Blockchain Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenilir Midir

Blockchain Nedir Nasıl Kullanılır Güvenli mi? işte tüm soruların cevabı burada Bitcoin son zamanlarda değerini arttırmasıyla dünyadaki pek insanın dikkatini çeken bir para birimidir. Bir bankaya bağımlı olmaması, madencilik sistemi ve daha pek çok özelliğiyle bilinen para sistemlerinden çok farklı bir yapıya sahip.

Herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan, tüm kullanıcı ağlara bağlanabilen, yeni işlemler gönderebilen, işlemleri doğrulayabilen ve yeni bloklar oluşturarak, bilgilerin bloklar halinde ve gelişmiş şifreleme ile birbirine bağlandığı dağıtık bir veri tabanı oluşturmasına Blockchain adı verilmektedir. Sistem zincirleme bir blokla birbirine bağlanabilmekte ancak asla takip edilememektedir.

Para transferlerinde gönderenin kimliği, alıcının kimliği hatta gönderilen paranın değeri dahi bilinmemektedir. Bu bilgiler şifrelenerek yeni bir blok oluşturuyor ve blok diğer blokların sonuna ekleniyor ve ağa dağıtılıyor. Bu bloğun üzerine yeni bloklar eklenerek, asla değiştirilemeyen ve kırılamayan bir yapıya ulaşıyor. Bir merkeze bağlı olmadan işlem yapabilme imkânı sunan bu sistem ile alıcı ve satıcı arasındaki işlemler tamamen güvenli bir şekilde oluyor.

Bitcoinin Tanımı

Ortaya çıkışı yaklaşık 10 seneye yaklaşan Bitcoin Satoshi Nakamoto isimli bir kişinin proje olarak başlattığı bir sanal para birimine verilen isimdir. Sanal para birimi olmasına rağmen bu paranın değerini belirleyen herhangi bir üst kuruluş yoktur. Bu Bitcoin değerine müdahele yapılamayacağı anlamına gelmekte. Aynı zamanda bu projede üretilecek Bitcoin miktarı bellidir ve bu üretme işlemi madencilik ismi verilen yolla yapılmaktadır. Bitcoin üretmek Bitcoin’i işleme sokmanın yoludur fakat Bitcoin sahibi olmak veya Bitcol elde etmenin çok farklı yolları bulunmaktadır.

Bitcoin Nerelerde Kullanılabilir

Piyasa çıktığı ilk zamanlarda fazla ilgi görmeyen Bitcoin popülerliği artıp daha fazla tercih edilmesiyle birlikte gerçek hayatta da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde Bitcoin alışverişte, satın alma işlemlerinde, borsada ve pek çok yerde kullanılabiliyor. Büyük firmaların bazıları Bitcoin ödeme yöntemini kullanma imkanı sundular. Dünyanın en büyük oyuncu platformları oyun alım satım işlemlerinde Bitcoin kullanma seçeneğini eklemişlerdir.

Bitcoin Güvenli Midir?

Bitcoin bir sanal para birimi olarak Blockchain isimli veri tabanını kullanmaktadır. Blockchain’de bulunan veriler şifrelenmiştir ve takip edilebilir. Bu durum Bitcoin kullanıcılarının bilgilerini saklayan bir hesap defteri olarak tanımlanan Blockchain güvenli mi sorusunu akla getirmekte. Blockchain bir zincir şeklinde birbirine bağlı bir sistemdir ve bu zincirler kırılamaz. Sistemde çok fazla kişini kontrol edici şekilde bulunması ve bu sayede sahtekarlığın azaltılması Blockchain güvenilir mi sorusuna güvenli bir sistem olduğu cevabının verilmesini sağlıyor.

Blok zinciri teknolojisini kullanan sistemde para hareketleri banka veya başka bir otorite kaynağı olmadan işleyebiliyor. Bu da Bitcoin’in piyasasında tamamen bağımsız olmasına neden oluyor. Bir müdahale olma ihtimali olmadığı için ani yükselişler sayesinde yüksek getiri sağlamak mümkün.

Blockchain sistemindeki değişiklikleri ve gelişmeler Blockchain haberleri takip edilerek öğrenilmekte. Sistem içerisindeki kullanıcılar ve etki eden gruplar nedeniyle sürekli bir değişim ve gelişim halindedir. Blockchain haber takibi için en güvenilir kaynaklar sistemin kendi haberleridir fakat özellikle Bitcoin forum siteleri ve coin hareketlerinin analizini yapan siteler Blockchain sistemiyle ilgili haberleri ve değişiklikleri takip etmek için kullanılmaktadır.

Bitcoin sisteminin en önemli tamamlayıcısı olan Blockchain sistemi güvenilir yapısı ve kullanışlı olması gibi nedenlerle başka firmaların da ilgisini çekmekte. Blockchain kullanan firmalar hızla artış gösterirken bazı Avrupa ülkeleri de bu sistemi tanımaya ve özel bilgileri bu sistemle elde tutmayı planlamaktadır.

Blockchain Nedir Ne İşe Yarar
Blockchain Nedir Ne İşe Yarar

Blockchain Nedir Ne İşe Yarar

Kısa ifade ile blockchain nedir ne işe yarar tanımını yapmak gerekirse eğer; işlem takibinin şifrelenmesini sağlayan dağınık halde olan veri tabanı diyebiliriz. Her kullanıcı aracısız bir şekilde ağa bağlanmış olabilir, yaptığı herhangi yeni bir işlem gönderebilir, doğrulayabilir, yeni bir takım bloklar da oluşturabilir. Herhangi bir merkeze dahi bağlı olmadan işlemler yapabiliriz.

Bu sayede oluşabilecek her türlü işlem satıcı ile alıcı arasında güvenilir bir biçimde gerçekleşebilir. Blockchain yani blok zinciri, bir modelin zincirlenmiş halidir, takip edilmesine olanak sağlar fakat asla kırılamaz. Bu teknoloji sayesinde bitcoin gibi dijital para takası sayesinde güvenli bir biçimde olmak üzere alıcı ve satıcının direkt olarak yapacağı işlemler bu sayede gerçekleşir.

Blockchain Nasıl Çalışır
Blockchain Nasıl Çalışır

Blockchain Nasıl Çalışır?

sorusuna cevap vermek gerekirse; Blockchain (Blok Zinciri) her bir işlemin hareketinin ayrı bir biçimde pek çok katmanlara dağıtması sonucu tutulmasını sağlayan bir işlemdir. Yani oluşan bütün hareketlerin farklı biçimlerde bir sürü katmanlar arasında saklanır.

Bu yüzden güvenilir bir işlemdir. Yapılan işlem hareketleri sayesinde imzanın dijital bir şekilde imzalanması nedeni ile yapılan işlemler bir daha hiçbir şekilde değişime uğrayamaz. Kullanıcıların bu gibi işlemlerin özellikleri sayesinde de hem sürekli bir şekilde oluşturulmasını hem de güvenilir olmasını sağlamış olabilmektedir. Düşük maliyetler sayesinde oluşturulması da ayrı bir önem taşır. Yani kişinin çok fazla maliyete katlanması beklenmez.

Blockchain’in güvenilir olmasından ve sürekli olmasından, dijital bir imzanın atılmasından bahsedildi. İşin biraz da kritik detaylarından bahsetmek gerekirse; dijital imzayı attığınız an oluşan bütün hareketler bulunulmuş olan ağlara dağıtılır ve sizler herhangi bir yerde, nerede olursanız olun, sizde ağın bir parçası olduğunuz zaman mevcutta yapılan bütün işlemler görüntülenebilir ve bu sayede sizde kontrol edebilirsiniz.

Blockchain ağına dahil olduğunuz an sadece kendi işlemlerinizi görmeniz ya da kontrol etmeniz gerekmez. Blockchain de her türlü olan ağların hareketlerini siz de dahi kontrol edebilirsiniz. Zincire kayıt olmuş olan her ağ birer halka gibidirler. Yeni bir kayıt olurken öncelikle değişik katmanlar üzerinden kontrole uğrarlar ve denetimden geçerler. Daha sonra kontroller onaylandığı zaman blok oluşturulur ve de bloktaki oluşan kayıtlar da ağa tekrardan dağıtılır.

Blockchain Kullanan Firmalar
Blockchain Kullanan Firmalar

Blockchain Kullanan Firmalar

Blockchain’in tanımından, ne işe yaradığından ve nasıl çalışılır gibi konularından bahsedildi. Şimdi ise pek çok sektör blockchain kullanıyor. Firmalar neden blockchain kullanır dersek eğer örneğin; eğitim platformları için kullanılabilir, sağlık sektöründe olan firmaların hastaların sağlık kayıtlarını güvenceye almak, korumak adına blockchain kullanabilir, finansal işlemlerde bankaların kişilerin hesaplarını güvenilir altına almak adına blockchain kullanabilir, ticaret ile çalışan firmaların alıcı ve satıcı arasındaki güvenilirliği sağlamak adına blockchain kullanabilir ve daha pek çok firmalar blockchain teknolojisinden yararlanabilirler.

Blockchain kullanan firmalar genelde artık blockchain nasıl çalışır gibi soruları çözmüş, mantığını anlamış, derinlemesine inmiştir ve pek çok firma blockchainin sağladığı faydadan yararlanmak için blockchain kullanıyor.

Banka sektöründe çalışan firmalar blockchain sayesinde para transferlerini uluslararası bir biçimde gerçekleştiriyorlar pek çok yabancı banka ile blockchain zincirleri üzerinden etkileşime geçebiliyorlar. Bankaların blockchaini tercih etmelerinin sebebi genel de eski bir takım yöntemlere göre daha esnek yapılı olması, maliyetlerin düşük olması ve uygulanabilecek masrafların, döviz kurların önceden bilinmesi ve muhabir olan bankanın masraflarının azaltılabilmesi ve yapılmış olan ödemelerin takibinin kolay olması ve de 7 gün 24 saat hizmetlerinin sunması gibi avantajlar nedeni ile blockchain tercih ediliyor.

Bazı firmalar ise blockchain sayesinde telif haklarının korunması nedeni ile tercih ediyorlar. Önemli olan eserleri korumak ve onları kayıt altına zincirlemek son derece önemli olabiliyor onlar için. Blockchain sayesinde eseri yapan kişinin kim olduğunu ve hatta eser nerede doğdu gibi pek çok sorunların ispatlarını blockchain sağlayabiliyor. Blockchain sayesinde eserler satılabilir, devrilebilir ve transferleri bile sağlanabilir. Dünyadaki tüm önemli eserlerin kabul görülmüş olan bir yere taşımak ve tüm aşamaları yönetmek blockchain sayesinde olabilir. Bu yüzden firmalar eserlerin korunması gibi nedenler ile blockchaini tercih edebilirler.

Bazı firmalar ise blockchain tercih etmelerinin sebepleri arasında; pek çok konsept sağlamış olması, herhangi bir mutabakata dahi ihtiyaç duyulmaksızın verilerin güvenliğini sağlaması gibi nedenler ile blockchain teknolojisini tercih ediyorlar.

Blockchain Neden Tercih ediliyor
Blockchain Neden Tercih ediliyor

Blockchain Neden Tercih ediliyor?

Genellikle sistemin tercih edilmesinin bazı sebepleri var. Bunlar, üçüncü bir kişiye veya bir aracıya ihtiyaç olmamasından dolayı işlemler hem hızlı hem de daha az maliyetler ile olmaktadır. İşlemlerin birçok yerden kontrol ediliyor olması, dışarıdan sisteme müdahale ve manipülasyonu engelliyor. Ayrıca, Blockchain bir varlığın transferinde, paranın hangi kaynaktan çıktığı ve kime ulaştığı ve bu sırda kimlerin elinden geçtiği tamamen kayıt altına alındığından takibi kolay bir platformdur.

Sistem uygulamada bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Sistem farklı yazılım gurupları tarafından ve farklı amaçlar için kullanıldığından standart oluşturulamıyor. Ancak buna bir çözüm bulmak için aralarında büyük firmalarında olduğu bir konsorsiyum yeni bir sistem kurmayı ve bu sistem ile finans dünyasında farkındalık yaratabileceklerimi düşünüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir