Bitcoin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ana sayfa » Bitcoin » Bitcoin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bitcoin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bitcoin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler bir çok adım ve aşama vardır. Bu aşamalar aslında sizin dijital paranızı koruma amaçlı online güvenlik önlemleridir.Şimdi bu konuyu anlamaya çalışalım. Diğer makalelerimde de konuyu anlatmaya çalıştım.

Bitcoin yorum olarak günümüzde herkes tarafından belirtilen bir düşünce vardır. 2008 yılından beri hayatımıza giren Bitcoin sistemi kimisi için gelecekte kağıt paranın yerini alacak diye düşünüyorken, kimileri de dolandırıcılık ve kandırma yöntemleri olarak bilinmektedir. Temel olarak Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş gibi şeylerin araya girmeden bütün ülkelerin kullandığı para birimleriyle alınıp satılabilen bir dijital cüzdandır. Dolar ve euro gibi para birimlerine alternatif olarak geleceği de düşünülmeltedir. Bitcoin’i herkes kullanabilir. Fakat insanların bu konuda endişeleri vardır. En çok merak edilen soru ise yasal olup olmadığıdır.

Ülkemizde Bitcoin yükleme ve kullanma yasa dışı değildir. Bu nedenle hiçbir cezası da bulunmamaktadır. Ancak bu sistem üzerinden dolandırıcılık veya hırsızlık yapılması durumlarında bir ceza ile karşı karşıya gelirsiniz. Bu sisteme güvenilmemesinin bir nedeni de; Borsaların bir anda kapanıp ortadan kaybolması, bazı kişilerin cüzdanlarından para çalınması ve özellikle devlet ile bankaların bu sisteme şüpheli gözle bakmasıdır. Aslında doğru bir şekilde kullanıldığında oldukça güvenilir bir uygulamadır.

Bitcoin üretenlere ne denir?

Bitcoin yükselişi günden güne daha da artmaktadır. Sadece kullanıcılar değil, üretici sayısı da oldukça fazladır. Bitcoin üreten kişilere ise madenci denilmektedir. Fakat madenci olabilmeniz için sadece yeterli bilgi yetmemektedir. Bunun yanı sıra çok iyi çalışan bir bilgisayar donanımına da sahip olmanız gerekmektedir. İsterseniz tek başınıza üretici olabilirsiniz. Normalden 50 kat daha hızlı çalışan bir ekran kartı ve işlemciye ihtiyacınız olacaktır. Daha yeni başlıyorsanız ve bu konu hakkında yeterince fikriniz yoksa Bitcoin havuzları olarak adlandırılan sistemlere de dahil olabilirsiniz. Bu havuzlarda bilgisayar güçleri birleştirilmektedir. Yani daha fazka kişiyle madenci olarak çalışmanızı sürdürürsünüz.

Bitcoin Değerini Ne Belirliyor?

Bitcoin youtube’da da oldukça işlenen bir konudur. Bitcoin’in değerini ise insanlar belirlemektedir. Yani ne kadar çok insan bu uygulamayı kabul ederse ve kullanmaya başlarsa sistemin değeri de artmaktadır. Yeni Bitcoinler için belirlenen bazı limitler vardır. Talep arttıkça bu limit yükseltilmekte ve sistemin değeri de artmaktadır.

Bitcoin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • ·         Öncelikle cüzdanınızı güvende tutmanız gerekmektedir. Güvenlik şifrelerini ve yöntemlerini siz belirlediğiniz için bir çok şifre ile korumayı arttırabilirsiniz.
  • ·         Bitcoin uygulamasını günlük hayatta kullandığınız cüzdan gibi düşünebilirsiniz. İçerisine çok fazla miktarlar yüklemeyin, daha çok günlük harcayabileceğiniz limitler yükleyin. Bu sadece bir sorun oluştuğunda zararınız en az seviyede olabilir.
  • ·         Bitcoin zarar almadan kullanmak için yedekleme yöntemi de mevcuttur. Bilgisayarınızda veya başka bir sorun nedeniyle bütün paranızı kaybetmek istemezsiniz. Bunun için cüzdanınızı yedekleyebilirsiniz.
  • ·         Yedekleme için tek bir nokta kullanmayın. Usb cihazları, cd ve kağıtlar yardımıyla verilerinizi yedekleyin. Ayrıca çevrimiçi yedekleme işlemlerinde ektra şifreler koyarak güvenilirliğinizi arttırabiirsiniz. Bunun yanı sıra yedeklemeleri düzenli olarak yapmaya da dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • ·         Cüzdanınız için içerisinde sayı, büyük harf, noktalama işaretleri olan karakterleri kullanın ve güçlü bir şifre oluşturun. Bu şifreyi kimseyle paylaşmayın ve unutmamanız için bir yere mutlaka not edin. Şifreniz ne kadar güçlü olursa, kırılma ihtimali de o kadar düşük olacaktır.
  • ·         Bitcoin sisteminin sunduğu bir hizmette çoklu imzadır. 5 üyeden en az 3 üyenin çoklu imza vermesi ile işlemler gerçekleştirilmektedir. Böylece çalınma ve dolandırılma durumlarına karşı daha tedbirli olabilirsiniz.
  • ·         Bitcoin uygulamasını kullanırken mutlaka yazılımlarınızı güncel tutmalısınız. Böylece yenilenen güvenlik ve diğer hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Haftada bir kere uygulamayı güncellemeyi unutmayın.

