Bitcoin Değeri Neye Göre Değişiyor? Düşer mi Çıkar mı?

Ana sayfa » Bitcoin » Bitcoin Değeri Neye Göre Değişiyor? Düşer mi Çıkar mı?

Bitcoin Değeri Neye Göre Değişiyor? Düşer mi Çıkar mı?

Bitcoin değerinin kontrol edilemediğini söyledik, o zaman neye göre artış veya düşüş gösteriyor Bitcoin? Tabi ki arz talep meselesine göre. Bitcoin’e ne kadar çok talep varsa Bitcoin değeri o kadar artar ve Bitcoin talebinin azalması doğrultusunda da değeri düşer.

Bitcoin Değeri Neye Göre Değişir?

Evet, konumuz internet dünyasının dijital para birimi Bitcoin, hemen açıklayalım Bitcoin nedir?

Bitcoin değeri gün içerisinde bile büyük değişiklikler gösterebiliyor ve tıpkı Euro, Dolar gibi para birimlerinde olduğu düştüğünde alıp yükseldiğinde satanlar aldıkları miktar doğrultusunda çok kar elde edebiliyorlar. Peki, bir Bitcoin ne kadar eder? Bu yazıyı yazarken baktığımda 1 Bitcoin 7.151,01 TL’ den alınıp 7.179,01 TL’ den satılıyordu. Siz bu yazıyı okurken muhtemelen değişim göstermiştir fakat değeri hakkında az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur. Bitcoin’in dijital bir para birimi olduğunu söyledik, o zaman nasıl üretiliyor bu Bitcoin?

Bitcoin Değeri Neye Göre Değişiyor?

Bitcoin Değeri Neye Göre Değişiyor?

Bitcoin: Bitcoin Avustralyalı Craig Wright’ın kurucusu olduğu 2008 yılında deneysel olarak başlatılan, bir sistem yahut bir merkezle bağı olmayan dijital para birimidir. Craig Wright kimliği belli olana kadar kendini Satoshi Nakamoto olarak tanıtmış ve gerçek kimliğini gizlemiştir. Gerçek kimliği geçtiğimiz senelerde ortaya çıkmıştır.

Bitcoin ile alışverişlerde aracı yoktur direkt olarak alıcı ve satıcı arasında geçen bir alışveriştir. Bu dijital para birimi günlük hayatta kullandığımız diğer para birimleri gibi değeri kişi ve kurumların elinde olan bir para birimi değildir. Paranın sahibi olmadığı için parayı kontrol altına alabilen kimse de yoktur. Peki, Bitcoin’in değeri kontrol edilemiyorsa Bitcoin neden düşüyor, neden artıyor?

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretmek için son zamanlarda kardan çok zarar getirme ihtimali fazla olan ‘‘mining’’ yani madencilik yöntemi kullanılıyor. Neden zarar getirme ihtimalini söylemeden önce madencilik olayından, gelişim ve değişiminden bahsedelim. İlk başlarda Bitcoin elde etmek isteyip madencilik yapmaya karar veren insanlar ‘‘CPU mining’’ yani işlemci madenciliği ile Bitcoin arıyorlardı. Sonrasında GPU yani ekran kartı işlemcili madencilik devri başladı çünkü ekran kartı işlemcili madenciler CPU ya göre Bitcoin bulmada daha başarılı performans sergilediler.

Değişmeyen şey ise CPU ve GPU su daha fazla olan kişilerin Bitcoin bulma şansının düşük CPU veya GPU su olan kişilere karşı yüksek olmasıdır. İnsanlar sırf Bitcoin madenciliği için yüksek CPU ve GPU ya sahip bilgisayarlar topladılar. Bu cihazları nerde olduğunu bilmediği bir madeni aramaya çıkan insanlar gibi düşünebiliriz sanırım. Bitcoin bulmak dahada zorlaşınca ASIC mining denilen ürünler piyasaya düştü. Bu cihazların üretiliş amacı tamamen Bitcoin aramak üzerine kuruludur yani o cihazın yaptığı tek iş Bitcoin aramaktır.

ASIC mining cihazları diğer maden arama cihazlarına nazaran daha verimli ve tasarruflu oldu ve şuan kullanılmakta olan model genellikle bunlardır. Bu Bitcoin arama işlemi bilgisayarınıza özelliğe sahip bir sayıyı aratıp buldurmanızdır. Çok kolay olduğunuz düşündürüyor değil mi? Kesinlikle değil çünkü aratılan sayıyı özel kılan bulunuşunun zor oluşu ve gittikçe daha da zorlanışı. Bitcoin’i kullanıma sunan Satoshi Nakamoto Bitcoinler’in herkes tarafından bulunup piyasaya çok miktarda

Bitcoin akışı olmasını engellemek amacıyla bunun için bir güvenlik sistemi geliştirmiştir ve Bitcoin bulan insanlar çoğaldıkça bulunma zorluğu da bu doğrultuda artmaktadır. Deyim yerindeyse bu işlem samanlıkta iğne aramak gibidir ve daha da zorlaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. En başlarda Bitcoin’den haberi olan ve Bitcoin kullanan kişi sayısı azdı haliyle Bitcoin madenciliği yapan insanlarda azdı. CPU işlemciler bu noktada yeterli işlemi zor olsa da yapıyordu.

Sonraları daha fazla insanın Bitcoin’le ve Bitcoin madenciliği ile tanışmasıyla birlikte ekmek aslanın ağzındayken midesine düştü CPU işlemciler yetersiz kaldı ve yerini GPU ekran kartı işlemcilerine bıraktılar. Daha çok insanın farkında olmasıyla GPU işlemcilerde yetersiz kalınca yerlerini sadece bu amaç için icat edilen ASIC cihazlara bıraktılar. Kafa karıştırıcı şeyler olduğunun farkındayım fakat elimden geldiğince olayın özünü anlatmaya çalıştım. Tamam, maden yaptık Bitcoin bulduk bu Bitcoin nasıl satılır?

Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin alıp satmak için öncelikle Bitcoin resmi sitesinden cüzdanınızı indirmek. Bu cüzdanın işleyiş mantığı cebinizde kullandığınız cüzdandan farklı değil, farklı olan tarafı dijital olması. İndirdiğiniz cüzdana koyduğunuz şifreyle güvenli sitelerden güvenle Bitcoin alım satım işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Kazandırır?

Bitcoinin son yıllarda bu kadar yaygın olmasının bir sebebi de bu para biriminden insanların yüklü miktarda para kazanmasıdır. Peki, herhangi bir yatırım aracından, borsadan, altından ya da dövizden kısa süre içerisinde bu kadar para kazanılmıyorken nasıl oluyor da bu kadar para bitcoin adı verilen sanal bir para üzerinden kazanılabiliyor. Aslında bunun cevabı oldukça basit. Bitcoin 2009 yılında aktif olarak ilk kullanılmaya başladığı zamanlarda sistemin ne olduğunu bilen ve bu konuda güven sıkıntısı yaşamayan bir grup insan tarafından belirli miktarlarda satın alındı. Sonraki yıllarda kişiler bilinçli olarak ya da başka bir takım sebeplerden dolayı ellerinde bulunan bitcoini bozdurmadılar.

Bu süreç içerisinde bitcoin yavaş yavaş ilgi ve dikkat çekmeye başladı. Sistemin sağlam bir alt yapıya dayandığını gören herkes hızlı yükselen bitcoinden yatırım amaçlı olarak faydalanmak istedi. Bu süreçte de daha önce bitcoin alıp bir kenarda bekleten eski yatırımcıların ellerindeki para neredeyse kendini 10 misline katladı. Bitcoin sayesinde elde edilen servet bu şekilde başladı ve insanlar paranın ismini duydukça bu sistemin üzerine daha çok düşmeye ve konu ile ilgili ayrıntıları öğrenmeye başladı. Bitcoin ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi de bitcoinin elde edilmesi idi.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin 3 farklı yol ile kazanılabilir. Bunlardan ilki bitcoin madenciliğidir. Madencilikte kişiler bilgisayar işlemci gücü ile bitcoin ararlar ve buldukları bitcoin miktarları oldukça azdır. Bunun için daha fazla işlemci bir araya gelerek mining çiftliği denen yerler kurulur. Bu işlem ciddi anlamda bitcoin işine zaman ve emek harcayan kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Eğer bir miktar paranız varsa ve yatırım amaçlı olarak bitcoin almayı düşünüyorsanız bu aşamada yapmanız gereken bitcoinleri satın almaktır.

Bitcoin direkt olarak kişilerden alınabilir ve kişilere satılabilir. Arada her hangi bir aracı banka ya da başka kamu kurumu bulunmamaktadır. Kişilerin sahip olduğu bitcoinler kişisel şifreler ile korunan btc cüzdanların içinde muhafaza edilebilir. Alım satım konusunda anlaşan kişiler direkt cüzdandan cüzdana transfer yapmaktadırlar. Btc zaten sanal bir para birimi olduğu için transfer etmek, çevirmek, bozdurmak ve al sat yapmak da oldukça kolaydır. Btc sahibi olmak için öncelikli olarak cüzdan hesabı oluşturmanız gerekir. Cüzdan hesap kullanıcı adınızı ve şifresini kaybetmemeniz transferler açısından önemlidir.

Bitcoin Piyasası İle İlgili Bilinenler

Bitcoin 2008 de ortaya atılmış ve tam olarak etkin kullanımı 2009 ‘ da başlamıştır. O günlerden bu günlere gelinene kadar bitcoin piyasasında düzenli bir artış olmamakla beraber artış miktarının logoritmik olduğu da söylenebilmektedir. Bu durum bir paranın üzerine sürekli olarak +2 değer kazanması yerine 2 katına çıkarak ilerlemesi gibi düşünülebilir. Dolaysı ile ilk yıllarda bitcoinin yeterli bilinmemesi, fazla ilgi görmemesi ya da insanların anlamaması gibi nedenlerden dolayı ilgi görmeyişi özellikle son yıllarda bu eksiği fazlası ile kapatmıştır. Hem bir yatırım aracı olarak hem de internet üzerinde kullanılabilecek bir para birimi olarak hayatımıza giren bitcoin artık birçok kişi tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Bitcoin piyasası ile ilgili bilinen en net kural ise bu paradaki hareketlerin yani artış ve azalmaların ülkelerin para politikasına, ekonomik krizlere ve devlet eli ile koyulan herhangi bir ambargoya bağlı olarak değişmemesidir. Bitcoin talebe göre artmakta ve azalmaktadır. Bu durum da bitcoine olan taleple birlikte bitcoinin para değerini de bu duruma paralel olarak arttırmakta, herkese de fazla miktarda para kazandırmaktadır.

 

By | 2017-12-29T16:48:48+00:00 Aralık 11th, 2017|Categories: Bitcoin|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment