Bitcoin

Bitcoin Hakkında ve Kurucusu Bitcoin

Bitcoin Hakkında ve Kurucusu

  • 132

Bitcoin kurucusu Bitcoin'in kurucusu önceki yıllardan beri net olarak bilinmemekteydi. İnsanlar tarafından tek bilinen Satoshi Nakamoto olarak ifade edilen bir ismin Bitcoin'i kurmuş olduğudur. Daha sonra Satoshi Nakamoto adlı bilinmeyen bu kimlik ortaya çıkmıştır ve insanlara kendini tanıtmıştır ve Bitcoin'in kurucusunun gerçek isminin Craig Wright ve Avustralya'lı bir iş adamı olduğu kesinleşmiştir. Satoshi Nakamoto olarak bilinen Craig Wright gerçek kimliğini dünyaca ünlü haber şirketlerine aynı anda açıklamıştır. Craig Wright gerçek kimliğini açıklama nedeninin herkesin kafasında soru işareti olduğunu, bu konuyu artık açıklığa kavuşturmak olduğunu belirmiştir.

Bitcoin kayıt Bitcoin'e kayıt olmak için bitcoin.org sitesine ulaşmak yeterli olacaktır. Bitcoin legal mi sorusu günümüzde herkesin aklında soru işareti haline gelmiş bulunmaktadır. İnsanlar Bitcoin ile ilgilendiği ya da herhangi bir işlem yaptığında şüpheye düşmekte, yasal olmayan bir işlem yapıyormuş hissine kapılmaktadır. Bunun nedenleri arasında, Bitcoin cüzdanlarından kaybolan paralar, bazı haber şirketlerinin illegal ve bitcoin kelimelerini aynı anda kullanması ve bazı asparagas haberler olduğu bilinmektedir. Türk ceza kanunundaki 2. madde Bitcoin işlemlerinin bir suç olmadığını ve illegal olmadığını bir bakıma kanıtlamakta olduğu görülmektedir. Bitcoin ile para kaçırma, insanların hesaplarına ulaşma gibi eylemlerin gerçekleşmesi bu eylemleri yapan kişiler insanları dolandırdığı için ceza alır, yani dolandırıcılık yaptığı için ceza alır ve bu Bitcoin'i kullandığı için ceza almış anlamına gelmemektedir. Yani haber şirketlerinin tavırları insanları yanlış yönlendirmekte ve düşüncelerini başka yönlere saptırmakta olduğu görülmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda insan hayatına dahil olan bitcoin, gün geçtikçe adını daha büyük kitlelere duyurmaktadır. Bu sistem sayesinde aldıkları ücretler ile ön plana çıkan insanları görenler, bitcoin üretiminin nasıl olduğunu ve sistemin içeriğinin tamamını merak eder hale gelmiştir. Çıktığı ilk dönem kâr yüzdesi oldukça fazla olan bu sistem, zaman geçtikçe ve kitle büyüdükçe daha da zorlaşmış ve kazanç yüzdesini düşürmüştür. Özetle, başta işi kaçıranlar için şu an başlamak kârdan çok zarara sebebiyet verebilmektedir. Zira daha önce istenen her bilgisayardan bitcoin üretilebiliyordu, şimdi ise bitcoin için özel olarak tasarlanmış cihazlar dışında kâr elde edebilmek imkânsızdır.

Bitcoin Üretim nasıl oluyor?, önceleri her bilgisayar üzerinden yapılıyordu, lakin zamanla işlemci ve ekran kartı gücünün yeni dönem teknolojisine uyumlu şekilde güçlü olması istendi. Günümüze gelindiğinde ise artık çok güçlü bilgisayarlarda bile bu işlemi yapamayacağımız söylendi. Zira artık bitcoin üretmek ve içerikten yararlanabilmek için üretilen özel cihazları kullanmak gerekmektedir. Uzman tavsiyeleri, bu cihazların dışında bilgisayar ya da telefonla yapılmaması yönündedir. Çünkü kâr edeceğim derken zarar eden insanların çok sayıda olduğu da söylenmektedir.

Vergilendirme hakkında Bitcoin vergilendirmesi, halen tartışılan bir konu olmaktadır. Netice ise, bitcoinin bir icat olarak kabul edilmesi ve tanıtımının buna göre yapılması savunulmaktadır. Tanımı bu şekilde yapıldıktan sonra oluşacak maddi değerleri, tanımlama üzerinden hesaplayıp bitcoin vergilendirilmesi yapılmasına karar kılmışlardır.

Bitcoin kullanıcı sayısı Her ne kadar net bir rakam açıklanmasa da, dünyanın her yerinden kullanıcısı olan bitcoinin devasa bir kitleyi peşinden sürüklediği bir gerçektir. Son açıklanan bilgiye göre bitcoin üye sayısı 10 milyonun üzerindedir.

Benzer Yazılar

Bitcoin Kazanma Bitcoin
Bitcoin Harcama Bitcoin
Bitcoin Bitcoin
Bitcoin Rehberi Bitcoin

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?