Bitcoin madencilik donanım ASIC’leri üzerinde gerçekleştirilmektedir.

Bir Bitcoin ASIC’yi, özel Bitcoin madenciliği bilgisayarları, Bitcoin madencilik makineleri veya “bit coin jeneratörleri” olarak düşünebiliriz. Block C ve AntMiner firmaları bu sektörde internet üzerinden ulaşımı ve satın alması en uygun cihazları üreten firmalar arasındadır. Her iki firmadan da 1700 Türk Lirası civarına bir Bitcoin kasma cihazı alabilmektesiniz. Ancak bu cihazlarda çalışma prensibi olarak algoritma döndürdükleri için belirli oranda Bitcoin kazandırma oranına sahiptir. Yani sürekli kazandırdıkları söylemek hayal perestlik olur. Ancak 1 Bitcoinin 8583 Türk Lirası dolaylarında olduğu düşünülürse bu fiyat seviyesindeki cihazları kullanmak oldukça karlı bir orta süreli yatırım olarak düşünülebilinir. Ancak bu cihazlarları Bitcoin tarlası şeklinde kullanmaya karar verirseniz uygun fiyatlarından dolayı çok fazla ısınabildikleri için çok iyi bir soğutma sistemi de kurmanız gerekmektedir. Tabiki de bu soğutma sistemi cihazların beraberinde yüklü bir elektrik faturası getirecektir.

By | 2017-12-29T16:44:34+00:00 Aralık 11th, 2017|Categories: Bitcoin|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment