Bitcoin

Bitcoin Hikayesi Bitcoin

Bitcoin Hikayesi

  • 117

Sanal bir para birimi olan Bitcoin hayatımıza ilk olarak 2009 yılında girmiştir. Bitcoin hikayesi bilinen adıyla kurucusu Satoshi Nakamato tarafından başlatılmıştır. Kendisinin tam olarak kim olduğu halen bir sır olarak bulunmaktadır. Çeşitli kişiler kendilerinin Satoshi Nakamato olduğunu iddia etseler de hepsi yalan haber olmaktan öteye geçememiştir. 

Devletler Bitcoine Ne Diyor? Merkezi bir para biriminden bağımsız çalışan bitcoin bu durumundan ötürü devletler tarafından pek sevilmemektedir. Kontrol mekanizması olmaksızın işlemi yapan kişiler arasında ticaretin sonuçlanması vergi kontrolü vs gibi konularda devletlerin güçsüz duruma düşmesinden dolayı bitcoin cazip gelmemektedir. Bazı devletler şimdiden gelecekte kullanmak üzere kendi kontrollerinde olan sanal para projelerini hazırlamaya başlamış bulunmaktadır. Gelecekte fiziksel paranın yerini tamamen sanal paralar alacaklardır.

Hisse Senedi Gibi Bitcoin Alabilir Miyim?

Yapısı gereği bitcoin hisse senedinden farklıdır. Aynı altın veya dolar alır gibi bitcoin alabilirsiniz. Bitcoin hisse dendiğinde aslında elinizde bulunan net bitcoin miktarını anlamak daha doğru olacaktır. Her bitcoin bir bütünün parçası olduğu gibi kendi içinde de bireysel bir yapıya sahiptir.

Bitcoin Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bitcoin hesapla dediğimizde tek bir hesaplama işleminden söz edilemez. Kaç bitcoin çıkarırım? Kaç bitcoin alırım? Kaç işlemden sonra onay alırım? gibi çeşitli sorulabilir. Bitcoin hesap makinesi  denilen bazı programlar ile özellikle madencilik yaptığınızda kullanacağınız programlardandır. Bunları kullanarak tahmini olarak ne kadar bitcoin çıkarıp, onun piyasa değerini görüp giderleri de düştükten sonra elinize geçecek olan net karı görebilirsiniz.

 

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin (diğer adı ile BTC) herhangi bir merkez bankası veya kuruluşa bağlı olmadan işlem gören sanal para birimidir. Günümüzde Bitcoin günden güne geçerliliğini arttırmaktadır. Özellikle Network yatırımları ile uğraşanların gözdesi haline gelmiştir. Bitcoin kabul eden sitelerin günden güne artması Bitcoinin değer kazanmasında büyük rol oynamıştır. Bitcoin ile uğraşmak isteyen herkesin öncelikle bir Bitcoin cüzdanına(Wallet) sahip olması gerekmektedir. Bu sanal Bitcoin cüzdanları hırsızlığa karşı 2 aşamalı şifreleme yöntemleri ile sıkı sıkı korunmaktadır.

Son birkaç haftadır Asya ülkelerinde Bitcoinin varlığının kabul edilip edilmemesi hususunda doğan tartışmalar, bitcoin fiyatlarına da pozitif olarak yansımış 1250 $ dan işlem gören Bitcoini 1290 $ seviyesine kademeli olarak taşımıştır.

Bu gün 1 bitcoin kaç dolar ediyor ? Güncel kurdan bakılacak olursa 1 Bitcoin 1290 $ seviyelerinde seyretmekte ve yükselmeye devam etmektedir.

Bitcoin hesaplama nedir ?

Sahip olunan Bitcoinin değeri Dolar/Euro gibi her dakika değişmektedir.Güncel Bitcoin kurlarını internet üzerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz. Türkiyede Bitcoin borsası popüler "Paribu ve Koinim" gibi sistemler üzerinden dönmekte, sahip olunan Bitcoinler burada güncel kurdan Türk Lirasına çevirilerek banka hesaplarına aktarımı sağlanmaktadır.

Bitcoin ile neler yapılır?

Bitcoin ile yapılabilecekler listesi her geçen gün uzamaktadır.

Yatırım amaçlı network sistemleri BTC kabul etmeye başlamıştır.

Dolar/Euro alım satım gibi Bitcoin alım satım işlemleri yapılan bir sektöründe varlığından söz etmek mümkündür. Yabancı bazı online alışveriş sitelerinin da Bitcoin kabul etmeye başlamıştır.

Benzer Yazılar

Bitcoin Kazanma Bitcoin
Bitcoin Harcama Bitcoin
Bitcoin Bitcoin
Bitcoin Rehberi Bitcoin

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?