Bitcoin Güvenilir Bir Uygulama Mı?

Bitcoin’e bağlı olan protokollerde yaptığınız bütün işlemler şifrelenmektedir. Ayrıca sağlam bir hafızaya da sahiptir. Bilgisayarınızın hacklenmesi veya cüzdan şifrenizin çalınması kullanıcı hatasından kaynaklanana problemlerdir. Bunun dışında sistemde güvenlik sorunu yaşanmamaktadır. Öncelikle paranın size ait olduğu ve başka birisine göndermediğiniz teyit edilmektedir. böylece yeni Bitcoin yaratıp başkasına satmak mümkün değildir. Bitcoin yıllara göre grafik uygulamalarında görünün şu ki uygulama 2008 yılından beri oldukça popülerleşmiş bir uygulamadır. Böylece içerisinde bir çok kullanıcı ve üretici barındırmaktadır. Kullanıcılar kendileri için yeni bir dijital para yaratabilmektedir. Mantık madencilik ile aynı olarak çalışmaktadır. Günümüzde bu şekilde kullanılan binlerce para birimi de mevcuttur. Bu nedenle kullanıcıların kendileri için yeni bir para birimi yaratması da mümkündür.

Bitcoinleri Koruma Yolları Nelerdir?

2009 yılında herhangi bir hükümet ya da banka tarafından desteklenmese de bilgisayar kodu ile oluşturulan Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla dünya tamamen farklı türde bir para birimiyle tanıştı. Kriptolu / şifreli ya da sanal para birimi olarak adlandırılan Bitcoinin seneler içerisinde hem kullanıcı sayısında da hem de birimsel değerinde oldukça büyük artış yaşanmıştır. Ancak herhangi bir fiziki formda bulunmaması ve hükümet organı tarafından desteklenmemesi hala kullanıcılarda büyük şüphe yaratan sorular arasındadır.

Nasıl ki nakit para ya da kredi kartları fiziksel bir cüzdan içerisinde tutuluyorsa, bitcoinler de dijital bir cüzdan içerisinde tutulmaktadırlar. Dijital cüzdan hardware ya da web tabanlı olabilir. Bunun yanı sıra cüzdanınızı mobil cihazınızda, bilgisayarınızın masa üstünde ya da private keys denilen özel anahtarları ve adresleri kağıt üzerine basarak (Paper wallet ya da kağıt cüzdan olarak da bilinmektedir.) da güvende tutabilirsiniz. Ancak bu dijital cüzdanlardan herhangi birini kullanmak ne kadar güvence sağlar? Bunun cevabı kullanıcının cüzdan yönetme biçimine bağlıdır. Her cüzdan bitcoin sahibinin özel anahtarları olmadan para birimine erişilemeyen bir dizi özel anahtarlara sahiptir.

Bitcoin güvenliğinde belki de en büyük tehlike bitcoin sahibinin özel anahtarı kaybetme ya da çaldırma ihtimalidir. Özel anahtar olmadan, kullanıcı bir daha asla bitcoinlerini göremez. Özel anahtarları kaybetme ya da çaldırma riskinin yanı sıra ikinci tehlike de bilgisayar korsanlığı (sabit diski çökerterek) ve dijital cüzdanın içinde bulunduğu bilgisayarı kaybetmedir. Karşılaşacağınız sorunlara karşı bitcoinlerinizi herhangi bir tehlikenin öncesinde bir dizi işlemle koruyabilirsiniz.

Bitcoin Dolandırılıcığı ve Korunma Yolları

Bitcoin dolandırıcılığı Bitcoin ile herhangi bir alım satım işlemi yaparken karşınızdakinin sizi aldatması ve sonra ortadan kaybolması olarak tanımlanabilir. Bitcoin gibi yüksek rağbet gören bir piyasada çok farklı dolandırıcılık yöntemi denenmesine rağmen biraz dikkat ve araştırmayla sıkıntısız işlem yapabilmeniz mümkün.

Bitcoin dolandırıcılığında alım satım işlemlerinde büyük sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar genellikle bireysel işlemlerde olmaktadır. Bu gibi durumlardan korunmak için satıcı ve alıcı kişi arasında aracı görevi üstlenen ve komisyonla çalışan firmalar ve kişiler bulunmaktadır. Eğer Bitcoin al sat yaparak para kazanmak isteyen kişilerin karşıdaki kişiyle ilgili şüpheler varsa bu hizmeti tercih etmek dolandırıcılığa karşı bir önlem olacaktır. 

Ayrıca Bitcoin kazandıracağını vaad eden siteler de dolandırıcılık yapabilmekte. Dolandırıcılığın en bilinen yolu ise belirli bir yatırım karşılığı belirli bir zamanda yüksek kazanç vaadidir. Bu sistemler kullanıcılarına belirli bir Bitcoin yatırımı yaparak gelecek zamanda kazanç vaad ederler. Burada dolandırıcı olan siteler kullanıcı çekmek için yüksek kazanç oranları belirlerler. Ayda %100 kazanç gibi yüksek kazançlar vaad eden bu siteler bir süre sonra kapanırlar ve paralardan bir daha alınamaz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yatırım yapılacak siteleri iyice incelenmeli ve çok yüksek kazanç vaad eden sitelerden uzak durulmalıdır.

Çevrimdışı Mod ile Korunma Nedir?

Bitcoinleri çevrimdışı mod yardımıyla korumaya “cold storage” (soğuk depolama) da denmektedir. Cold storage cüzdanları internete bağlı olarak çalışmazlar bu nedenle de herhangi bir siber saldırıya maruz kalma ihtimalleri çok düşüktür. Cold Storage cüzdanlara erişmek bugün hala birçok kullanıcı için uygun olmayan bir yol gibi görünse de sahip olduğunuz bitcoinslerin üzerindeki riski azaltmak adına bölerek kullanım yapabilirsiniz. Yani günlük yapacağınız ticaret hacimlerinize göre küçük miktarda bitcoinleri çevrim içi bir dijital cüzdanda tutabilir, geri kalanı için ise cold storage yapabilirsiniz. Cold storage özel anahtarları çevrimdışı modda aldığı için hırsızlık riskini minimuma indirir. Çevrimdışı modda kullanılan cold storage bugün hala kullanıcılar arasında çok yaygın kullanılan bir yöntem değildir. Bunun yerine kağıt cüzdan, ses cüzdanları, depolama aygıtları (USB, CD gibi) ve hardware cüzdanları daha çok tercih edilmektedir.

Bitcoin Yedek Alma işlemi ile Korunma Nedir?

Herhangi bir riskle karşı karşıya kalmadan önce bitcoin cüzdanınızı muhakkak sık sık yedekleyin. Herhangi bir bilgisayar arızasında düzenli arşivlediğiniz bilgiler dijital cüzdandaki paranızı kurtarmanın tek yolu olabilir. Tüm wallet.dat dosyalarını yedeklediğinizden ve ve daha sonra yedeklemeyi birden çok güvenli yerde (bir USB, sabit sürücü ve CD gibi) sakladığınızdan emin olun. Aynı zamanda yedekleme dosyalarınız için mutlaka güçlü bir şifre de belirleyin.

Yazılım Aracılığı ile Korunma Nedir?

Yazılımınızı güncel tutun. Güncel olmayan yazılımında çalışan bir dijital cüzdan, bilgisayar korsanları için kolay bir hedef olabilir. Bir dijital cüzdanın son sürümü bitcoinlerinizin güvenliğini arttıracak daha iyi bir güvenlik sistemine sahip olmanızı sağlayacaktır. Bitcoinslerini daha güvenli hale getirmek için mobil cihazınızı veya bilgisayar işletim sistemlerini ve yazılımınızı sürekli olarak güncelleyin.

Şifreleme ile Korunma Nedir?

Şifreleme, belirli bir klasöre, dosyaya veya iletiye, yalnızca doğru anahtarı bilen biri tarafından açılabileceği için ekstra bir güvenlik katmanı eklemektedir. Kısaca şifreleme, Bitcoin cüzdanına erişebilmek için bir şifre kullanmak anlamına gelir. Masaüstü, mobil veya donanım cüzdanının kullanıldığı durumlarda, çevrimiçi sahtekarlardan korunmak için şifreleme daha da önem kazanmaktadır. Parola büyük harf, rakam ve özel karakterler kullanılarak güçlü olmalı, aynı zamanda Bitcoin şifreleme mekanizması çok zayıf olduğundan unutulma durumuna karşı ezberlenmeli veya çok güvenli bir yerde tutulmalıdır.

Çoklu İmza Yolu ile Korunma Nedir?

Çoklu imza kavramı günümüzde oldukça popüler bir şekilde kullanılmaktadır. Çoklu imza, yapılacak işlemin gerçekleşebilmesi için birkaç kişiden (3 ila 5 arası) onay alınmasını gerektirir. Dolayısıyla, tek bir kontrolör veya sunucu işlemleri gerçekleştirmediği zaman (yani, bir adrese bit gönderir veya bit hatlarını geri çeker) hırsızlık tehdidini ortadan kalkmış olur.

 

By | 2018-01-17T01:32:17+00:00 Aralık 7th, 2017|Categories: Bitcoin|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment