Network Marketing

Başarıyı Yakalamak için ne Yapmalı Network Marketing

Başarıyı Yakalamak için ne Yapmalı

  • 83

Başarı, hedefe sorunsuz biçimde ulaşmak biçiminde tanımlanır. Tanımı gereği başarı elde ederken hasar almamak gerekli olsa da, eşyanın tabiatı gereği, hemen her hedefe giden yol tehlikeler ve pek çok yıpratıcı unsurla doludur. Yani çok az başarı hasar almadan elde edilebilir. Tabii burada bahsettiğimiz fiziksel hasar değildir.  Eğer bir ordunuz varsa ve savaş kazanma sonucunu başarı addediyorsanız burada vereceğiniz kayıplar, başarıya giden yolda katlanmanız gereken olumsuzluk sayılabilir.

Bunun gibi bir spor dalında başarı elde etmek için, gece gündüz antrenman yapıp defalarca müsabaka kaybetme de, defalarca işletme açıp başarılı olmamak ve sermaye kaybetme de başarı elde etmek için katlanılan olumsuzluklardır. Aslında bu unsurlar başarıya ulaşmakta rehberimiz olan eğitim süreçleridir, dahi bile denebilir. Meşhur bir atasözünün “bir musibet, bin nasihatten iyidir” dediğini hatırlayın, burada anlatılmaya çalışılan anlattığımız konuyu andırmıyor mu?

Yani başarı kendiliğinden ortaya çıkan bir durum değildir. Ne kadar yetenekleri olursanız ve ne kadar eğitim alırsanız alın başarıya giden yolda problemlerle boğuşmak ve hatta kısmi veya bütünüyle başarısızlıkla karşılaşmak muhtemeldir. Bu konuda gerekli motivasyona sahip olup, hedefe ulaşmak konusunda ısrarcı olmak sürecin tamamlanmasında önemli gereksinimlerdendir. Elbette başarıyı elde etmek için legal yollardan ilerlemek ve sürecin gerektirdiği donanıma sahip olmak ve gerekli enstrümanları doğru biçimde kullanmak gereklidir. Bu noktada motive olduğunuz başarı hedefi hakkında gerekli bilgi donanımına sahip olmanız gerekti ortaya çıkar. Hiçbir unsurunu bilmediğiniz bir konuda başarılı olabilmek için öncelikle, o işle ilgili bilgileri edinme süreci geçirirsiniz. Bu sürecin özeti, Türkiye’deki Usta çırak sisteminde net biçimde görülebilir.

Bir işe başlayan eleman, ilk önce çırak olur, bir süre bu sıfatla çalıştıktan sonra, daha yeni çıraklara süreci anlatabilecek deneyimi kazanır ve Kalfa olur, bu safhada ustanın yardımcısı gibi çalışır, kalfa bir nevi yardımcı ustadır. Gerekli deneyim ve bilgiyi edindikten sonra ise, ustalık kaçınılmaz başarı olmaktadır. Bu sürecin nihayetinde ulaşılan ustalık sıfatını başarı olarak tanımlayacak olursak, kalfalık ve çıraklık süreçlerini geçirmeden usta olabilme ihtimalini değerlendirdiğimizde, başarının da belli süreçler takip edilmeden elde edilmesinin mümkün olmadığını görürüz. Kaldı ki, akademik eğitim aldığınızda dahi bir işte direkt uzman olmazsınız. Mesleğe atıldıktan sonra bir süre stajyer, daha sonra meslek elemanı, daha sonra yardımcı uzman ve nihayet uzman olursunuz.  Bu maddede anlatmaya çalıştığımız husus, eğitim ve deneyimle direkt ilgili olduğu ancak süreçler olması gerektiği şekilde ilerlemediğinde başarı ihtimalinin de olmadığıdır.

Başarıya ulaşmak için yapmamız gereken en önemli şey ise odaklanmaktır. Eğer bir hedefe odaklanmazsak  ve pek çok uyarıcıyla aynı anda meşgul olursak, başarı hedeflerimiz şaşacağından sonuç elde etme olasılığımız da azalacaktır. Zira bütün gücümüzü tek bir hedefe odaklama olasılığımız varken, bölünür ve konsantrasyonumuzu yitirebiliriz. Birden fazla hedef seçmek yerine, hedeflerimizi sıraya koymamız daha makul bir seçenektir, sıra ile tamamının üstesinden gelmememiz için sebep yoktur.

Network marketing sektöründe başarılı olmak için odaklanmak ilk kuraldır…

Tabii bütün bunların ortaya çıkabilmesi için, harekete geçmek ve sürekli eylem halinde olmak gereklidir. Yeterli çabayı göstermediğimizde tüm idealler teoride kalacak ve hiçbir hedef başarıya dönüşmeyecektir. Hiçbir şey kendiliğinden olmaz. Kişisel çabalarımız bizi öyle ya da böyle sonuca götürecektir. Hayatta mutlaka olasılıklar vardır. Ancak tesadüflerin olasılık oranını belirleyen bizim eylemlerimizdir. Başarılı olma ihtimaliniz kozmik bir hadise değildir. Özel durumlar dışında gerekli çabayı gösterip, sistematik biçimde ilerlemeniz mutlaka sizi başarıya götürecektir. Tabii bu arada sizin kontrolünüz dışında hareket halinde olan dünyanın, hedeflerinize ilerlerken zararlı olarak olasılıkları ortaya çıkarmamasını da ummaktan başka seçeneğimiz yoktur. Zira elbette kontrolümüz dışında hareket eden bir dünya söz konusudur. Fakat bu noktada seçtiğimiz yolun alternatiflerini planlamışsak, kontrolümüz dışında gelişen etkenlere karşı da tedbir almış oluruz ve dış dünya dahi bizi yolumuzdan alı koyamaz

Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?