Bitcoin Borsaları Nedir Ve Borsalar Nasıl Çalışır?

Ana sayfa » Bitcoin » Bitcoin Borsaları Nedir Ve Borsalar Nasıl Çalışır?

Bitcoin Borsaları Nedir Ve Borsalar Nasıl Çalışır?

Bitcoin borsaları nedir? Yatırıma nereden başlamalı? Sanal paralar güvenli mi? Gelecekte ekonomi piyasalarına yön mü verecekler? İşte hepsinin cevabı!

Blok zincir teknolojisi kullanarak en çok tanınan şifreli dijital para birimi olarak kullanılan Bitcoin için Bitcoin borsa da şaşırtıcı değer artışları yaşıyor. Bitcoin’e artan ilgi fiyatının rekor seviyelere çıkmasına neden oluyor. Geçtiğimiz haftalarda 14000 doları aşarak kendi rekorunu kıran para birimi, BitStamp adlı Bitcoin borsasında 17600 dolar fiyatı gördü. Bir yıl içerisinde % 80 değer artışı yaşayan Bitcoin çılgınlığı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bitcoin’in dünyada bulunan bitcoinlerin toplam değerinin 52.5 milyar dolara çıktığı ve artışın daha da yükselerek rekor seviyelere gelebileceği tahmin ediliyor.

Bitcoin Borsaları Nedir Ve Borsalar Nasıl Çalışır?

Bitcoin Borsaları Nedir Ve Borsalar Nasıl Çalışır?

Dünyanın İlk Resmi Borsası Açılıyor

Bitcoin borsaları arasında dünyanın ilk lisanslı bitcoin borsası Bitstamp oldu. Lüksemburg’dan çalışma onayı olarak resmi olarak faaliyete başlamak için izni bulunan Bitstamp, AB’nin pasaport adlı uygulaması sayesinde AB’ye üye 28 ülkeye hizmet edecek. Gelişmeyle beraber Bitstamp dünyada ulusal lisans almayı başaran ilk bitcoin işlemi yapan borsa olma özelliğini kazanmış oldu. Pasaport adı verilen uygulamayla AB’ye üye ülkede yasal olarak hizmet veren finansal hizmet sağlayıcıların diğer ülkelerde de hizmet verilmesini sağlıyor. Lüksemburg’tan yasal izin alarak faaliyete başlayacak olan Bitstamp 1 Temmuz itibariyle hizmete girecek.  Lüksemburg Ekonomi Bakanı’nın verdiği lisansla euro-bitcoin takas işlemleri yapılabilecek. Dünyada ilk kez bitcoin takasına ulusal lisans verilmesi bankaların bitcoin’e olan mesafesini azaltabileceği yönünde iddialar bulunuyor. Şirketin kurucusu lisansı lamak için iki yıl zorlu süreç geçirdiklerini dile getirdi.

Bitcoin Borsalarının Çalışması Nasıldır?

Bitcoin borsası günlük olarak çeşitli işlemler yaparlar ve bunların çoğu blockchain dışında gerçekleşir. İşlemlerin büyük çoğunluğu da blockchain’de görünmeyen şahsi hesaplar üzerinden yapılır. Borsanın nasıl çalıştığı üzerinde örnekleme yapılırsa Bitcoin borsasına iki kişinin 10 BTC yatırdığını varsayalım. Yapılan iki işlemde blockchain üzerinde resmi olarak bitcoin transferi olarak kayıtlı olur. Yatıran her iki kişide şahsi hesap üzerinden alışverişe başlayabilir. Ne işlem yaparlarsa yapsınlar bular sadece borsanın şahsi hesabı içinde tutulur. Ancak bitcoinler blockchain üzerinde kayıt edilmezler. Borsa teorik olarak blockchain’de kullanabileceği 20 BTC’ye sahip plur. Kişiler bitcoinlerini çekmediği sürece onlar artık borsanındır. Bitcoinler yatırıldığı andan itibaren borsa tarafından blockchainde kullanılabilecektir. Borsada hesapta görülen değer tamamen sanaldır. İki kişide bitcoinleri borsada tuttuğu sürece gerçekte kişilere ait değildir. Onların gerçek sahibi borsa olmuştur. Bitcoinleri yatırdıkları borsa ciddi ve deneyimliyse kişiler bitcoinleri çekmediği sürece bitcoinleri saklar.

Bitcoin Bozdurma Nasıl Yapılır?

