Bitcoin

Bitcoin Geleceğin Parası Olabilir Mi? Bitcoin

Bitcoin Geleceğin Parası Olabilir Mi?

  • 27

Son dönemlerde Bitcoin’den sıklıkla bahsedilmektedir. Sanal bir para biriminin, dolar gibi gerçek hayatta kullanılan birimlerin önüne geçmeye başlaması ile Bitcoin en çok merak edilen konular arasında yer aldı. Herhangi bir merkeze, ülkeye ya da kuruma bağlı olmayan bu para birimi, yatırım ve alışverişlerde kullanılabilmektedir. Kelime, bilgisayar alanında kullanılan terimlerden biri olan “bit” ile bozuk para anlamına gelen “coin” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Bitcoin piyasa üzerinde etkin bir rol oynamaya devam ederek, her geçen gün değerini artırmaktadır.

Bitcoin’in Doğuşu

Bitcoin teknolojisinin arkasındaki isim, Satoshi Nakamoto olarak bilinmektedir. İsmin gerçekliği hakkında bazı şüpheler bulunsa da, genel inanış ismin takma isim olarak kullanıldığıdır. İsmin sahibinin kim olduğu hakkında herhangi bir bilgi bulunamamıştır. 2009 yılında geliştirdiği bu teknolojinin ardından izini kaybettirmiştir. Yayınladığı makale ile Bitcoin piyasasının işleyişi ve kullandığı teknoloji hakkında bilgiler vermiştir. P2P(peer to peer – kişiden kişiye) olarak tanımladığı teknoloji, kripto para birimi olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk kripto para birimi Bitcoin’dir.

Bitcoin Teknolojisi Hakkında

Üretilebilecek Bitcoin’lerin sayısı, yaratıcısı tarafından belirlenmiştir. Sınırlı sayıda Bitcoin bulunması, üretimin zorlaşmasına ve paranın değer kazanmasına yol açmaktadır. Bitcoin üretiminde kullanılan bilgisayar uygulaması, zorluğun üretilen her Bitcoin’den sonra arttığı, karmaşık denklem gruplarının çözülmesi ile çalışmaktadır. Çözüme ulaşılan her bir denklem, belirli sayılarda Bitcoin’lerin kazanılmasını sağlar. Kazanılan Bitcoin’ler, Blockchain adlı bir sistemde kaydedilmektedir.

Kullanılan Blockchain teknolojisi, farklı amaçlar için çeşitli sistemlere adapte edilerek kullanılmaktadır. Teknolojide kullanılan ana fikir, merkezi bir yönetim sistemi olmadan kullanıcıların ortak veri paylaşımında bulunmasıdır. Sisteme yeni bir blok eklendiğinde, diğer kullanıcılar tarafından kontrol edilmektedir. Kurallara uyan işlemlere izin verilir. Herhangi bir eksiklik tespit edildiğinde işlemlere izin verilmemektedir. Kullanıcılardan herhangi birine ait veriler bozulduğunda ya da manipüle edildiğinde, sistem bu kullanıcıyı dışarı itmektedir. Bu şekilde diğer kullanıcı verilerinin güvenliği sağlanır. Bitcoin üretimi ve Bitcoin’ler ile ilgili yapılan tüm işlemler bu teknoloji ile kontrol edilmektedir.

Bitcoinin Farklı Kılan Özellikler

Blockchain teknolojisi sayesinde, ağ yapısı üzerinden gerçekleştirilen işlemler, herhangi bir merkeze bağımlılık ortadan kaldırılmıştır. İki kişi arasında yapılan işlemlerde, kontrol amaçlı üçüncü bir kişinin varlığına ihtiyaç duyulmaz. Banka ya da finans kurumları aradan çıkartılarak, işlem ücreti ödemeden, Dünya’nın farklı yerlerindeki iki insan arasında para transferi yapılabilir.

Saat başı üretilebilecek ve toplam üretilen Bitcoin sayısı sınırlandırılmıştır. Bitcoin pool içerisindeki miktar her geçen gün azalmaktadır. Sisteme fazladan Bitcoin’lerin eklenememesi, para biriminin devletler tarafından kontrol edememesini sağlamaktadır. Bitcoin’in manipülasyona kapalı olması ve Dünya’nın her yerinde kullanılmaya başlanması ile değeri artmıştır. İnsanlar, bilinen birimleri bir kenara bırakarak Bitcoin kullanımına başlamıştır. Aracı bir kurum olmadığı için işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi de, Bitcoin’in sunduğu avantajlardan bir tanesidir.

Bitcoin’i teorik olarak herkes, bireysel olarak üretilebilir ancak teknolojinin popülerleşmesi ile üretimler arttığı ve büyük firmaların Bitcoin adına yaptığı yatırımlar, bireylerin Bitcoin üretme potansiyelini azaltmıştır. Bitcoin Mining olarak isimlendirilen Bitcoin üretme işlemi, kullanılan bilgisayarların işlemcileri ile doğrudan ilişkilidir. Çin merkezli firmalar, Bitcoin üretimi için özel altyapılar geliştirmişlerdir. Bitcoin tarlaları olarak isimlendirilen bu merkezlerde çok güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlar kullanılmaktadır. Bu alt yapılar söz konusu iken bireysel kullanıcıların Bitcoin üretimi konusunda şansları az olmaktadır.

Bitcoin register ve işlem bilgileri Blockchain adlı ağ sisteminde tutulmaktadır. Katılımcılar kendi adlarına cüzdan oluşturabilirler. Dijital cüzdanların bilgisi Public Key ile ağda tutulmaktadır. Bilgiyi değiştirmek için, cüzdanı oluşturan kişinin sahip olduğu Private Key gerekir. Cüzdanlar ile ilgili işlemlerde Bitcoin’in kendi uygulaması kullanılabileceği gibi Exodus gibi yazılımlar da kullanılabilmektedir. Cüzdan uygulamalarında, güvenilir firmaların yazılımları tercih edilmelidir. Gerekli dikkat gösterilmediği takdirde, Private Key’i ele geçiren biri tarafından cüzdanınıza erişim sağlanabilir.

Bitcoin rehberi, Bitcoin dünyasına yeni adım atanlar için gerekli temel bilgileri içermektedir. Bitcoin üretimi ya da Bitcoin üzerinden yapılabilecek işlemler için danışılabilecek bir kaynaktır. Bitcoin kazanmak için tek yöntem üretmek değildir. Bitcoin’in, gerçek para birimlerine göre değeri belirlenerek satın alma işlemleri gerçekleştirilebilir. Sermaye sahipleri için önemli bir yatırım fırsatı olabilir. Bitcoin roulette gibi casino sitelerinde de Bitcoin kazanma şansı bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Bitcoin Kazanma Bitcoin
Bitcoin Harcama Bitcoin
Bitcoin Bitcoin
Bitcoin Rehberi Bitcoin

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?