Bitcoin Hakkında Herşeyi Bu Sayfada Bulabilirsiniz

Ana sayfa » Bitcoin Hakkında Herşeyi Bu Sayfada Bulabilirsiniz
Bitcoin Hakkında Herşeyi Bu Sayfada Bulabilirsiniz 2018-01-17T01:19:31+00:00

Bitcoin (Kripto Para)

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto

Bitcoin nedir? Yeni bir yatırım yolu mu? Gelecekte ekonomiyi nasıl etkileyecek? Nasıl muhafaza etmeliyim? İşte tüm sorularınızın cevabı bu sayfamızda bulabilirsiniz!

Dijital para ağı 3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından internette veri transferi olarak hayata geçti. Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca Derin Ağ’da en çok kullanılan kripti para birimidir.

Kripto para geleceğin parasıdır. Merkezi bir kasa niteliğindeki bir bankaya ihtiyaç duymadan eşler arası çalışan ilk gayrımerkezi dijital para birimidir. 2009 yılında piyasada değer olarak kabul edildikten sonra, yazılmış algoritma sayesinde her 4 yılda bir bölünerek, üretimi 2140 yılına kadar devam edecek. Kripto para dünya da dijital paranın atası olarak kabul edilmiştir. Hiç bir negatif yönünün olmamasının yanında , bir çok artısının olması, teknoloji ile kullanım alanlarının artması, dünyanın kripto paraya hızlıca adapte olmasını sağlamıştır.

Bitcoin Madenciliği

Madencilik, BTC’in işlevi için kilit arka plan hizmetidir. Para oluşturma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan btc yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren btc ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir.

Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir. Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan btc miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Dijital paralar arasında alım satımı hizmeti veren yerli ve yabancı pek çok platform bulunmakta. Bu platformlar kullanıcılara hesaptan havaleden kredi kartından transfere kadar pek çok opsiyon sunmaktadır. Kredi kartı ile bitcoin almak isterseniz şuanda Türkiye’de böyle bir kanal yok fakat yurtdışından alabilirsiniz.

Başlıca Türkiye’de ki bitcoin firmaları ile yarım saat yada bir saat içerisinde sizde dijital para alabilirsiniz. Aşağıda ki siteler Türkiye’de en çok kullanılan kripto para alma siteleridir.

  • koinim.com
  • paribu.com
  • btcturk.com

Bu sitelerin haricinde yeni açılan ve dijital para ticaretine başlayan firmalarda mevcuttur.

Geleceğin parasını almak için bu adımları izlemeniz yeterli olacaktır. Yukarıda ki sitelerden hesap açıyoruz. > Gerçek kişi olduğumuzu göstermek için kimlik bilgilerimizi gönderiyoruz. > Kişisel banka hesabımızdan hesap açtığımız borsaya para gönderiyoruz. > Paramız kadar btc alma emri verip dijitalpara sahibi oluyoruz.

Kur Hesaplama İşlemi

Aracın kullanımı oldukça basit. Sayı girebildiğiniz iki adet kutucuk, para birimi yazabilmeniz için adet liste mevcuttur. Varsayılan olarak 1 btc Kaç Türk Lirası kolayca öğrenebilirsiniz. Amerikan Doları, Euro, Çin Yunahı ve Siterlin gibi para birimleri için gerekli kısımlardan seçim yapmanız yeterli olacaktır. Sonra otomatik olarak işlemi anlık dijital paranın değerine göre hesaplıyor.

Bitcoin Cüzdan Oluşturma

Bitcoin

Bitcoin

Dijital paralar için birer cüzdana ihtiyaç vardır. Günlük hayatımızda paraları sakladığımız cüzdanlar gibi kripto paraların da birer cüzdanı bulunmaktadır. Bu cüzdanlar sanal yada gelişmiş disklerle oluşturulmaktadır. Oluşturulan her cüzdanın kendine özel numarası vardır. Bu numara ile cüzdana dijital paralar gönderilebiliyor. Belli başlı bitcoin cüzdanları vardır. Bu dijital para cüzdanlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Masaüstü Cüzdanları (Bitcoin Core, Electrum, Armory, Bitgo, vs..)
  • Web Cüzdanları (Blockchain Wallet, Coinbase, Xapo vs..)
  • Mobil Cüzdanlar (Simple Bitcoin, Electrum Mobile, Bither, Blockchain Wallet vs..)
  • Hardware Cüzdanlar (Legder, Trezor vs..)
  • Paper Wallet (Kağıt Cüzdan)

Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin alım satımı yaparak kazanabilirsiniz. Bunun için gerekli sitelere üye olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bitcoin kazanmak için alım satımın yanında bitcoin madenciliği yaparak ta kazanabilirsiniz. Bunun dışında bitcoin muslukları da oluşturulmuştur. Bitcoin muslukları sayesinde belirli süreler ile bitcoin kazanabilirsiniz. Kazandığınız bu bitcoinler sanal ortamda oluşturduğunuz cüzdanlarda birikir. Daha sonra biriken bu bitcoinleri satabilirsiniz.

Bitcoin Dolandırıcılığı

Her parada olduğu gibi kripto para birimi olan Bitcoin’de de dolandırıcılık vardır. Kripto para birimi olan Bitcoindeki dolandırılma sanal ortamda oluşturulan cüzdanlar ile gerçekleştiriliyor. Sanal ortamdaki oluşturmuş olduğunuz cüzdanların her birinin kendine özel şifreleri vardır. Bu şifre kimin elinde ise o kişi cüzdandaki bitcoinleri kullanabilir. Oluşturulan cüzdanın gerek olmadığı takdirde hiçbir yerde paylaşılmaması daha güvenli olacaktır. Bunun yanında bir başka dolandırıcılık ise bitcoin alım-satımı ile ilgilidir. Bu konuda her site bitcoin alım-satımı işlemi yapamaz. Bu noktada her siteden bitcoin alım-satımı yapmamak daha güvenli olacaktır. Bunun için böyle bir durumla karşılaşmamak için cüdanınız da birtakım işler yapmanız gerekecektir. Bu işleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Bitcoin Zenginleri

Piyasada bilinen adı “Bitcoin Hocası”. Kendini Bitcoin’i anlatmaya ve yaygınlaştırmaya adamış, “Mastering Bitcoin” adlı kitabıyla Bitcoin’i geniş kitlelere aktarmaya çalışmış bir uzman. O da Bitcoin zenginleri arasında.

Andreas AntonopoulosAndreas Antonopoulos

Çin Bitcoin borsasının en büyüğü olan BTC China’nın kurucusudur. Bitcoin’den sonra en popüler kripto para Litecoin’in mucitlerinden biridir.

Bobby LeeBobby Lee

İlk Bitcoin startup firmalarından olan ve Blockchain info cüzdan servisinin en önemli rakiplerinden Coinbase’in kurucularıdır.

Brian Armstrong ve Fred EhrshamBrian Armstrong ve Fred Ehrsham

Amerikalı talk show sunucusu Bruce Wagner, sanal para Bitcoin’in en önemli destekçilerinden ve Bitcoin sayesinde kayda değer bir servete sahip.

Bruce WagnerBruce Wagner

Meşhur Facebook davasında Zuckerberg ile karşı karşıya gelen kardeşler, dünyadaki tüm Bitcoin’lerin % 1’ine sahipler. En ünlü söylemleriyse: “Bitcoin, bir gün Facebook’tan daha da büyük olacaktır”. 400 milyon dolar civarında bir servetleri olduğu düşünülüyor.

Cameron ve Tylor WinklevossCameron ve Tylor Winklevoss

26 yaşındaki milyoner Manhattan’ın en bilinen gastro barlarından Evr’in ortağı. Evr, bölgenin Bitcoin kabul eden ilk müessesesi. Ayrıca Shrem, Bitcoin alım-satımı yapılan BitInstant platformunun kurucusu. Genç milyoner yaklaşık 45 milyon dolarlık bir servete sahip.

Charlie ShremCharlie Shrem

Bitcoin girişimcisi Eric Voorhees’in, onlarca projede imzası vardır. En çok bilineniyse Bitcoin’le çalışan kumar sitesi SatoshiDice’dır. Daha sonra Voorhees türünün ilk örneği olan bu kumar sitesini 126.315 Bitcoin (o zaman ki değeri ile 11,5 milyon dolar) karşılığında satmıştır.

Eric VoorheesEric Voorhees

Birleşik Devletler’de açılan ilk kripto para borsası Tradehill’in kurucusu olan Kenna, ayrıca San Francisco’daki 20 Mission – Hacker otelinin de sahibi. Serveti yaklaşık 30 milyon dolar.

Jered KennaJered Kenna

Norveçli bir öğrenci olan Kristoffer Koch, Bitcoin’in ilk yılında 150 Kron (27 dolar) ile 5 bin Bitcoin almıştı. 2013’te satın aldığı Bitcoin’leri hatırlayan Koch, hesabına girip baktığında gözlerine inanamadı. Dört sene önce aldığı 5 bin Bitcoin binlerce kat değerlenmiş ve blockchain cüzdan içerisindeki bitcoin’lerin değeri yaklaşık 1 milyon dolara ulaşmıştı.

Kristoffer KochKristoffer Koch

Japonya merkezli Bitcoin borsası MT.GOX’un kurucusunun serveti 500 milyon civarında olduğu düşünülüyor.

Mark KarpelesMark Karpeles