Bu kadar ünlenen ve kazandıran bitkoinleri nasıl harcarsınız, nasıl olmalı bir bakalım. Bitcoin harcama; Türkiye de birkaç tane bitcoin ödemesini alan işletmeler ya da firmalar bulunmaktadır. Xapo şirketi tarafından bulunan çözüm ile bitcoinlerinizi rahatça harcayabileceksiniz. Bitcoin kartı ile bu mümkün kılınmıştır. Xapo şirketlerin de yapacağınız alışverişler de bitcoin kartınızın içine yükleyeceğiniz bitcoinleriniz ile pos cihazlarından ödemenizi yapabilmektesiniz. Eğer içinde yeterli bitcoin var ise ödemenizi onaylayıp ödemenizi kabul etmektedir.

Bitcoin harcama

Bitcoin harcama

Xapo’ nun kurucu Wences Casares de masterCard ile ödeme yapılan tüm alışverişlerde bu bitcoin kartlarının kullanılabilecek olmasını CoinDesk’ e açıklama yapmıştır.

Ayrıca ödemeler için bitcoin kartlarda dijital kart ve bankamatik kart olarak iki farklı çeşidi mevcuttur. Bankamatik karta bir seferliğe mahsus olmak üzere 15 dolar ödediğiniz de sahip olabilirsiniz. Dijital kart ise alışveriş sitelerin de bitcoin ödemesini kabul etmeseler bile ödeme yapmanız mümkündür.

Bitcoin Helal midir?

Öncelikle bu soruyu doğru yanıtlamak için bitcoin hikayesi nedir, tam olarak bilmek amacını öğrenmek gerekir. Merkezi ve bir yere bağlılığı olmayan bilgisayar ağları ile internet üzerinden kullanılan dijital para birimidir. Merkezi otoritenin bulunmadığı, bir dakika sürecek bitcoin cüzdan oluşturma ile bitcoin cüzdanını aktif etmiş olursunuz. Banka hesabı gibi düşünebilirsiniz. Şifreleme algoritması ile paralarınızın güvenliği sağlanır. Bu yüzden önemlidir şifre koymanız. Sistem tarafından çalışan cihazlar ile algoritmanın doğru ve düzgün çalışması sağlanır. Sisteme bağlı yazılım ile cihazlar ödüllendirilir bu işleme de para basma denir.

Bitcoin almak isteyenler bilgisayarlarına kuracakları yazılım programı ile cüzdan sahibi olurlar. Para alabilmek için ise kendi sistemleri ya da sanal döviz bürosundan yaralanırlar. Sistemin özellikleri;

  • Her 10 dk da bir madenciler sisteme katkıda bulunan kişilere yani cihazlara 25 bitcoin ödül verirler. Her yıl ortalama 3.5-4 yıl içinde yarı yarıya düşer.
  • Yapılan işlemler geri döndürülemez.
  • Hesabınızı çaldırırsanız geri alabilmek için başvuracağınız yasal bir merci bulunmamaktadır.
  • 21 milyon adet bitcoin üretilecek
  • Serbest piyasa da kullanılabilmektedir. Helal midir sorusuna gelince, dinimiz de aldatmama, aldanmamak, gerçeklik, şeffaf olması, belirli bir ödeme şeklinin ve zamanının olması, bu iş güvenli mi gibi sorularına yanıtın evet ise devam edin hayır ise tedbirli olmalısınız. Size güven vermesi ve paranızın tehlikede olmaması gerekir. Sizce bu bilgiler doğrultusun da bitcoin helal mi siz karar verin.

Bitcoin Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu sistem 4 yılda bir tekrarlayan sirkülasyonu ile bitcoin adetlerini yarıya indirmektedir. Bu sayede de 2033 yılın da en fazla 21 milyon bitcoin üretilecek demektir. Daha sonrasın da üretilmeyecek olan bitcoinler gelecekte çok değerli olacağını gösteriyor.

1 bitcoinin değeri 1 dolardan azdı. Fakat günümüz de çok fazla yükseldi. 1 bitcoin, 7.695,68 Türk Lirası karşılığıdır. Sürekli güncellenen döviz kurlarında doğru hesabı yapabilmek için döviz kurlarını takip etmelisiniz. Para çevirileri için internette kolayca bulabileceğiniz sayfalar mevcuttur. Bitcoin hesaplama kolay ve uğraştırmayan özelliği zamanınız size kalır.

Bitcoin’in değeri arz talep ile ilgili doğrultu da BTC Türk isimli sitelerde ya da benze diğer site ve kuruluşlarda piyasalarda ki değeri belirlenmektedir. Aracı olmadan alıcı ve satıcıların istekleri birbirleriyle eşleşerek birbirlerinin işlemleri yapılmaktadır. Her alım ve satım da bitcoinin fiyatı değişmektedir bağımsız olarak oluştuğu için.

Herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmayan, devletin yönlendirmesinin etkisi altına girmeden güncel ve bağımsız olan bitcoinler kullanıcılarının uyguladıkları işlemler ile arbitraj işlemler piyasa da yakınlaşmalarını ve değişime uğramalarını sağlamaktadır. Bitcoin hesabı sanal para olduğu için dünyanın her yerinde kabul edilen bitcoin birçok alışverişinizde kullanılmaktadır. Tüm dünya da gayet yaygın olan fakat ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bu sistem kullanıcı kolaylığı da sağlamaktadır.

Bitcoinlerde Hile Yapılabilir mi?