Bitcoin bozdurma hizmeti diğer bozum işlemlerine göre farklıdır. Bitcoin bozdurulurken hesaplamalar, komisyonlar ve kesintiler çok farklı hesaplanır. Bitcoin bozdurma sonrası elinize geçecek olan tutar detaylı olarak hesaplanarak havale edilir. Bitcoinde hızlı yükseliş ve düşüşler yaşanması söz konusudur. Bitcoin bozdurulurken kur üzerinden hesaplama yapılmaz, hesaplama komisyon üzerinden hesaplanır. Bitcoin kullanıcıları bozdurma işleminde her işlem belli onaylardan geçerek ulaşır ve buda zamanın uzun sürmesine neden olur. Bitcoin transferleri denetlemek amacıyla 3 farklı onay sürecinden geçer. Onay süreçlerinin ardından transfer tamlanır. Bazı siteler bozdurma konusunda en iyi süreyi verdiklerini iddia ederler.

Kripto Madenciliği Nedir?

Bitcoin’den haberi olan bir çok kişinin ilgisini çeken kripto para madenciliği toplum olarak kolay yoldan paraya sahip olmak isteyenler için cazip oluyor. Bu isteğin insanlarda var olması ve bitcoin sanal paranın iyiden iyiye yaygınlaşmış olması Bitcoin cloud mining teriminin ne olduğu sorularına sebep oluyor.  2013 2014 yılları bitcoin değerlenmesiyle kripto para madenciliğinin altın yılları olmuştu. Bu dönemde kripto para madenciliği yapanlar çok hızlı arttı. Bir çoğu artan maliyetleri karşılamakta zorlandığı için kapandı. Bir kısmı ise karlarını satarak karlılıklarını devam ettirdi. Bulut Madenciliği denen sistem ortaya çıktı. Bitcoin colud minig dediğimiz sistemin prensibi ise mining yapılmasına olanak sağlayan asic miner denilen ekipmanlarla donatılmış sunucular üzerinden yatırılan ücret oranında pay alarak kripto para kazanma işlemidir. Kontrat yapılan farmların bilgisayarları datacenter ortamında sürekli açık olduğundan sürekli mining yapmakta ve bunun sonucunda kullanıcı oturduğu yerden bu farmın karına ortak olur. Bitcoin bot kullanıcıları için internet üzerinde faaliyet gösteren bir çok şirket bulunuyor. Şirketlerin çoğu da yurtdışı lokasyonuyla çalışıyor. Bulut madenciliğinde kullanıcılar belirli ücretler karşılığında kontrat yaparlar ve işlemci gücü kiralar ve üretilen kripto paralarla günlük, haftalık, aylık ödeme alırlar.

İsteyen Herkes Bitcoin Üretebilir Mi?

Bu soruya teorik olarak cevap verildiğinde, bilgisayara sahip olan herkes Bitcoin ile alakalı yazılımı indirdiği taktirde Bitcoin üretme sürecini başlatabilir. İşte bu süreç Mining (madencilik) diye adlandırılmaktadır. Bitcoin çıkarma prosedürüne ise Bitcoin Mining (Bitcoin kazma) prosedürü denir. Fakat günümüz zamanında Bitcoin çok fazla popüler olduğundan ekseriyeti Çin merkezli devasa Bitcoin Mining şirketleri kurulmuştur. Bu şirketler on milyonlarca dolar yatırımlar ile çok büyük data merkezleri kurmuştur. Bu merkezlerde herhangi bir kişinin sahip olamayacağı hızda Mining işlemi yapılmaktadır. Bu sebeple bireysel olarak yapılması düşünen Mining işlemleri artık kârlı ve çok mantıklı bir iş değildir.

Bitcoinler Nerede Saklanır?

Tüm Bitcoin kaydı ve işlemleri ile alakalı olan bilgiler Bitcoin Blockchain (Blok zinciri) ağında tutulmaktadır. İsteyen herkes bu ağ üzerinde Bitcoin dijital cüzdanı ile kendine ait dijital cüzdanını oluşturabilir. Bu cüzdan bilgileri Public Key (Açık Anahtar) sayesinde ağa yazılmaktadır. Cüzdan ile alakalı bilgiler daha sonrada değiştirilmek istenir ise cüzdanı oluşturan kişide bir Private Key (Özel Anahtar) olması gerekir. Bu gibi işlemler için Bitcoin’in teklif ettiği dijital cüzdan uygulaması kullanılabilir. Ayrıca Exodus gibi yazılımlar da bu işlemler için kullanılabilmektedir.

Dijital bir cüzdan kullanırken dikkat edilecek önemli birkaç şey vardır. Bu konuda en önemli şey hizmetin güvenilir bir kaynak tarafından verilmesidir. Ayrıca uygulamayı güvenilir bir yerden temin etmiş olmak gerekir. Aksi halde kullanılan kötü amaçlı yazılımlar ve bunu kullanan şahıslar Özer Anahtarları ele geçirip dijital cüzdana ulaşabilirler.

Diğer seçeneklerden biri de Bitcoin için aracılık hizmeti sunan sitelere üye olmaktır. Fakat bu siteler de zaman zaman saldırılara karşı yetersiz kalabilmektedir. Bu raddede Bitcoin hesabı bilgileri ve bitcoinler çalınabilir. Eğer ki özel bir cüzdan kullanılması isteniyor ise Özel Anahtar dosyasını güvenli bir yerde saklamak gerekir. Şayet bu dosya kaybolur ise cüzdan üzerinde bir daha herhangi bir işlem yapılamaz.

 Bitcoin Nasıl Transfer Edilir?

Bitcoin borsası içerisinde bahsedildiği gibi dijital cüzdan oluşturulabilmektedir. Bir dijital cüzdan oluşturulduğunda 1HcVbcYCda22bYDTm1uGkBNTPr3JZPSMsa benzeri bir dijital cüzdan adresi görünecektir. Bu meydana gelen adrese isteyen herkes Bitcoin gönderebilmektedir. Şayet elinizde Özel Anahtar varsa cüzdana erişebilir ve istenilen herhangi bir adrese Bitcoin transfer edilebilir.

Ethereum ve Benzeri Kripto Para Birimlerinin Bitcoin ve Blockchain İle İlişkisi Nedir?

Ethereum ve öteki kripto para birimlerinin direkt Bitcoin ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu para birimlerinin de kendilerine ait bir farklı, benzer ve ortak özellikleri olan bir ağları vardır. Bir X-coin ya da bir Ethereum da Bitcoin olarak borsa üzerinde ifade edilebilir. Bazı siteler bu dönüşümler için belli komisyon oranı karşılığında hizmet vermektedir.

Blockchain teknolojisi de bir ağ teknolojisidir. Bu teknolojisi birçok amaç için kullanılabilmektedir. Bitcoin kendi Blockchain ağını kullanmaktadır. Bitcoin demek Blockchain demek değildir. Aynı şekilde Ethereum da kendine ait Blockchain ağ kullanmaktadır. Ağların birçok farkı olabildiği gibi ortak özellikleri de bulunabilir. Blockchain ağ sistemi kesinlikle bir kripto para birimine denk gelecek diye bir şey söz konusu değildir. Hyperledger gibi açık kaynak kodlu sistemlerde bunlara örnek gösterilebilir.

 Bitcoin Sistemi ve Yasallığı

Günümüzde Bitcoin ile ödemelerin kabul edildiği internet siteleri çok hızlı bir şekilde artmıştır. Bununla birlikte neredeyse her sektörde üretilen ürünleri almanın yanında bu sistem kullanmak mümkün olmaktadır. Bu ödeme sistemi, kişilerin kimlik bilgilerine yer verilmeden işlemler yapmasına imkân vermektedir. Yalnızca bu sistemin en çok merak edilen konusu ise bitcoin sisteminin ne denli yasal olduğudur.

Bitcoin başta olmak üzere dijital para birimleri ile alakalı Türk kanunlarında herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Hal böyleyken de Türk Ceza Kanunu’nda mevcut olan kanunların suç olarak nitelendirmediği eylemlerin ceza gerektirmediği maddesi ile işlemlerin illegal olmadığının bir kanıtı olarak gözükmektedir.

Bireylerin Bitcoin sistemini dolandırıcılıktan uzak durup doğru dürüst bir şekilde kullanarak sistemin avantajlarından faydalanmaları durumunda sistem sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Eğer ki böyle bir durum ortaya çıkar ise Türk kanunları suçun nasıl bir yöntem ile gerçekleştiğine bakmaz. Direk olarak ceza kararını verir. Bu sebeple bu konuda dikkatli davranmak gerekir.

By | 2018-01-17T01:34:08+00:00 Aralık 7th, 2017|Categories: Bitcoin|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment