Bitcoin Borsaları Nedir Ve Borsalar Nasıl Çalışır?

Blok zincir teknolojisi kullanarak en çok tanınan şifreli dijital para birimi olarak kullanılan Bitcoin için Bitcoin borsa da şaşırtıcı değer artışları yaşıyor. Bitcoin’e artan ilgi fiyatının rekor seviyelere çıkmasına neden oluyor. Geçtiğimiz haftalarda 1400 doları aşarak kendi rekorunu kıran para birimi, BitStamp adlı Bitcoin borsasında 1760 dolar fiyatı gördü. Bir yıl içerisinde % 80 değer artışı yaşayan Bitcoin çılgınlığı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bitcoin’in dünyada bulunan bitcoinlerin toplam değerinin 52.5 milyar dolara çıktığı ve artışın daha da yükselerek rekor seviyelere gelebileceği tahmin ediliyor.

Dünyanın İlk Resmi Borsası Açılıyor

Bitcoin borsaları arasında dünyanın ilk lisanslı bitcoin borsası Bitstamp oldu. Lüksemburg’dan çalışma onayı olarak resmi olarak faaliyete başlamak için izni bulunan Bitstamp, AB’nin pasaport adlı uygulaması sayesinde AB’ye üye 28 ülkeye hizmet edecek. Gelişmeyle beraber Bitstamp dünyada ulusal lisans almayı başaran ilk bitcoin işlemi yapan borsa olma özelliğini kazanmış oldu. Pasaport adı verilen uygulamayla AB’ye üye ülkede yasal olarak hizmet veren finansal hizmet sağlayıcıların diğer ülkelerde de hizmet verilmesini sağlıyor. Lüksemburg’tan yasal izin alarak faaliyete başlayacak olan Bitstamp 1 Temmuz itibariyle hizmete girecek.  Lüksemburg Ekonomi Bakanı’nın verdiği lisansla euro-bitcoin takas işlemleri yapılabilecek. Dünyada ilk kez bitcoin takasına ulusal lisans verilmesi bankaların bitcoin’e olan mesafesini azaltabileceği yönünde iddialar bulunuyor. Şirketin kurucusu lisansı lamak için iki yıl zorlu süreç geçirdiklerini dile getirdi.

Bitcoin Borsalarının Çalışması Nasıldır?

Bitcoin borsası günlük olarak çeşitli işlemler yaparlar ve bunların çoğu blockchain dışında gerçekleşir. İşlemlerin büyük çoğunluğu da blockchain’de görünmeyen şahsi hesaplar üzerinden yapılır. Borsanın nasıl çalıştığı üzerinde örnekleme yapılırsa Bitcoin borsasına iki kişinin 10 BTC yatırdığını varsayalım. Yapılan iki işlemde blockchain üzerinde resmi olarak bitcoin transferi olarak kayıtlı olur. Yatıran her iki kişide şahsi hesap üzerinden alışverişe başlayabilir. Ne işlem yaparlarsa yapsınlar bular sadece borsanın şahsi hesabı içinde tutulur. Ancak bitcoinler blockchain üzerinde kayıt edilmezler. Borsa teorik olarak blockchain’de kullanabileceği 20 BTC’ye sahip plur. Kişiler bitcoinlerini çekmediği sürece onlar artık borsanındır. Bitcoinler yatırıldığı andan itibaren borsa tarafından blockchainde kullanılabilecektir. Borsada hesapta görülen değer tamamen sanaldır. İki kişide bitcoinleri borsada tuttuğu sürece gerçekte kişilere ait değildir. Onların gerçek sahibi borsa olmuştur. Bitcoinleri yatırdıkları borsa ciddi ve deneyimliyse kişiler bitcoinleri çekmediği sürece bitcoinleri saklar.

Bitcoin Bozdurma Nasıl Yapılır?

Bitcoin bozdurma hizmeti diğer bozum işlemlerine göre farklıdır. Bitcoin bozdurulurken hesaplamalar, komisyonlar ve kesintiler çok farklı hesaplanır. Bitcoin bozdurma sonrası elinize geçecek olan tutar detaylı olarak hesaplanarak havale edilir. Bitcoinde hızlı yükseliş ve düşüşler yaşanması söz konusudur. Bitcoin bozdurulurken kur üzerinden hesaplama yapılmaz, hesaplama komisyon üzerinden hesaplanır. Bitcoin kullanıcıları bozdurma işleminde her işlem belli onaylardan geçerek ulaşır ve buda zamanın uzun sürmesine neden olur. Bitcoin transferleri denetlemek amacıyla 3 farklı onay sürecinden geçer. Onay süreçlerinin ardından transfer tamlanır. Bazı siteler bozdurma konusunda en iyi süreyi verdiklerini iddia ederler.

Kripto Madenciliği Nedir?

Bitcoin’den haberi olan bir çok kişinin ilgisini çeken kripto para madenciliği toplum olarak kolay yoldan paraya sahip olmak isteyenler için cazip oluyor. Bu isteğin insanlarda var olması ve bitcoin sanal paranın iyiden iyiye yaygınlaşmış olması Bitcoin cloud mining teriminin ne olduğu sorularına sebep oluyor.  2013 2014 yılları bitcoin değerlenmesiyle kripto para madenciliğinin altın yılları olmuştu. Bu dönemde kripto para madenciliği yapanlar çok hızlı arttı. Bir çoğu artan maliyetleri karşılamakta zorlandığı için kapandı. Bir kısmı ise karlarını satarak karlılıklarını devam ettirdi. Bulut Madenciliği denen sistem ortaya çıktı. Bitcoin colud minig dediğimiz sistemin prensibi ise mining yapılmasına olanak sağlayan asic miner denilen ekipmanlarla donatılmış sunucular üzerinden yatırılan ücret oranında pay alarak kripto para kazanma işlemidir. Kontrat yapılan farmların bilgisayarları datacenter ortamında sürekli açık olduğundan sürekli mining yapmakta ve bunun sonucunda kullanıcı oturduğu yerden bu farmın karına ortak olur. Bitcoin bot kullanıcıları için internet üzerinde faaliyet gösteren bir çok şirket bulunuyor. Şirketlerin çoğu da yurtdışı lokasyonuyla çalışıyor. Bulut madenciliğinde kullanıcılar belirli ücretler karşılığında kontrat yaparlar ve işlemci gücü kiralar ve üretilen kripto paralarla günlük, haftalık, aylık ödeme alırlar.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 2 Ortalama: 4.5]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir