Bitcoin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Bitcoin yorum olarak günümüzde herkes tarafından belirtilen bir düşünce vardır. 2008 yılından beri hayatımıza giren Bitcoin sistemi kimisi için gelecekte kağıt paranın yerini alacak diye düşünüyorken, kimileri de dolandırıcılık ve kandırma yöntemleri olarak bilinmektedir. Temel olarak Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş gibi şeylerin araya girmeden bütün ülkelerin kullandığı para birimleriyle alınıp satılabilen bir dijital cüzdandır. Dolar ve euro gibi para birimlerine alternatif olarak geleceği de düşünülmeltedir. Bitcoin’i herkes kullanabilir. Fakat insanların bu konuda endişeleri vardır. En çok merak edilen soru ise yasal olup olmadığıdır. Ülkemizde Bitcoin yükleme ve kullanma yasa dışı değildir. Bu nedenle hiçbir cezası da bulunmamaktadır. Ancak bu sistem üzerinden dolandırıcılık veya hırsızlık yapılması durumlarında bir ceza ile karşı karşıya gelirsiniz. Bu sisteme güvenilmemesinin bir nedeni de; Borsaların bir anda kapanıp ortadan kaybolması, bazı kişilerin cüzdanlarından para çalınması ve özellikle devlet ile bankaların bu sisteme şüpheli gözle bakmasıdır. Aslında doğru bir şekilde kullanıldığında oldukça güvenilir bir uygulamadır.

Bitcoin Üretenlere Ne Denir?

Bitcoin yükselişi günden güne daha da artmaktadır. Sadece kullanıcılar değil, üretici sayısı da oldukça fazladır. Bitcoin üreten kişilere ise madenci denilmektedir. Fakat madenci olabilmeniz için sadece yeterli bilgi yetmemektedir. Bunun yanı sıra çok iyi çalışan bir bilgisayar donanımına da sahip olmanız gerekmektedir. İsterseniz tek başınıza üretici olabilirsiniz. Normalden 50 kat daha hızlı çalışan bir ekran kartı ve işlemciye ihtiyacınız olacaktır. Daha yeni başlıyorsanız ve bu konu hakkında yeterince fikriniz yoksa Bitcoin havuzları olarak adlandırılan sistemlere de dahil olabilirsiniz. Bu havuzlarda bilgisayar güçleri birleştirilmektedir. Yani daha fazka kişiyle madenci olarak çalışmanızı sürdürürsünüz.

Bitcoin Değerini Ne Belirliyor?

Bitcoin youtube’da da oldukça işlenen bir konudur. Bitcoin’in değerini ise insanlar belirlemektedir. Yani ne kadar çok insan bu uygulamayı kabul ederse ve kullanmaya başlarsa sistemin değeri de artmaktadır. Yeni Bitcoinler için belirlenen bazı limitler vardır. Talep arttıkça bu limit yükseltilmekte ve sistemin değeri de artmaktadır.

Bitcoin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • ·         Öncelikle cüzdanınızı güvende tutmanız gerekmektedir. Güvenlik şifrelerini ve yöntemlerini siz belirlediğiniz için bir çok şifre ile korumayı arttırabilirsiniz.
  • ·         Bitcoin uygulamasını günlük hayatta kullandığınız cüzdan gibi düşünebilirsiniz. İçerisine çok fazla miktarlar yüklemeyin, daha çok günlük harcayabileceğiniz limitler yükleyin. Bu sadece bir sorun oluştuğunda zararınız en az seviyede olabilir.
  • ·         Bitcoin zarar almadan kullanmak için yedekleme yöntemi de mevcuttur. Bilgisayarınızda veya başka bir sorun nedeniyle bütün paranızı kaybetmek istemezsiniz. Bunun için cüzdanınızı yedekleyebilirsiniz.
  • ·         Yedekleme için tek bir nokta kullanmayın. Usb cihazları, cd ve kağıtlar yardımıyla verilerinizi yedekleyin. Ayrıca çevrimiçi yedekleme işlemlerinde ektra şifreler koyarak güvenilirliğinizi arttırabiirsiniz. Bunun yanı sıra yedeklemeleri düzenli olarak yapmaya da dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • ·         Cüzdanınız için içerisinde sayı, büyük harf, noktalama işaretleri olan karakterleri kullanın ve güçlü bir şifre oluşturun. Bu şifreyi kimseyle paylaşmayın ve unutmamanız için bir yere mutlaka not edin. Şifreniz ne kadar güçlü olursa, kırılma ihtimali de o kadar düşük olacaktır.
  • ·         Bitcoin sisteminin sunduğu bir hizmette çoklu imzadır. 5 üyeden en az 3 üyenin çoklu imza vermesi ile işlemler gerçekleştirilmektedir. Böylece çalınma ve dolandırılma durumlarına karşı daha tedbirli olabilirsiniz.
  • ·         Bitcoin uygulamasını kullanırken mutlaka yazılımlarınızı güncel tutmalısınız. Böylece yenilenen güvenlik ve diğer hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Haftada bir kere uygulamayı güncellemeyi unutmayın.

Bitcoin Güvenilir Bir Uygulama Mı?

Bitcoin’e bağlı olan protokollerde yaptığınız bütün işlemler şifrelenmektedir. Ayrıca sağlam bir hafızaya da sahiptir. Bilgisayarınızın hacklenmesi veya cüzdan şifrenizin çalınması kullanıcı hatasından kaynaklanana problemlerdir. Bunun dışında sistemde güvenlik sorunu yaşanmamaktadır. Öncelikle paranın size ait olduğu ve başka birisine göndermediğiniz teyit edilmektedir. böylece yeni Bitcoin yaratıp başkasına satmak mümkün değildir. Bitcoin yıllaragöre grafikuygulamalarında görünün şu ki uygulama 2008 yılından beri oldukça popülerleşmiş bir uygulamadır. Böylece içerisinde bir çok kullanıcı ve üretici barındırmaktadır. Kullanıcılar kendileri için yeni bir dijital para yaratabilmektedir. Mantık madencilik ile aynı olarak çalışmaktadır. Günümüzde bu şekilde kullanılan binlerce para birimi de mevcuttur. Bu nedenle kullanıcıların kendileri için yeni bir para birimi yaratması da mümkündür.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir