Bitcoin Harcama

Bu kadar ünlenen ve kazandıran bitkoinleri nasıl harcarsınız, nasıl olmalı bir bakalım. Bitcoin harcama; Türkiye de birkaç tane bitcoin ödemesini alan işletmeler ya da firmalar bulunmaktadır. Xapo şirketi tarafından bulunan çözüm ile bitcoinlerinizi rahatça harcayabileceksiniz. Bitcoin kartı ile bu mümkün kılınmıştır. Xapo şirketlerin de yapacağınız alışverişler de bitcoin kartınızın içine yükleyeceğiniz bitcoinleriniz ile pos cihazlarından ödemenizi yapabilmektesiniz. Eğer içinde yeterli bitcoin var ise ödemenizi onaylayıp ödemenizi kabul etmektedir.

Xapo’ nun kurucu Wences Casares de masterCard ile ödeme yapılan tüm alışverişlerde bu bitcoin kartlarının kullanılabilecek olmasını CoinDesk’ e açıklama yapmıştır.

Ayrıca ödemeler için bitcoin kartlarda dijital kart ve bankamatik kart olarak iki farklı çeşidi mevcuttur. Bankamatik karta bir seferliğe mahsus olmak üzere 15 dolar ödediğiniz de sahip olabilirsiniz. Dijital kart ise alışveriş sitelerin de bitcoin ödemesini kabul etmeseler bile ödeme yapmanız mümkündür.

BİTCOİN HELAL MİDİR?

Öncelikle bu soruyu doğru yanıtlamak için bitcoin hikayesi nedir, tam olarak bilmek amacını öğrenmek gerekir. Merkezi ve bir yere bağlılığı olmayan bilgisayar ağları ile internet üzerinden kullanılan dijital para birimidir. Merkezi otoritenin bulunmadığı, bir dakika sürecek bitcoin cüzdan oluşturma ile bitcoin cüzdanını aktif etmiş olursunuz. Banka hesabı gibi düşünebilirsiniz. Şifreleme algoritması ile paralarınızın güvenliği sağlanır. Bu yüzden önemlidir şifre koymanız. Sistem tarafından çalışan cihazlar ile algoritmanın doğru ve düzgün çalışması sağlanır. Sisteme bağlı yazılım ile cihazlar ödüllendirilir bu işleme de para basma denir.

Bitcoin almak isteyenler bilgisayarlarına kuracakları yazılım programı ile cüzdan sahibi olurlar. Para alabilmek için ise kendi sistemleri ya da sanal döviz bürosundan yaralanırlar. Sistemin özellikleri;

  • Her 10 dk da bir madenciler sisteme katkıda bulunan kişilere yani cihazlara 25 bitcoin ödül verirler. Her yıl ortalama 3.5-4 yıl içinde yarı yarıya düşer.
  • Yapılan işlemler geri döndürülemez.
  • Hesabınızı çaldırırsanız geri alabilmek için başvuracağınız yasal bir merci bulunmamaktadır.
  • 21 milyon adet bitcoin üretilecek
  • Serbest piyasa da kullanılabilmektedir. Helal midir sorusuna gelince, dinimiz de aldatmama, aldanmamak, gerçeklik, şeffaf olması, belirli bir ödeme şeklinin ve zamanının olması, bu iş güvenli mi gibi sorularına yanıtın evet ise devam edin hayır ise tedbirli olmalısınız. Size güven vermesi ve paranızın tehlikede olmaması gerekir. Sizce bu bilgiler doğrultusun da bitcoin helal mi siz karar verin.

BİTCOİN HESAPLAMA NASIL YAPILIR

Bu sistem 4 yılda bir tekrarlayan sirkülasyonu ile bitcoin adetlerini yarıya indirmektedir. Bu sayede de 2033 yılın da en fazla 21 milyon bitcoin üretilecek demektir. Daha sonrasın da üretilmeyecek olan bitcoinler gelecekte çok değerli olacağını gösteriyor.

1 bitcoinin değeri 1 dolardan azdı. Fakat günümüz de çok fazla yükseldi. 1 bitcoin, 7.695,68 Türk Lirası karşılığıdır. Sürekli güncellenen döviz kurlarında doğru hesabı yapabilmek için döviz kurlarını takip etmelisiniz. Para çevirileri için internette kolayca bulabileceğiniz sayfalar mevcuttur. Bitcoin hesaplama kolay ve uğraştırmayan özelliği zamanınız size kalır.

BİTCOİN HESABI VE FARKLARI

Bitcoin’in değeri arz talep ile ilgili doğrultu da BTC Türk isimli sitelerde ya da benze diğer site ve kuruluşlarda piyasalarda ki değeri belirlenmektedir. Aracı olmadan alıcı ve satıcıların istekleri birbirleriyle eşleşerek birbirlerinin işlemleri yapılmaktadır. Her alım ve satım da bitcoinin fiyatı değişmektedir bağımsız olarak oluştuğu için.

Herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmayan, devletin yönlendirmesinin etkisi altına girmeden güncel ve bağımsız olan bitcoinler kullanıcılarının uyguladıkları işlemler ile arbitraj işlemler piyasa da yakınlaşmalarını ve değişime uğramalarını sağlamaktadır. Bitcoin hesabı sanal para olduğu için dünyanın her yerinde kabul edilen bitcoin birçok alışverişinizde kullanılmaktadır. Tüm dünya da gayet yaygın olan fakat ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bu sistem kullanıcı kolaylığı da sağlamaktadır.

BİTCOİNLER DE HİLE YAPILABİLİRMİ

Bitcoinler anlık yaptığınız işlemlerde açıkçası daha az güvenli olmaktadır. Bitcoin hile yapılması mümkündür. Yaptığınız bitcoin işlemleri birkaç saniyede olur fakat hemen arkasında 10 dakikalık süreçte onay almaya başlamaktadır. Bu süre zarfında tamamlanmış gibi gözükebilir ama tam işleminiz gerçekleşmediği için geri alabilirsiniz. Bu esna da hile yapılabilir. Bu yüzden yüksek meblağlı ödemeler de 6 ve daha fazla onayı ayrı olarak alanız tavsiye edilir.

En kaliteli makaleler her zaman elinin altında!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir