Kişisel Gelişim

Bireysel Eğitimde Öğrenmenin Koşulları Kişisel Gelişim

Bireysel Eğitimde Öğrenmenin Koşulları

  • 417

İnsanların hayatlarında en değer verdiği olgulardan biri kişisel gelişimdir. Çünkü sadece bireyi değil bulunduğu çevreyi, sosyal davranışlarını ve onu örnek görecek yeni bireyleri de etkilemektedir. Öncelikle kişisel gelişim öğreniminde çarpıtılmış, size yararı dokunmayan, sadece kar amaçlı olarak eğitim sunan bilgi, dosya ve şirketlerden uzak durmak gerekir. Deneyimli insanların birikiminden yararlanmak bu konuda en uygun yol olabilir. Sosyal tartışma platformlarına baktığımızda bu konuda birçok öğrenme çeşidi veya zıt görüşler ile karşılaşılmaktadır. Örneğin; kişisel gelişim ekşi sözlük gibi platformlarda farklı algılar ve düşünce ayrılıkları ile de potansiyel düşünce birikimi oluşturmaktadır. Aktif farkındalık ve algı yönetimi de bu düşünce ve davranışların bireylerde şekillenmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Eğitimde Kişisel Gelişimin Temel Unsurları

İş hayatınızda ve özel hayatınızda ihtiyacınız olan; diksiyon, giyim ve stil, zarafet, zaman yönetimi, etkili iletişim, kişisel finans gibi tüm konularda bilgi sahibi olmak için kişisel gelişim eğitim konularına bakmanızda yarar vardır. Bu eğitim konularına internet üzerinden ücretsiz olarak ulaşıp online yardım alabilirsiniz. Bu konuların temel maddelerine bakacak olursak;

·         Verimli çalışarak etkili sonuçlar almak: Çok çalışıyor, emek harcıyor ve tüm enerjinizi çalışmaya ayırsanız da bazen istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Burada belki de sorun zamanın yetmemesi değil, çalıştığınız zamanı yeterince verimli kullanamıyor olmanızdan kaynaklanabilir. Uzmanlara göre verimlilik yaygın algıdan farklı olarak çalışma sürecinde sadece zamansal tasarruf sağlamıyor, aynı zamanda daha kaliteli çalışmanızı sağlıyor. Bunun için basit verimlilik yöntemiyle daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

·         Motivasyonu artırmak: Güne başlarken, ilk gün sendromu yaşarken veya geleceği hayal ederken enerjinizin yeterli olmadığını hissedebilirsiniz. Belki de tatillerin daha uzun sürdüğü mesailerin daha kısa olduğu hayalleri paylaşırken bir şeyler yapma arzunuzu yani motivasyonunuzu kaybediyorsunuz. Aslında sizi hayata bağlayan bir şeyler yapma isteğinizdir. Bu yüzden onu diri tutmalısınız.

·         İmkân buldukça seyahat etmek: Seyahatler insanlar için çok önemlidir. Kişisel ve profesyonel gelişime olan etkinlerini ve edinebileceğiniz çıkarımları bulabilirsiniz.

·         İş yaşamında hitabete önem vermek: Hitabetinizin iyi olması için hikâye anlatmak size çevrenize pozitif bir enerji yüklemektedir. Hitabetin her alanı geliştirilebilir ve topluluk önünde konuşurken kullanabileceğiniz bilgileri rahatlıkla öğrenmiş olursunuz.

·         Gülme Yogası: Şaka, espri ve mizah yapılmadan sebepsizce gülmeye dayanan konsepttir. Bedenin içten şekilde ve sahte gülmeyi ayırt edemediğinin bilimsel temeline dayanır. 

·         Modern giyim tarzı: Özellikle kadınlar şık ve doğru giyinmek isterler. Bireyler kendi vücudunuzu nasıl tanıyıp ve nasıl stil sahibi olacağını öğrenmesi kişisel gelişim eğitimi nedir sorusuna bir faktör olarak cevap vermektedir. Bu konuda bilgi sahibi olmak için giyim ve şıklık üzerine küçük tüyolar veren eğitim videoları izlenebilir. Doğru aksesuar kullanımından, ayakkabı seçimine kadar boyunuza ve bedeninize göre daha ne kadar zarif görünebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

·         Hedef belirleme ve sonuç alma: Hedefler bireyler için çok önemlidir eğer bir hedefiniz varsa hayata daha farklı bakarsınız. Hedefleriniz varsa hayat sizin için daha anlamlı olur.

Kişisel Gelişimi Elektronik Okuma İle Geliştirme

Bu konuda bireylerin kendilerine fayda sağlamaları için ve bulundukları yerden online olarak kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak maksadıyla kişisel gelişim e kitap oku programları geliştirilmektedir. Bu programlar aracılığı ile istediğiniz konuda arama yaparak ücretsiz olarak dersler alabilir, video yardımları ile değiştirmek istenen davranışlar veya uyum bozuklukları giderilebilmektedir. İnsanların, çevreden ziyade öncelikle kendilerini tanımaları ve buna göre yaşam tarzlarına ve davranışlarına yön vermeleri gerekmektedir. Teknolojinin artık birçok konuda insanlara yardımcı olması ile kişisel gelişim e kitaplarına erişerek aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mesela bu kitaplardan popüler olanların bazıları şunlardır;

·         Osho - Güç, Politika ,Değişim: geleneksel "güç yozlaştırır" anlayışını alır ve onun yerine güç peşinde koşanların zaten yozlaşmış olduğunu ileri sürer. Yaşam Gereklilikleri serisinde bireyin yaşamında en önemli sorunlara odaklanır. İçsel yaşamımıza ve varoluşun niteliğine özgü sorulara yoğunlaşarak kişisel anlam ve amaç arayışımızda hayati önem taşıyan soruların hiç bitmeyen ve her zaman çağdaş araştırma ve irdelemelerini içerir.

·         Yaşar Ateşoğlu: Hayatınızı değiştirecek bilgelik öyküleri.

·         Carmine Gallo: Ted gibi konuş.

·         Jiddu Krishnamurti: Yeni bir yaşam. Gündelik hayatı engelli bir yarış veya bir fare kapanı olmaktan çıkarıp neşeli bir uğraşa dönüştürüyor.

Gelişim Çağını Yenileyen Eğitim Arşivleri

Bireylerin kendilerini geliştirmek için izledikleri yolu yavaş yavaş hayat tarzlarına uygulayarak izlemeleri gerekir. Aile içi olmak üzere birçok kişisel gelişim e-book arşivini barındıran özel olarak seçilmiş eğitim programlarından yararlanmak mümkündür. Bu arşivler hem bireye hem de aile fertlerinin birbirine karşı olan davranışlarına olumlu katkıda bulunabilir. 

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?