Birçok kişinin ilk sorduğu soru bitcoin legal bir sistem mi? bu göreceli bir kavram şuana göre mi değerlendirmeli yoksa gelecekte kullanılan teknolojiye göre mi ? Borsa üzerinden doğru kararları verme ve bitcoin dolar seviyesi üzerinden işlem yapmak isteyen kullanıcılar detaylı inceleme yaptığında bitcoin borsasında değerlerin saniyelik imiş çıkışlar yaşadığına şahit olurlar. Bu değişim trendleri diğer borsalarda olduğu gibi alım satım yapıldığında tahmin edilenden daha çok kazandırmayı sağlayabilir. Bunun yanı sıra borsada işlem gören bitcoinlerde kur farkından da faydalanılabilir. Bitcoin dolarbit alım ve satımlarında kur farkları kullanılarak kazanç elde edilebilir. Borsayı nasıl takip edeceklerini merak edenler internet üzerinden kur farkları ve trendleri takip edebileceği birçok kaynak bulunuyor.

Bu kaynaklar üzerinden coin döviz takibi yapılabiliyor ve anlık değişimlerin detaylı incelemesi de görülebiliyor. Kaynaklar üzerinden borsa takip sitelerini kullanarak ülke para birimlerinin kur farkı da takip edilebiliyor. Borsa üzerinden kaynaklar takip edilerek elde edilmiş olan bitcoinlerin en çok kazanç sağlayacak kurda satışı ve alımı yapılabiliyor.

Bitcoin Legal Bir Sistem Mi

Bitcoin Legal Bir Sistem Mi

Bitcoin Legal Bir Sistem Mi?

Bitcoin dolar hesaplama anlık olarak değişim gösteren borsa piyasasında değişiklik gösteriyor. Bitcoin hakkında merak edilenler arasında bitcoin legal mi sorusu bulunuyor. Kişiler bitcoin ile ilgilendiği veya işlem yaptığında şüpheye düşmekte ve yasal olmayan bir işlem yapılıyor hissine kapılabiliyorlar. Bunun sebebi de bitcoin cüzdanlarında kaybolan paralar, bazı haber şirketlerinin illegal ve bitcoin kelimelerini aynı anda kullanmaları ve gerçek olmayan haberlerin yaygınlaşması oluyor. Türk Ceza Kanununda 2. Madde de bitcoin işlemlerinin suç olmadığı ve illegal olmadığı görülüyor. Bitcoin ile para kaçırma, insanların hesaplarına ulaşma gibi eylemler gerçekleştiğinde bu eylemleri yapan kişiler dolandırıcılık yaptığı için ceza alırlar. Ancak bitcoin kullandığı için ceza almış anlamına gelmez Bazı haber şirketlerinin tavırları kişileri yanlış yönlendirmekte ve düşüncelerini başka yönlere saptırmaktadır.

Bitcoin Döviz Değerleri Nasıl?

Geçen yıllar arasında insan hayatına dahil olan bitcoin, her geçen gün adını daha büyük kitlelere duyuruyor. Sistem sayesinde kazandıkları ücretlerle ön plana çıkan insanların olduğunu görenler, bitcoin üretiminin nasıl olduğunu ve sistemin içeriğinin tamamını merak eder hale gelmiştir. Bitcoin çıktığı ilk dönemde kar yüzdesi oldukça fazla olan sistem zaman geçtikçe ve kitle büyüdükçe daha da zorlaşmış ve kazanç yüzdesinde düşüş olmuştur. Başta işi kaçıranlar için şu an başlamak kardan çok zarara sebebiyet verebilmektedir. Önceden her bilgisayardan bitcoin üretilebiliyordu, şimdi ise bitcoin için özel tasarlanmış cihazlar dışında kar elde etmek imkansız olabiliyor. Borsa üzerinde işlem gören ve bitcoin dolar çevirme yapmak isteyenler bazı sitelerde eldeki bitcoinlerin değerini dolar üzerinden hesaplayabiliyor.

Bitcoin Doğrulanmamış İşlem Süresi

Dünyaca ünlü ödeme sistemi olan bitcoin sayesinde artık pek çok kuruluş tarafından bu yöntemle ödeme alıyor. Bitcoin almak için tc numarası, ikametgah adresi, kimlikle beraber çekilmiş fotoğrafınız gerekiyor. Bazı kişiler bilgileri vermek yerine üçüncü kişilerle paylaşmak yerine skype gibi platformlar üzerinden btc satan kişilerle iletişime geçerek kendileri bitcoin alma işleminde bulunabiliyor. Bitcoinde karşı tarafa ödeme yapmak için belli bir işlem komisyonu verilmesi gerekiyor. Alınan komisyonlar bitcoin maden işçilerine gidiyor. Komisyonun az verilmesi halinde onay süresi de gecikebiliyor. Komisyon az verildiğinde kullanıcıların bitcoin doğrulanmamış işlem ekranıyla karşılaşmaları da mümkün olabiliyor. Bitcoinde doğrulanmamış işlem süresi karşı tarafa yapılan ödemenin aktarılma süresi ortalama 72 saati bulabiliyor.

Bitcoin Her Bilgisayarda Kullanılmıyor

Bitcoin dönüştürücü yapan internet siteleri vasıtasıyla bütün döviz birimlerine dönüştürülebiliyor. Sürekli olarak güncellenerek iniş ve çıkışların yaşandığı sanal para birimi kullanıcıları tarafından her an izlenebiliyor. Bitcoin önceleri her bilgisayar tarafından yapılabilirken son zamanlarda işlemci ve bitcoin ekran kartı  gücü yeni dönem teknolojilerine uyum sağlayacak şekilde olması isteniyor. Ancak günümüzde artık çok güçlü bilgisayarlarda bile kullanılamayacağı söyleniyor. Artık bitcoin üretmek ve içerikten yararlanmak için üretilen özel cihazlarda kullanmak gerekiyor. Uzmanların tavsiyelerine göre bu özel cihazlar dışında bilgisayar ve telefonlar kullanılarak yapılmaması gerektiği üzerinde duruluyor. Kar elde etmek isterken zarar da yine bitcoin üretmeye müsait olmayan cihazlardan kaynaklanabiliyor.

Bitcoin kullanan kişilerin sayısı her ne kadar net bir rakam olarak açıklanmasa da dünyanın her yerinden kullanıcısı olan bitcoin devasa bir kitleyi peşinden sürüklediği de gerçektir. Son alınan bilgilere göre dünyada bitcoin üyesi olan 10 milyonun üzerinde kullanıcı bulunuyor.

Bitcoin, ilk defa bundan 5 yıl önce bir Japon bilgisayar yazılımcısı Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atıldı. Ancak o zamanlar internet alt yapısının henüz dünya çapında yaygınlaşmaması da düşünülürse bu geleceğin para birimi insanlar arasında pek de bir etki uyandırmadı. Fakat özellikle şu aralar bitcoin sanal para birimi sürekli olarak hem online alışveriş sitelerinde hem de borsa dünyasında yatırımcı ve girişimcileri meşgul etmeye aşlayan bir kavram halini aldı. Bu bakımdan da sözü edilen kavram hakkında ayrıntılı bir şekilde en çok merak edilen konulara ilişkin birtakım soru-cevap şeklinde yazının hazırlanması uygun görüldü.

 

Bitcoin nedir?

 

Bitcoin, Japon yazılımcı önderliğinde geliştirilen bir sanal para birimidir. Bu para birimi sayesinde tıpkı gerçek para ile yapabileceğiniz birçok işlemi hem daha hızlı hem de internet üzerinden gerçekleştirebilme olanağına sahip olursunuz. Ayrıca çeşitli kampanyalardan da yararlanarak paranızı değerlendirebilme imkanını da elde etmiş olursunuz. Bununla beraber Amerikan Güvenlik Senatosu’nda da gündem yine bu dünyada bir çığır açmaya başlayacak olan bitcoin sistemi üzerindeydi.

 

Bitcoin madenciliği diye bir kavram dolaşıp duruyor, bu tam olarak nedir?

Bitcoin sistemine hesap cüzdanı açarak üye olunur. Ardından kişi dilerse şu anki para birimini içerisine yükler dilerse bitcoin arayarak kendi kendine biriken bir hesap oluşturabilir. Ancak elbette bunun için belirli kurallar ve stratejiler bulunmaktadır. Fakat kesin olan şudur ki bitcoin madeni aramanın kişiye herhangi bir kaybı olmaz. Aksine bulunan her bir maden yani 1 bitcoin şu an itibariyle tam 43. 602,27 TL karşılığına gelmektedir. Bu da rahatlıkla bitcoin madenciliğinin ne denli üzerinde durulan ciddi konulardan birisi olduğunu bir kere daha göstermektedir. Bitcoin madenciliğini define arama sürecine de benzetmek mümkündür. Eğer arama işinde şansınız da yanınızda ise bu durumda yukarıdaki gibi 1 bitcoine 43 TL küsur bir gelir elde etmiş olursunuz.

 

Bitcoinde bir borsa mıdır ve merkezi neresidir?

 

Bitcoin borsa olarak düşünülüyor olsa da tam manasıyla günümüzdeki borsacılık işlemi değildir. Sadece bitcoin ile hesap cüzdanı oluşturarak üye olduğunuzda borsa işlemlerini de yapabilirsiniz. Bunun da riski az da olsa vardır. Ancak tek başına hiçbir şekilde bitcoin sistemi borsa demek değildir. Bitcoin işlemi dijital dünyada define aramaya benzetilebilir. Nasıl ki defineciler define arayışında hiçbir risk taşımıyorlarsa bu sistemde de kazanç stratejisi esas itibariyle bu şekildedir. Fakat bunun yanında borsa işlemleri yapılmasını da sağlayan bir sistemdir.

Bitcoin sanal para birimi olarak geliştirildiği zaman diliminden bu yana herhangi bir kuruma bağlı kalmamıştır. Ortaya koyan Japon yazılımcının da belirttiği gibi belirli bir kuruma ait sistem değil dünyaya ait bir müessese olarak belirtilmektedir. Bu da onun sadece bir ülke veya bir bölge tekelinde olmasını engelleyen bir sistem olarak global süreçte sistem olarak devam etmesini sağlamaktadır. Bu anlamda bitcoin sürecinin taşımış olduğu özellikler tüm boyutlarıyla açık ve seçik olarak anlaşılabilir.

 

Türkiye’de bitcoin sistemi?

 

Türkiye’de bitcoin sistemi henüz yeni yaygınlaşma aşamasında bulunan bir sistem olduğundan kesin bir internet sitesi vermek mümkün değildir. Bunun için biraz yerleşme sürecinin beklenmesi gerekecektir. Fakat şurası açık bir gerçektir ki bu sistemin geleceğin para birimi olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Çünkü gerçekten de ortaya koymuş olduğu dinamizmi tam da gelecekteki yaşayacak insanların beklentilerini karşılayan özellikleri taşımaktadır. Bu özellikleri de sistemin son derece güvenilir bir unsur olmasını sağlamaktadır. Türkiye de bu sisteme Latin ülkelerinden sonra muhakkak ki adapte olabilecek ve böylece kısa bir zaman dilimi içerisinde bitcoin sisteminin sağlamış olduğu özellikleri görebilecektir. Bu da sistemin tamamen güvenilir ve geleceğin para birimi olması bakımından şimdiden insanoğluna yeşil ışık yakmış gözükmektedir.

 

Bitcoin riskli mi?

 

Bitcoin sisteminde de riskli yatırım kaynakları bulunur. Bilindiği üzere yatırım demek riski göze almak demektir. Bu anlamda da yatırım bakımından dikkate değer unsurlar ortaya koyması anlamında kâr ve zarar oranı bulunmaktadır. Bunlar tamamen yatırımcının gözlemlerine, güçlü analizlerine dayalı olarak kâr mı yoksa zarar mı hanesinin zirvede olacağını belirlemektedir.