Bitcoinler anlık yaptığınız işlemlerde açıkçası daha az güvenli olmaktadır. Bitcoin hile yapılması mümkündür. Yaptığınız bitcoin işlemleri birkaç saniyede olur fakat hemen arkasında 10 dakikalık süreçte onay almaya başlamaktadır. Bu süre zarfında tamamlanmış gibi gözükebilir ama tam işleminiz gerçekleşmediği için geri alabilirsiniz. Bu esna da hile yapılabilir. Bu yüzden yüksek meblağlı ödemeler de 6 ve daha fazla onayı ayrı olarak alanız tavsiye edilir.

 

Bitcoin nerelerde kullanılır

Bitcoin sanal para birimi olarak harcanmak için vardır. Ülkemizde henüz yaygınlaşmamış olsa bile bitcoin birçok e-ticaret sitelerinde, alışveriş sitelerinde ya da bilgisayar ürünleri satan internet sitelerinde parasal işlemlerde kullanılmaktadır. Bu anlamda da bitcoinin dijital dünyadaki alışveriş imkanını sağlayan sanal para birimi olması açısından tamamen soyut bir özelliği vardır. Gerçek bir kağıt para ya da madeni para olmaksızın dijital anlamda hesap cüzdanı üzerinde yer alan bakiye sistemiyle harcanabilen bitcoinler, aktif olarak kullanılarak birçok işlemlerin yapılmasına yaramaktadır. Bir tane bitcoinin karşılığının 40 liranın üstünde bir değere denk geldiği düşünülürse bitcoinin değerinin değişim değerinde yeri rahatlıkla hemen anlaşılır hale gelecektir. Bunun yanı sıra bitcoin yeni bir ödeme yöntemi olarak tüm alışveriş merkezlerinin hazırlık aşamasında olduğu ve yakın zamanda kullanım için online alışverişlerde kullanım imkanı sağlayan bir alan halini alacaktır. Bitcoin yurt dışından yapılacak alışverişlerde kullanılabilir. Özellikle Amazon sitesinde bitcoin aktif olarak kullanılmaktadır. Sitenin ne aransa bulunabilecek geniş arşiv niteliği taşıması başlı başına bitcoin ödeme sistemini de aktif hale getirmiş olması sistemin sağlamış olduğu özelliklerin yalnızca birkaçı olarak karşımızda durmaktadır. Bunun dışındaki diğer mağazalarda da kullanılacağı, Türkiye’deki e-ticaret mağazalarının da bu sistemi kullanmaya başlayacağı yakın bir zamanda mümkün olmaktadır.

 

Bitcoin kullanmanın avantajları

Bitcoin dijital para birimi olduğundan herhangi bir somut nakit para veya cüzdan taşımanıza gerek bırakmaz. Aynı şekilde kart da bulundurmanıza gerek bırakmaz. Tamamen elektronik ortamda gerçekleşecek alışveriş ve ödeme işlemleri sayesinde ödemenizi sanal ortamda gerçekleştirme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca en büyük özelliği olarak bankacılık işlemini tamamen sona erdirmesi olarak söylenebilir. Bankaların her işlemden komisyon almaları, hesap kullanım vergileri gibi birçok gereksiz kesintiler bu sistemde bulunmamaktadır. Bunun gibi daha birçok avantajları bulunan bu en yeni sistem kullanılarak online mağazalardan hem daha hızlı hem de daha güvenli bir şekilde alışveriş yapabilme imkanını doğurmaktadır. Tüm bu yönleriyle de bankalardan daha kısa sürede finansal işlemlerin yürütülmesini sağlayan bir çalışma alanı olarak karşımızda durmaktadır.

Bitcoin kullanmanın geleceği

 

Fütüristler (gelecek bilimciler) birtakım analizlerden yola çıkarak dünyanın geleceği hakkında fikirler öne sürmektedirler. Bunları medyumlarla ya da diğer kahinlikle karıştırmamak gerekir. Veriler tamamen bilimsel olduğu için kesinlikle metafizik özellik taşımamaktadır. Fütüristlerin özellikle bitcoin sonrasında verdikleri basına demeçler bitcoinin geleceğinin diğer para birimlerini insanların sanki hiç daha önceden kullanmamış şeklinde büyülenerek tarif etmişlerdir. Bu anlamda gelecek bilimcilerin de belirttikleri gibi gelecekte insanlar sanki daha önce kullanmış oldukları da bitcoinmiş gibi bitcoinin alternatifini hatırlamayacaklardır bile…

Bu görüşme Amerikan senatosunda bitcoinin gündeme gelerek senato başkanının konuyu araştırmak üzere basın mensuplarını göreve çağırmaları sonrasında yaygınlık kazanmıştır. Amerikan basın mensupları da hemen konuyla ilgili olarak yaptıkları araştırmalar sonucunda gelecek bilimcilerin ağzından birincil kaynak olmaları açısından bu cümleyi almışlardır. Bu da açık olarak bitcoin sisteminin gelecekte insanların finansal işlemlerini nasıl şekillendireceğini belirtmesi adına öne çıkacak ve bir ‘milat’, bir ‘devrim’ niteliğinde tarihin altın sayfalarına yerini yazdıracaktır. Bu anlamda konuya bu açıdan bakarak bitcoin biriminin kısa bir sürede alt yapısını birçok ülkede yaygınlaştırmasının hemen ardından bitcoini yasal olarak kullanmayacak tek kara ülkesinin kalmayacağını belirtmek yanlış olmaz.

 

Buradan da sonuç itibariyle; bitcoin harcamalarının temassız alışveriş ve online alışveriş yöntemleri kullanılarak internetten alışveriş sitelerinde, ürün ve hizmet işlemlerinde kullanılabileceğini sonucuna ulaşılabilir. Bu şimdilik Amerika, Japonya ve Çin ülkelerindeki alışveriş merkezlerinde yaygın olarak kullanılmakta olup Türkiye’ye de yakın bir zamanda ulaşacağı belirtilmektedir.